Monday’s prep results

Boys Golf

Wesco 3A Districts

at Walter Hall G.C. Par 72

First Round

Team scores—Everett 402, Arlington 409, Stanwood 416, Meadowdale 421, Snohomish 429, Ferndale 431, Squalicum 444, Shorewood 446, Shorecrest 447, Oak Harbor DNQ, Lynnwood DNQ, Marysville Getchell DNQ, Marysville Pilchuck DNQ.

Everett—Josef Koznek 73 (co-medalist), Austin Duffy 75, Andrew Martin 76, Andrew Olson 89, Connor Bungni 89.

Arlington—Connor Stephens 73 (co-medalist), Caden Smith 81, Cody Oakes 82, Alex Coghill 85, Cam Tokarsyck 88.

Stanwood—Quinton Borseth 74, Cameron Klundt 81, Cole Weiderstrom 83, Parker Midthun 88, Trevor Huff 90.

Meadowdale—Evan Olson 76, Mason Harvey 82, Matt Cooper 86, Young Lee 86, Nate King 91.

Snohomish—Nolan Armbruster 76, Jackson Berg 79, Frank Daniels 85, Aspen Winders 87, Preston Smith 102.

Shorewood—Bradley Wong 82, Edwin Snethen 84, Ryan Farley 87, Garett Schultz 96, Peter Smith 107.

Shorecrest—Silas Puetz 80, Alex Saunders 82, Sean Essad 94, Leif Haines 94, Quientin Childs 97.

Oak Harbor—Nick Krantz 77, Haven Brown 87.

Lynnwood—Nic Williams 103.

Marysville Getchell— Bernard Duplessis 88.

Marysville Pilchuck—CJ Goodman 77, Nate Venables 80, Justin Trueax 82, Nick Krapf 84.

Girls Golf

2A District Medalists

at Skagit G.C. Par 71

First Round

(Top 35)

Kate Morgan (Sedro Woolley) 83

Mikeala Ikeda (Sammamish) 83

Jada French (Bellingham) 86

Sophia Schmidt (Bellingham) 86

Sierra Hopper (Sammamish) 89

Mehr Luthra (Sammamish) 91

Bethany Locke (Liberty) 92

Jade Ming (Lynden) 92

McKenna Plowman (Liberty) 93

Mara Johnson (Sammmish) 94

McKenzie King (Liberty) 95

Bailie Shultz (Liberty) 96

Juliann Conrardy (Anacortes) 96

McHailey King (Liberty) 96

Bailey Dixon (Lakewood) 97

Sally Celigoy (Liberty) 99

Brooke Foresell (Lakewood) 100

Casey Spurr(Cedarcrest) 100

Ashleigh Mason (Burlington Edison) 101

Piper Browning (Burlington Edison) 102

Shelby Svedberg (Cedarcrest) 102

Caytlon Eddy (Burlington Edison) 103

Vy Nguyen (Liberty) 103

Jaida Woo (Liberty) 104

Lily Bai (Sammamish) 104

Amanda Mai (Archbishop Murphy) 105

Madeline Hunhdahl (Burlington Edison) 105

Khanh Nguyen (Liberty) 107

McKenna Lamb (Sammamish) 109

Savannah Kaczorowski (Mountlake Terrace) 109

Kylie Thornton (Sedro-Woolley) 110

Riley Williams (Mountlake Terrace) 111

Milan Chavez-Haley (Bellingham) 113

Erin Huffstodt (Anacortes) 114

Linzi Bowman (Anacortes) 114

Talk to us

More in Sports

County Hall of Fame Class of 2020: Sherrie Chambers-Wilson

The 1981 Snohomish High School graduate was named Female Athlete of the Year by USA Judo in 1995.

Seahawks defense bringing the boom back?

Despite big yardage allowed vs. Atlanta, Pete Carroll was thrilled with his team’s physical play.

Kamiak’s Gilszmer brothers commit to Division-I swim programs

Vlad verbally commits to Cornell and Slava verbally commits to UC San Diego.

Sue Bird (left) and Breanna Stewart are looking to lead the Seattle Storm to the WNBA championship, just as they did in 2018. (AP Photo/Elaine Thompson)
POLL RESULTS: Readers have big belief in the Seattle Storm

More than three-quarters of the voters picked the Storm to claim the WNBA championship.

Homesick M’s fall to Padres for 4th straight defeat

Seattle’s unexpected road trip due to unhealthy air continues with a 6-1 defeat in San Diego.

Sounders back on top of West after win over LAFC

Nicolas Lodeiro scores twice as Seattle rolls to a 3-0 victory.

Reed takes lead as Winged Foot bites back at U.S. Open

His even-par 70 gave him a one-shot lead as only six golfers end the second round in red numbers.

County Hall of Fame Class of 2020: Jill Mayer

The 1997 Everett alum has captured six Special Olympics World Games medals, including one gold.

Pac-12 reportedly eyeing Oct. 31 start for football

But don’t fault the conference for its extreme caution during a pandemic.

Most Read