Prep results for Friday, Feb. 14

PREP RESULTS FOR FRIDAY, FEB. 14 — WITH LINKS TO STATS WHERE APPLICABLE — AS WELL AS UPCOMING POSTSEASON MATCHUPS:

BOYS BASKETBALL

4A WES-KING BI-DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s quarterfinals

At Bothell H.S.

Jackson vs. Skyline, noon

Woodinville vs. Mount Si, 1:30 p.m.

At Jackson H.S.

Inglemoor vs. Mariner, noon

Redmond vs. Glacier Peak, 1:30 p.m.

3A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s first-round games

Marysville Getchell at Shorecrest, 7 p.m.

Arlington at Stanwood, 7 p.m.

Meadowdale at Edmonds-Woodway, 7 p.m.

Squalicum at Marysville Pilchuck, 7 p.m.

Tuesday’s semifinal games

Winner to state

At Jackson H.S.

Marysville Getchell-Shorecrest winner vs. Arlington-Stanwood winner, 6 p.m.

Meadowdale/Edmonds-Woodway winner vs. Squalicum-Marysville Pilchuck winner, 7:45 p.m.

Consolations

Loser out

At Higher Seed

Marysville Getchell-Shorecrest loser vs. Arlington-Stanwood loser, TBD

Meadowdale/Edmonds-Woodway loser vs. Squalicum-Marysville Pilchuck loser, TBD

2A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s quarterfinals

Anacortes at Mountlake Terrace, 7 p.m.

Cedarcrest at Lynden, 7 p.m.

Liberty at Lakewood, 7 p.m.

Blaine at Burlington-Edison, 6 p.m.

Tuesday’s semifinal games

Winner to state

At Mount Vernon H.S.

Anacortes-Mountlake Terrace winner vs. Cedarcrest-Lynden winner, 6 p.m.

Liberty-Lakewood winner vs. Blaine/Burlington-Edison winner, 7:30 p.m.

Tuesday’s consolation games

Loser out

At Mount Vernon Christian H.S.

Anacortes-Mountlake Terrace loser vs. Cedarcrest-Lynden loser, 6 p.m.

Liberty-Lakewood loser vs. Blaine/Burlington-Edison loser, 7:30 p.m.

1A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s championship

At Mount Vernon High School

Both to Bi-District

King’s 69, Lynden Christian 57

Saturday’s games

At Mount Vernon H.S.

Winner to Bi-District, loser out

South Whidbey vs. Nooksack Valley, 3:45 p.m.

Both to Bi-District

Cedar Park Christian vs. Meridian, 7:15 p.m.

2B TRI-DISTRICT 1/2/3 TOURNAMENT

Tuesday’s games

Friday Harbor at Auburn Adventist, 3:30 p.m.

Seattle Lutheran at Darrington, 6:30 p.m.

1B TRI-DISTRICT 1/2/3 TOURNAMENT

Saturday’s games

Loser out

Lopez vs. Neah Bay, 2 p.m.

Mount Vernon Christian at Evergreen Lutheran, 5:30 p.m.

Puget Sound Adventist at Cedar Park Christian-MLT, 7 p.m.

Tacoma Baptist at Tulalip Heritage, 1:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

4A WES-KING BI-DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s first round

Loser out

Newport 55, Jackson 39

Issaquah 66, Mount Vernon 21

Eastlake 53, Kamiak 29

Mount Si 55, Monroe 44

Saturday’s quarterfinals

At Bothell H.S.

Newport vs. Inglemoor, 3:30 p.m.

Mount Si vs. Woodinville, 5 p.m.

At Jackson H.S.

Kamiak vs. Lake Stevens, 3:30 p.m.

Issaquah vs. Glacier Peak, 5 p.m.

3A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s first-round games

Ferndale 66, Edmonds-Woodway 53

Arlington 75, Marysville Getchell 52

Snohomish 57, Meadowdale 39

Shorecrest 58, Everett 34

Tuesday’s semifinals games

Winner to state

At Mariner H.S.

Ferndale vs. Arlington, 6 p.m.

Snohomish vs. Shorecrest, 7:45 p.m.

Tuesday’s consolation round

Loser out

At Higher Seed

Marysville Getchell at Edmonds-Woodway, 7 p.m.

Everett at Meadowdale, 7 p.m.

2A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s quarterfinals

Sammamish 49, Liberty 44

Burlington-Edison 55, Cedarcrest 37

Archbishop Murphy 56, Sehome 42

Lynden 59, Anacortes 53

Monday’s semifinal games

Winner to state

At Mount Vernon H.S.

Sammamish vs. Burlington-Edison, 6 p.m.

Archbishop Murphy vs. Lynden, 7:30 p.m.

Consolation round

Loser out

At Mount Vernon Christian H.S.

Liberty vs. Cedarcrest, 6 p.m.

Sehome vs. Anacortes, 7:30 p.m.

NORTHWEST 1A DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s championship

At Mount Vernon H.S.

Both to Bi-District

Lynden Christian 41, King’s 26

Saturday’s games

At Mount Vernon H.S.

Winner to Bi-District, loser out

Cedar Park Christian vs. Mount Baker, 2 p.m.

Both to Bi-District

Meridian vs. Nooksack Valley, 5:30 p.m.

1B TRI-DISTRICT 1/2/3 TOURNAMENT

Saturday’s games

Loser out

Cedar Park Christian-MLT vs. Clallam Bay, 3:30 p.m.

Grace Academy at Puget Sound Adventist, 6:30 p.m.

Rainier Christian at Tulalip Heritage, noon

Quilcene at Lummi, 3 p.m.

Talk to us

More in Sports

Opening day comes and goes with no baseball

M’s fans, and employees, are left with a feeling of emptiness as the country battles a pandemic.

Edmonds-Woodway grad Hardy has Tommy John surgery

The relief pitcher, who signed with the Twins in the offseason, is expected to miss the 2020 season.

Statewide fishing ban ordered by Washington wildlife managers

No recreational fishing or shell fishing will be allowed through at least April 8, WDFW says.

Silvertips sign forward prospect Ben Hemmerling

The 2004-born forward was Everett’s third-round pick in the 2019 WHL bantam draft.

Locals named to Associated Press all-state teams

Two local players earned all-state nods and six others were honorable mentions.

Storm’s Bird still plans to compete in 2021 Olympics

The WNBA legend, who turns 40 in October, still plans to play despite the Games being delayed.

Lake Stevens senior boys basketball player Jaxson Smith is our Athlete of the Month for February. (Kevin Clark / The Herald)
Athlete of the Month Q&A: Lake Stevens senior Jaxson Smith

Smith’s big performance on Senior Night helped the Vikings clinch a playoff berth.

WSU defensive back Beekman found dead

Police wouldn’t confirm the cause of death for the 22-year-old, but said there were no signs of foul play.

Indianapolis 500 postponed until August because of COVID-19

The historic IndyCar race won’t run on Memorial Day weekend for the first time since 1946.

Most Read