Prep results for Friday, May 10

Prep results for Friday, May 10:

BASEBALL

4A WES-KING BI-DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s consolations

At Funko Field at Everett Memorial Stadium

Winner to state

Monroe 9, Issaquah 5

Eastlake 6, Cascade 2

Saturday’s games

At Bannerwood Park

Championship

Both to state

Inglemoor vs. Skyline, 4 p.m.

Winner to state, loser out

Issaquah vs. Cascade, 7 p.m.

3A DISTRICT 1 TOURNAMENT

Saturday’s games

At Funko Field at Everett Memorial Stadium

3rd/4th place

Both to state

Edmonds-Woodway vs. Arlington, 10 a.m.

Championship

Both to state

Shorewood vs. Everett, 1 p.m.

2A DISTRICT 1/2 TOURNAMENT

Saturday’s games

Consolations

Winner to state, loser out

At Daniels Field

Sedro-Woolley vs. Sehome 11 a.m.

At Volunteer Park

Lynden vs. Anacortes, 11 a.m.

Consolation final

At Volunteer Park

Both to state

Sedro-Woolley/Sehome winner vs. Lynden-Anacortes winner, 2 p.m.

Championship

At Daniels Field

Both to state

Liberty vs. Archbishop Murphy, 2 p.m.

1A BI-DISTRICT 1/2 TOURNAMENT

Saturday’s games

Consolation semifinals

Winner to state, loser out

At Joe Martin Field

University Prep vs. King’s 12:30 p.m.

At Sehome H.S.

Overlake vs. South Whidbey, 12:30 p.m.

Consolation final

Both to state

At Sehome H.S.

University Prep-King’s winner vs. Overlake-South Whidbey winner, 2:30 p.m.

Championship

Both to state

At Joe Martin Field

Cedar Park Christian vs. Meridian, 2:30 p.m.

BOYS SOCCER

4A WES-KING BI-DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s consolation final

Winner to state, loser out

Mariner at Eastlake, 2 p.m.

3A DISTRICT 1 TOURNAMENT

Friday’s game

At Shoreline Stadium

Championship

Both to state

Meadowdale 3, Marysville Pilchuck 1, stats not reported

2A DISTRICT 1/2 TOURNAMENT

Saturday’s championship

At Edmonds Stadium

Both to state

Liberty vs. Sehome, 6 p.m.

1A BI-DISTRICT 1/2 TOURNAMENT

Saturday’s games

At Sultan H.S.

Winner to state, loser out

Bush vs. University Prep, 1 p.m.

Championship

Both to state

Overlake vs. King’s 3 p.m.

SOFTBALL

4A WES-KING BI-DISTRICT TOURNAMENT

At Phil Johnson Fields

Friday’s first round

Jackson 4, North Creek 0, stats not reported

Woodinville 5, Kamiak 2, stats not reported

Bothell 6, Redmond 5

Inglemoor 16, Monroe 7, stats not reported

Friday’s quarterfinals

Jackson 9, Newport 6, stats not reported

Woodinville vs. Lake Stevens, not reported

Bothell vs. Glacier Peak, not reported

Eastlake 11, Inglemoor 10

Wednesday’s consolations

Loser out

Bothell-Glacier Peak loser vs. North Creek, 5 p.m.

Inglemoor vs. Kamiak, 5 p.m.

Newport vs. Redmond, 5 p.m.

Woodinville-Lake Stevens loser vs. Monroe, 5 p.m.

Wednesday’s semifinals

Winner to state

Jackson vs. Woodinville-Lake Stevens winner, 7 p.m.

Bothell-Glacier Peak winner vs. Eastlake, 7 p.m.

3A DISTRICT 1 TOURNAMENT

At Phil Johnson Fields

Tuesday’s first round

Arlington vs. Everett, 5 p.m.

Edmonds-Woodway vs. Snohomish, 5 p.m.

Marysville Pilchuck vs. Marysville Getchell, 5 p.m.

Shorewood vs. Meadowdale, 5 p.m.

Tuesday’s consolations

Loser out

Arlington-Everett loser vs. Edmonds-Woodway/Snohomish loser, 7 p.m.

Marysville Pilchuck-Marysville Getchell loser vs. Shorewood-Meadowdale loser, 7 p.m.

Tuesday’s semifinals

Winner to state

Arlington-Everett winner vs. Edmonds-Woodway/Snohomish winner, 7 p.m.

Marysville Pilchuck-Marysville Getchell winner vs. Shorewood-Meadowdale winner, 7 p.m.

2A DISTRICT 1/2 TOURNAMENT

Friday’s play-in game

Cedarcrest 10, Burlington-Edison 0, stats not reported

Saturday’s play-in games

Sammamish at Mountlake Terrace, 11 a.m.

Blaine vs. Sehome, noon

Liberty at Archbishop Murphy, 1 p.m.

1A DISTRICT 1 TOURNAMENT

Monday’s play-in game

Meridian at Sultan, 4 p.m.

REGULAR SEASON

Northwest 2B/1B

Orcas Island at Darrington, not reported

TRACK & FIELD

WESCO 4A MEET

At Veterans Memorial Stadium

Boys

Team scores: Lake Stevens 240, Jackson 122.5, Glacier Peak 107, Mount Vernon 62, Cascade 44, Kamiak 36, Monroe 25.5, Mariner 25.

Girls

Team scores: Lake Stevens 229, Glacier Peak 162, Jackson 103, Kamiak 69, Cascade 50, Monroe 49, Mariner 24, Mount Vernon 16.

Meet results

WESCO 3A NORTH MEET

At Oak Harbor H.S.

Boys

Team scores: Arlington 238.5, Snohomish 115, Everett 84.5, Marysville Pilchuck 70.5, Stanwood 66.5, Marysville Getchell 47, Oak Harbor 38.

Girls

Team scores: Snohomish 180.67, Arlington 159.33, Marysville Getchell 105.5, Stanwood 88.5, Oak Harbor 69, Marysville Pilchuck 61.5, Everett 19.5.

Meet results

WESCO 3A SOUTH MEET

At Edmonds Stadium

Boys

Team scores: Edmonds-Woodway 163, Shorewood 118, Shorecrest 115, Lynnwood 100, Ferndale 80, Meadowdale 63, Squalicum 21.

Girls

Team scores: Edmonds-Woodway 217, Shorecrest 174, Shorewood 135.5, Squalicum 71.5, Lynnwood 35, Meadowdale 33, Ferndale 21.

Meet results

SNO-KING 2A MEET

At Cedarcrest H.S.

Boys

Team scores: Liberty 201, Cedarcrest 158, Mountlake Terrace 132, Sammamish 113, Archbishop Murphy 64.

Girls

Team scores: Liberty 199, Mountlake Terrace 190, Sammamish 93, Archbishop Murphy 76, Cedarcrest 73.

Meet results

NORTHWEST 2A MEET

At Civic Stadium

Boys

Team scores: Not available.

Girls

Team scores: Not available.

NORTHWEST 2B/1B DISTRICT MEET

At Mount Vernon H.S.

Boys

2B team scores: La Conner 111, Friday Harbor 38, Concrete 14.

1B team scores: Mount Vernon Christian 237, Lopez 57, Lummi 47, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 41, Grace Academy 40, Shoreline Christian 38.

Girls

2B team scores: La Conner 74, Friday Harbor 55, Concrete 18.

1B team scores: Mount Vernon Christian 158, Grace Academy 151, Shoreline Christian 62, Lopez 56, Lummi 32, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 8.

Meet results

Talk to us

More in Sports

Most fall sports at Everett CC, Edmonds moved to spring

In an announcement, the NWAC also announced a delay to the men’s and women’s basketball season.

WIAA delays start of fall high school sports season

Football practices are now scheduled to start Sept. 5 and all other fall sports will begin Sept. 7.

Sounders, Earthquakes draw in return to action

Stefan Frei makes a number of quality saves as Seattle and San Jose tie 0-0 in the MLS is Back tourney.

90th Snohomish County Amateur golf tournament canceled

The annual event had been postponed, but now won’t be played for the first time since 1931.

Arlington thrower Julia Parra

The standout track and field athlete will continue her career at WSU while studying medicine.

Darrington baseball player Brevin Ross

The shortstop/catcher played five years of varsity baseball and also starred on the basketball team.

Community sports roundup: SnoCo Sports HoF banquet canceled

Plus, Snohomish County FC adds a women’s team, the Snohomish Soccer Dome gets new management and more.

Shorewood alum Snell issues apology for part of rant

The Rays pitcher says he wishes he had not said, “I’m not playing unless I get mine.”

Mariners begin ‘summer camp’ at T-Mobile Park

But the workouts look a whole lot different amid the coronavirus pandemic.

Prep notebook: Kamiak hires new boys wrestling coach

Plus, a Meadowdale junior gets picked for the WIAA LEAP Committee.

Meadowdale softball player Kate Houghton

The standout pitcher will play college softball at Central Connecticut State University.

Marysville Pilchuck soccer player Edgar Martinez

Standout defender also kicked for the football team and shares a name with a Seattle Mariners icon.