White line on Green grass sport field for sport concept

Prep results for Friday, Nov. 12

Prep results for Friday, Nov. 12:

(Note for coaches/scorekeepers: To report results and statistics, email sports@heraldnet.com)

GIRLS SOCCER

3A STATE TOURNAMENT

Snohomish 2, Roosevelt 1 (Snohomish wins 5-4 on PKs)

GIG HARBOR — Sara Rodgers scored a goal and also clinched the game in the penalty phase as ninth-seed Snohomish beat No. 8 Roosevelt in a shootout to advance to the quarterfinals of the 3A state tournament on Friday night.

Rogers scored with 12 minutes to play to break a scoreless tie, but Snohomish allowed a late goal to force overtime. The overtime period was scoreless and the Panthers earned the win on penalty kicks.

Catherine Greene had 12 saves in goal plus a huge save in penalty kicks to help lift the Panthers to the dramatic win.

Snohomish (14-4-2) will face either No. 16 Bonney Lake or No. 1 Gig Harbor at 5 p.m. Saturday at Roy Anderson Field.

Shorewood 5, Lakes 3

SEATTLE — Seventh-seed Shorewood held off No. 10 Lakes in a high-scoring match to advance to the 3A state quarterfinals.

Shorewood (17-3-0) will face No. 2 Holy Names Academy at 3 p.m. on Saturday at Interbay Athletic Complex.

Lakeside 2, Shorecrest 0

SEATTLE — Third-seed Lakeside blanked No. 19 Shorecrest in the opening round of the 3A state tournament.

Shorecrest finished its season with a 11-10-2 record.

Lakeside advanced to face No. 11 Lake Washington at 1 p.m. on Saturday at Interbay Athletic Complex.

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

GIRLS SWIMMING

STATE SWIM AND DIVE PRELIMS

At King County Aquatic Center

4A

Leaders and locals in the top 8

200 medley relay—1. Tahoma (Hannah Weissman, Makenna Portmann, Rowan Gaul, Hailey Sears) 1:45.91, 7. Kamiak (Julia Lorenzo, Sophia Ryu, Claire Smith, Janey Ryu) 1:52.92; 200 freestyle—1. Gabi Bellin (Curtis) 1:53.74; 200 individual medley—1. Catherine Yu (Redmond) 2:02.93, 3. Olivia Hoyla (Jackson) 2:09.38; 50 freestyle—1. Gillian Tu (Issaquah) 23.84, 5. Madelynn Butler (Lake Stevens) 24.46; Diving—1. Kaitlyn Holt (Mount Si) 158.20, 5. Lauren Wierschke (Jackson) 135.75; 100 butterfly—1. Joy Li (Newport) 57.37, 2. Smith (Kamiak) 57.79; 100 freestyle—1. Michelle Chen (Redmond) 51.33, 7. Butler (Lake Stevens) 53.43; 500 freestyle—1. Maya Clise (Puyallup) 5:02.87; 200 freestyle relay—1. Moses Lake (Laurel Knox, Julia Heaps, Makhaela Parrish, Issabelle Parrish) 1:40.35; 100 backstroke—1. Chen (Redmond) 55.78; 100 breaststroke—1. Yu (Redmond) 1:02.12, 8. Sophia Ryu (Kamiak) 1:07.85; 400 freestyle relay—1. Redmond (Chen, Reedy Ella, Andrea Wu, Yu) 3:35.19, 7. Kamiak (Janey Ryu, Lorenzo, Sophia Ryu, Smith) 3:44.44.

3A

Leaders and locals in the top 8

200 medley relay—1. Bainbridge (Tierney Lenahan, Emma Solseng, Margaret Hayes, Alexa McDevitt) 1:45.57; 200 freestyle—1. Mia Foster (Garfield) 1:49.57; 200 individual medley—1. Piper Enge (Mercer Island) 2:02.29; 50 freestyle—1. Mary Clarke (Snohomish) 23.74; Diving—1. Jane Raffetto (Interlake) 173.25, 6. Saige Anderson (Cascade) 138.75; 100 butterfly—1. Ella Jablonski (Lakeside) 54.75; 100 freestyle—1. Clarke (Snohomish) 51.57, 5. Mia Grove (Monroe) 52.78; 500 freestyle—1. Foster (Garfield) 4:54.84; 200 freestyle relay—1. Bainbridge (Solseng, Piper Majors, Kathryn Houseman, Hayes) 1:36.87; 100 backstroke—1. May Peterson (Cheney) 55.02, 4. Grove (Monroe) 58.10; 100 breaststroke—1. Enge (Mercer Island) 1:02.31; 400 freestyle relay—Bainbridge (Lenahan, Majors, Sammy Segerson, McDevitt) 3:34.64.

2A

Leaders and locals in the top 8

200 medley relay—1. Sammamish (Maya Gheewala, Milan Manfredi, Ava Gruner, Hanna Rhodes) 1:54.74; 200 freestyle—1. Alejandra Ruppe (Steilacoom) 1:57.38; 200 individual medley—1. Ava Gruner (Sammamish) 2:10.33; 50 freestyle—1. Mya Reed (Pullman) 24.61; Diving—1. Martina Klecka (Sehome), 3. Sami Mandeville (Archbishop Murphy); 100 butterfly—1. Gruner (Sammamish) 58.53; 100 freestyle—1. Reed (Pullman) 53.33; 500 freestyle—1. Poppy Edge (Pullman) 5:24.30; 200 freestyle relay—1. Pullman (Edge, Madi Weber, Bree Myers, Reed) 1:42.05; 100 backstroke—1. Ruppe (Steilacoom) 58.96; 100 breaststroke—1. Florence Lo (Sehome) 1:06.63; 400 freestyle relay—1. Pullman (edge, Myers, Melrose Gilbert, Reed) 3:45.46.

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

VOLLEYBALL

1B STATE TOURNAMENT

At Yakima Valley SunDome

Loser-out consolation for 7th/8th place

Shoreline Christian 3, Grace Academy 0

YAKIMA — Eleventh-seed Grace Academy ended its season with a 25-22, 25-19, 25-17 loss to Shoreline Christian in the consolation bracket of the 1A state tournament.

Talk to us

More in Sports

Lake Stevens' DJ Trout takes a final breath before finishing the 100 Yard Freestyle during the swim meet again Glacier Peak and Snohomish on Thursday, Jan. 27, 2022 in Snohomish, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
Lake Stevens sails past GP, Snohomish to claim Wesco North crown

The Vikings’ seniors have been through plenty during their careers. They capped their final regular season together in style.

X
Prep results for Thursday, Jan. 27

Prep results for Thursday, Jan. 27: (Note for coaches/scorekeepers: To report results… Continue reading

Seattle Kraken's Adam Larsson (6) celebrates with Calle Jarnkrok after scoring the winning goal in the overtime period of an NHL hockey game against the Pittsburgh Penguins in Pittsburgh, Thursday, Jan. 27, 2022. (AP Photo/Gene J. Puskar)
Larsson scores Kraken’s first OT winner to beat Penguins 2-1

Philipp Grubauer had 23 saves and Seattle ended Pittsburgh’s six-game winning streak.

Washington guard Terrell Brown Jr. (23) reacts with guard PJ Fuller, right, after making a basket against Colorado during the second half of an NCAA college basketball game, Thursday, Jan. 27, 2022, in Seattle. Washington won 60-58. (AP Photo/Ted S. Warren)
Brown Jr. scores 26 as Washington holds off Colorado 60-58

The Huskies escaped with a win after Colorado’s chance to send it to overtime hit off the front of the rim.

Glacier Peak's Aidan Davis is yells while being fouled by Mariner's Dakota Joseph during the game on Tuesday, Jan. 25, 2022 in Everett, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
Associated Press high school basketball polls for Jan. 26

Six local teams are ranked in the top-10 of their respective classification. Four others received votes.

Mariner's Naser Motley is able to get around Glacier Peak's Bobby Siebers to make a layup during the game on Tuesday, Jan. 25, 2022 in Everett, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
Mariner boys beat GP in battle for 1st place atop Wesco 4A

The Marauders ride their defense to a 53-43 win over the No. 7-ranked Grizzlies in a key league clash.

LSU defensive lineman Ali Gaye celebrates after a turnover by Missouri during the first half of an NCAA college football game Saturday, Oct. 10, 2020, in Columbia, Mo. (AP Photo/L.G. Patterson)
Community roundup: E-W grad Gaye to return for final season at LSU

Also, nominations for the Snohomish County Sports Hall of Fame’s class of 2022 start Tuesday.

X
Prep results for Wednesday, Jan. 26

Prep results for Wednesday, Jan. 26: (Note for coaches/scorekeepers: To report results… Continue reading

Olen Zellweger
Tips prevail during light week despite being short-handed due to COVID

Three players tested positive for COVID before Everett’s only game, but the Tips still won 5-3.

Most Read