Prep results for Friday, Nov. 9, plus weekend schedules

FOOTBALL

4A State Tournament

First round

Friday’s game

Lake Stevens 56, Curtis 42

3A State Tournament

First round

Friday’s game

Bellevue 66, Snohomish 33

1B Quad-District Tournament

Friday’s game

Quilcene 62, Darrington 24

GIRLS SOCCER

4A State Tournament

Quarterfinals

Saturday’s game

Lake Stevens at Skyline, 7 p.m.

3A State Tournament

Quarterfinals

Saturday’s games

Edmonds-Woodway at Gig Harbor, 2 p.m.

Shorewood at Kamiakin, 3 p.m.

1A State Tournament

Quarterfinals

Saturday’s game

King’s at King’s Way Christian, 2 p.m.

GIRLS SWIMMING & DIVING

State Diving Championships

At King County Aquatics Center, Federal Way

Friday

4A Preliminaries

Winners and local qualifiers for finals—200 medley relay: 1, Skyline (Christina Bradley, Danika Himes, Sarah DiMeco, Lauren Sayles) 1:45.97; 3, Jackson (Heidi Ly, Mia Chang, Caitlyn Anderson, Emily Mun) 1:47.81; 7, Kamiak (Song-Nhi Vo, Sophia Ryu, Ava Collinge, Elli Straume) 1:49.84. 200 freestyle: DiMeco (Skyline) 1:50.02; 3, Straume (Kamiak) 1:51.73. 200 individual medley: 1, Samantha Baron (Newport) 2:03.33. 50 freestyle: 1, Gabrielle Dang (North Creek) 23.09. Diving: 1, Heather Hopkins (Puyallup Rogers) 293.25; 12, Ryzele Lagdaan (Glacier Peak) 212.10; 15, Connie Chen (Kamiak) 200.5; 18, Eden Iazeolla (Glacier Peak 197.25; 20, Makenna Reed (Kamiak) 187.05. 100 butterfly: 1, Dang (North Creek) 53.10; 2, Collinge (Kamiak) 55.22. 100 freestyle: 1, Christina Bradley (Skyline) 50.57. 500 freestyle: 1, DiMeco (Skyline) 4:51.96; 3, Straume (Kamiak) 5:00.09. 200 freestyle relay: 1, Newport (Baron, Rachel Nguyen, Jamie Zimmerman, Jaime Chen) 1:35.87; 3, Kamiak (Vo, Grace Hatscher, Collinge, Straume) 1:39.07. 100 backstroke: 1, Nguyen (Newport) 56.53; 2, Chang (Jackson) 56.54; 6, Ly (Jackson) 58.25. 100 breaststroke: 1, Grace Felner (Mount Rainier) 1:02.66. 400 freestyle relay: 1, Newport (Baron, Chen, Amelia Girotton, Yulia Groysman) 3:30.67; 5, Jackson (Mun, Anderson, Ly, Chang) 3:38.60.

3A Preliminaries

Winners and local qualifiers for finals—200 medley relay: 1, Lake Washington (Katie Cross, Brie Yeh, Helen Wu, Amelia Hammer) 1:47.42; 7, Snohomish (Kendall Bensen, Mieko Schwartzmiller, Rylee Johnston, Audrey Marrs) 1:51.92. 8, Shorecrest (Abigail Crum, Jiahui Zeng, Paige Moss, Aiko Beauchamp) 1:52.67. 200 freestyle: 1, Aneta Wyzga (Bellevue) 1:50.90. 200 individual medley: 1, Rylee Siripipat (Bellevue) 2:05.47, 7, Jetlynn Hau (Stanwood) 2:09.75. 50 freestyle: 1, Janelle Rudolph (Bellevue) 23.14, 8, Marrs (Snohomish) 24.68. Diving: 1, Kayli Kersavage (Snohomish) 306.25, 13, Hailey Faith (Everett) 204.30. 17, Lexi Kilbourn (Marysville Getchell) 194.60. 100 butterfly: 1, Margaret Hayes (Bainbridge) 56.87. 100 freestyle: 1, Ella Haskins (Bishop Blanchet) 52.41. 500 freestyle: 1, Nathalie Valman (Lakeside) 4:5.64. 200 freestyle relay: 1, Bainbridge (Xaveria Rodriguez, Hannah Lee, Hannah Tonsmann, Hayes) 1:37.64; 5, Shorecrest (Marina Or, Anna Sargent, Zeng, Moss) 1:41.69; 8, Snohomish (Anna Kowalchyk, Bensen, Schwartzmiller, Marrs) 1:41.69. 100 backstroke: 1, Rudolph (Bellevue) 54.26; 7, Bensen (Snohomish) 1:00.35. 100 breaststroke: 1, Hau (Stanwood) 1:03.80; 2, Schwartzmiller (Snohomish) 1:06.11. 400 freestyle relay: 1, Bellevue (Rudolph, Rachel Jin, Delora Li, Wyzga) 3:31.11.

2A Preliminaries

Winners and local qualifiers for finals—200 medley relay: 1, Aberdeen (Kayleia Sias, Anna Weber, Annika Eisele, Katelynn Lewis) 1:50.30. 200 freestyle: 1, Brianna Hoffman (North Kitsap) 1:56.98. 200 individual medley: 1, Chloe Partsch (Olympic) 2:11.62. 50 freestyle: 1, Eleanor Beers (North Kitsap) 23.26. Diving: 1, Taylor Bloedorn (Fife) 221.75. 100 butterfly: 1, Partsch (Olympic) 57.30. 100 freestyle: 1, Beers (North Kitsap) 50.99. 500 freestyle: 1, Alexa Hoeper (Liberty) 5:10.10. 200 freestyle relay: 1, North Kitsap (Izy Iral, Layna Hart, Hoffman, Beers) 1:41.14. 100 backstroke: 1, Isabel Hendrix (North Kitsap) 59.07. 100 breaststroke: 1, Weber (Aberdeen) 1:05.39. 400 freestyle relay: 1, Sammamish (Katie Walz, Jillian Weber, Kona Kao, Kayla Chenier) 3:43.40.

VOLLEYBALL

4A Wes-King District Tournament

At Bothell H.S.

Saturday’s games

Winners to state

Glacier Peak vs. Issaquah, 1 p.m.

Kamiak vs. North Creek, 1 p.m.

Winner to state, loser out

Glacier Peak-Issaquah loser vs. Kamiak-North Creek loser, 3 p.m.

Saturday’s championship

Both to state

Lake Stevens vs. Monroe, 3 p.m.

3A District 1 Tournament

At Marysville Pilchuck H.S.

Saturday’s games

Winners to state, losers out

Oak Harbor vs. Everett, 11 a.m.

Stanwood vs. Lynnwood, 11 a.m.

Final

Both to state

Ferndale vs. Snohomish, 1 p.m.

1A State Tournament

At Yakima Valley SunDome

First round

Friday’s game

King’s 3, Lakeside (9 Mile Falls) 1

Friday’s quarterfinal

King’s 3, La Salle 0

Talk to us

More in Sports

Arlington’s Levi Younger reaches out for a pass during the game against Marysville-Pilchuck on Friday, Oct. 15, 2021 in Everett, Wa. (Olivia Vanni / The Herald)
Arlington stuns Marysville Pilchuck in Wesco 3A North showdown

The Eagles stymie 3A No. 3-ranked Marysville Pilchuck’s high-powered ground attack in a 28-14 win.

The Herald's prep football roundup. (Photo by Elaine Thompson)
Prep football roundup for Friday, Oct. 15

Prep football roundup for Friday, Oct. 15: (Note for coaches/scorekeepers: To report… Continue reading

Jelani Guerrero returns an interception during practice Thursday afternoon at Archbishop Murphy High School in Everett on October 14, 2021.  (Kevin Clark / The Herald)
Switch to wide receiver pays off for Archbishop Murphy senior

Jelani Guerrero moved from running back to wideout and is now the area’s leading receiver.

Kevin Clark / The Herald

***Silvertips Special Sections*****
Yan Khomenko signals for substitution Sunday night at Xfinity Arena in Everett, Wa on September 6th, 2015

Sports:  Silvertips Special Section
Shot on: 09/06/15
Hemmerling scores game-winner as Silvertips top T-birds in OT

Everett rallies late to force overtime and wins it, 5-4, to remain unbeaten early in the season.

The Wildcats celebrate a goal in the first half of play at Archbishop Murphy High School Tuesday night in Everett on September 14, 2021. The Wildcats won 6-1. (Kevin Clark / The Herald)
Archbishop Murphy girls soccer team eyes deep playoff run

The undefeated Wildcats have outscored opponents 59-3 so far this season.

Seattle Seahawks quarterback Russell Wilson looks to pass against the Los Angeles Rams during the first half of an NFL football game, Thursday, Oct. 7, 2021, in Seattle. (AP Photo/Elaine Thompson)
Seahawks by the numbers: A weekly numerical look at the Hawks

With Russell Wilson injured and the defense struggling mightily, Seattle is in a world of trouble.

Arlington's Trent Nobach scrambles against Stanwood Friday night at Stanwood High School on September 24, 2021.  (Kevin Clark / The Herald)
Week 7 prep football leaderboard

The top local passers, rushers and receivers heading into Week 7.

Seattle Kraken left wing Brandon Tanev celebrates after scoring a goal against the Nashville Predators in the first period of an NHL hockey game Thursday, Oct. 14, 2021, in Nashville, Tenn. (AP Photo/Mark Humphrey)
Kraken edge Predators for 1st win in franchise history

Brandon Tanev scores twice and Philipp Grubauer stops 12 shots in the final period as Seattle tops Nashville 4-3.

Marysville-Pilchuck's Dylan Carson breaks through the Arlington defense to run the ball in for a touchdown during the game on Friday, March 19, 2021 in Marysville, Wa. (Olivia Vanni / The Herald)
A look at this week’s top local high school football matchups

A Wesco 3A North showdown between Marysville Pilchuck and Arlington highlights the Week 7 action.

Most Read