Prep results for Saturday, April 20

Here are the prep results for Saturday, April 20, with links to box scores and rccaps where applicable:

BASEBALL

Wesco 4A

Monroe 1, Jackson 0

Wesco 3A North

Arlington 6, Marysville Pilchuck 1

Everett 15, Marysville Getchell 2

Wesco 3A/2A South

Meadowdale 4, Lynnwood 1, stats not reported

Archbishop Murphy 3, Shorecrest 2

Northwest Conference

Burlington-Edison 8, Lakewood 1, stats not reported

GIRLS TENNIS

Nonconference

University Prep 3, South Whidbey 2, stats not reported

SOFTBALL

Nonconference

Coupeville 11, Meridian 1, stats not reported

TRACK AND FIELD

Eason Invitational

At Veterans Memorial Stadium

Boys

Team scores (winner and locals)—1. Glacier Peak 36, 2. Edmonds-Woodway 35.5, 6. Everett 24, T-27. Coupeville 10, T-27. Cascade 10, 33. Snohomish 9, T-34. Monroe 8, T-34. Meadowdale 8, T-34. Shorecrest 8, T-49. Mariner 4, T-49. Kamiak 4, T-59. Oak harbor 2, T-63. Grace Academy 1.

Individual results (winner and top local finisher)—100: 1. Dorian Simon (Lakes) 10.62; no local placer. . 200: 1. Dorien Simon (Lakes) 21.58, 2. Ethan Willems (Glacier Peak) 22. 400: 1. Ethan Willems (Glacier Peak) 48.51. 800: 1. Luke Houser (Woodinville) 1:55.34, 7. Grant Christian (Edmonds-Woodway) 1:57.51. 1600: 1. Riley McDowell (Glacier Peak) 4:16.02. 3200: 1. Dylan Hartono (Edmonds-Woodway) 9:20.04. 110 hurdles: 1. Harlon Stuit (Meridian) 14.93, 4. Konner Kinghorn (Monroe) 15.99. 300 hurdles: 1. Maxwell Nelson (Cascade) 39.34. 4×100 relay: 1. Federal Way (Alphonso Williams, Anthony Frazier, Isaiah Davis, Marcus Eubanks) 42.9, 14. Edmonds-Woodway (Steele Swinton, Marcus Dilworth, Capassio Cherry, Chinedu Acholonu) 44.54. 4×400 relay: 1. Bellevue (Henry Cullom, Prestin Artis, Alec Cheff, Javon Griggs) 3:26.08, 11. Glacier Peak (Jenson Willems, David Richards-Perhatch, Evan Blume, Riley McDowell) 3:33.09. Distance medley relay: 1. Lakeside (Fred Liu, Elian Joseph, Sebastian Alfonso, Sanjay Raman) 10:30.65, 2. Shorecrest (Spencer Thurman, Rafe Kruse, Reed Adjibly, Erik Luu) 10:32.47. Discus: 1. Samuel Van Peursem (Cedar Park Christian) 171-07. Shot put: 1. Samuel Van Peursem (Cedar Park Christian) 61-0.5. Javelin: 1. Cielo Del Rosario (Wetview) 175, 2. Noah Forman (Glacier Peak) 172-01. High jump: 1. Chris VanLiew (Mount Baker) 6-02, T-19. Elijah Crosby (Glacier Peak) 5-08. Long jump: 1. Justice Etafo (Kentlake) 22-05, 4. Gabriel Andre (Everett) 20-11.25. Triple Jump: 1. David Davydenko (Sumner) 46-09.75, 2. Raymond Free (Meadowdale) 43-11. Pole vault: 1. Bowman Starr (Eastlake) 16-03, T-7. Nicholas Sibiryakov (Edmonds-Woodway) 13-06. Hammer throw: 1. Tyler Gilliland (Tumwater) 183-04, 4. Henry Erickson (Snohomish) 134.

Girls

Team scores (winner and locals)—1. Glacier Peak 53, 6. Kamiak 32.5, 9. Edmonds-Woodway 24, 18. Snohomish 14.5, T-28. Marysville Getchell 9, T-28. Monroe 9, T-43. Cascade 5, T-57. Lynnwood 1.

Individual results (winner and top local finisher)— 100: 1. Colleen Uzoekwe (Westview) 12.4; no local placer. 200: 1. Nadia Herring (Steilacoom) 24.64; no local placers. 400: 1. Margaret Baker (Mercer Island) 58.44, 2. Aaliyah Collins (Glacier Peak) 59.03. 800: 1. Ella Borsheim (Bellarmine Prep) 2:12.26, 4. Alicia Anderson (Kamiak) 2:17.01. 1600: 1. Aviry Stratton (Glacier Peak) 4:59.23. 3200: 1. Brooke Wallace (Glacier Peak) 10:58.34. 100 hurdles: 1. Nicole Lenton (Hazen) 15.18, 5. Kalea Funston (Monroe) 16.04. 300 hurdles: 1. Emma Pollak (Kentwood) 44.11, 10. Sydney Smith (Cedarcrest) 49.21. 4×100 relay: 1. Kentwood (Jessica Robinson, Emma Pollak, Faith Marshall, Makayla Williams) 48.86, 3. Glacier Peak (Mackenzie Allen, Haley Grambo, Lena Agnew, Aaliyah Collins) 49.55. 4×400 relay: 1. Westview (Emma Baughman, Lillian Janasik, Chole Montague, Colleen Uzoekwe) 4:02.28, 4. Edmonds-Woodway (Erin Francisco, Gabby Chappell, Kaddy Kongira, Kaitlyn Rust) 4:09.84. Distance medley relay: 1. Glacier Peak (Adisen Stratton, Lauryn Anne Ardry, Aleix Palmer, Brooke Wallace) 12:43.41. Discus: 1. Ava David (Lake Oswego) 139-02, 3. Katherine Potts (Glacier Peak) 119. Shot put: 1. Matehya Bryant (Eastlake) 42-05.5, 2. Mikail Montez (Marysville Getchell) 39-05.75. Javelin: 1. Kaitlyn Ream (Christian Faith) 134-03, 9. Bella Eunson (Edmonds-Woodway) 110-09. High jump: 1. Maisy Williams (Black Hills) 5-04, T-3. Bree Nichols (Snohomish) 5. Long jump: 1. Nadia Herring (Steilacoom) 18-10, 4. Hannah Ganashamoorthy (Monroe) 17-11.25. Triple Jump: 1. Lync Harris (Garfield) 37-01, 3. Ellie Grant (Snohomish) 35-04.75. Pole vault: 1. Lianne Kistler (Ballard) 14-01, T-16. Ryzele Lagdaan (Glacier Peak) 9. Hammer throw: 1. Ava David (Lake Oswego) 151-10, 2. Tara Koonce (Kamiak) 142.

Viking Classic

At Lake Stevens H.S.

Boys team scores (top five and locals)—1. Lake Stevens 162, 2. Arlington 114, 3. Yelm 64.5, 4. Lake Washington 53, 5. Eastmont 49 7. King’s 27.5.

Girls team scores (top five and locals)—1. Lake Stevens 160.5, 2. Lake Washington 96, 3. King’s 85, 4. Arlington 83, 5. Redmond 59.

Bellevue Open

At Bellevue H.S.

Boys team scores (top five and locals)—1. Jackson 45, 2. Bothell 27, 3. Decatur 23, 4. Bellevue 21, 5. North Kitsap 19.

Girls team scores (top five and locals)—1. Jackson 36, 2. Bothell, 3. Northwest 30, 4. Olympic 18, 5. Decatur 17.

Talk to us

More in Sports

Stay or go? Local senior college athletes face tough decision

Whether to accept the NCAA’s offer of an extra year due to the missed spring season isn’t black and white.

Seahawks agree to deal with veteran running back

Carlos Hyde, who began his career in San Francisco, rushed for 1,070 yards for the Texans last season.

Kamiak names new boys basketball coach

Former Bishop Blanchet head coach and Edmonds-Woodway alum Joe DeGrazia replaces Brandon Corsi.

Seahawks’ Wilson has a little ‘Air’ Jordan in him

Like the NBA great, the Seattle QB has shown he can use perceived slights to fuel his competitive fire.

Everett’s pickleball and tennis courts are open again

Social distancing is still required, so you can shoot hoops, but it’ll be HORSE and not five-on-five.

Readers believe Sue Bird and the Seattle Storm will be WNBA championship favorites when and if the 2020 season begins. (AP Photo/Elaine Thompson)
POLL RESULTS: Storm expected to be WNBA title favorites

Nearly half the voters predicted Seattle to win the 2020 WNBA championship.

Silvertips’ Wolf wins WHL Goaltender of the Year award

The 18-year-old finished first in the league in goals-against average, save percentage and shutouts.

MG’s Knight named Gatorade state baseball player of year

Despite not having a season, the star junior was recognized as the top overall player in Washington.

Hydroplane races at Seafair canceled because of pandemic

This will be the first year the races will not be held since they first came to Seattle in 1951.

Irvin relishes chance for another run with Seahawks

The linebacker is back with the team that drafted him after stints with Oakland, Atlanta and Carolina.

The Seattle Storm’s Jewell Loyd leans out for a shot against the Minnesota Lynx last June at the Angel of the Winds Arena. (Andy Bronson / The Herald)
POLL: How good should the Seattle Storm be this season?

Everett’s adopted WNBA team was supposed to open its season last Friday.

Snell’s comments overshadow legitimate gripes

By Matt Calkins / The Seattle Times The great asset a writer… Continue reading