Prep results for Saturday, Jan. 19

Here are the prep results for Saturday, Jan. 19, with links to box scores and recaps where applicable:

BOYS BASKETBALL

Wesco 3A

Shorecrest 71, Shorewood 58

Non-conference

Interlake 52, Snohomish 50

BOYS WRESTLING

Non-conference

Lake Stevens at Post Falls (Idaho), score not reported

South Kitsap Tourney

At South Kitsap H.S.

Cedarcrest, scores not reported

Raymond Tournament

At Raymond H.S.

Shorewood, scores not reported

Lumberjack Classic

At R.A. Long H.S.

Team scores (top five and locals)—1. Mountain View 246, 2. Edmonds-Woodway 174.5, 3. Fife 144, 4. R.A. Long 140.5, 5. Klahowya 107.

Local placers—106: 1. Ethan Nguyen, Edmonds-Woodway; 2. Reece LeCompte, Edmonds-Woodway. 113: 2.Baylor Denkinger, Edmonds-Woodway; 4. Emmanuel Boakye-Ansah, Edmonds-Woodway. 120: 4. Elias Meyer, Edmonds-Woodway. 126: 1. Alexander Rapelje, Edmonds-Woodway. 132: 1. Grayson LeCopmte, Edmonds-Woodway; 4. Russel Hare, Edmonds-Woodway. 138: 1. Howie Hare, Edmonds-Woodway; 2. George Quintans, Edmonds-Woodway. 145: 4. Alec Rust, Edmonds-Woodway. 195: 3. Joshua Brown, Edmonds-Woodway. 220: 4. George Kartono, Edmonds-Woodway.

Willie Stewart Invite

At Foss H.S.

Arlington, scores not reported

PANCAN

At Highline H.S.

Oak Harbor, scores not reported

Lynden Tournament

At Lynden H.S.

Team scores (Top five and locals)—1. Glacier Peak, 2. Mount Baker 152.5, 3. Meadowdale 141, 4. Stanwood 137.5, 5. Blaine 131, T-6. Mariner 121, T-6. Shorecrest 121, 14. Mountlake Terrace 29, 15. Lake Stevens 27.

Local placers—106: 2. Thomas Rhodes, Shorecrest; T-3. Jose Zamora-Solorzano, Mariner; T-5. Levi Powers, Lake Stevens. 113: 2. Lucas Owen, Glacier Peak; T-3. Roman Shadduck, Shorecrest. 120: T-3. Levi Elsberry, Mariner; T-5. Erick Gonzalez, Meadowdale; T-5. Hunter Hollenbeck, Glacier Peak. 126: 1. Gavin MacDonald, Glacier Peak; T-5. Nathan Lee, Meadowdale; T-5. Payton Britton, Mariner. 132: 1. Isaac Ortega, Stanwood; 2. Kaiya Conway-Yasuyama, Shorecrest; T-3. Parker Hardy, Glacier Peak; T-3. Jin Lee, Meadowdale. 138: 2. C.J. Lefsky, Stanwood; T-5. Jahee Nelson, Mariner; T-5. Pedro Lopez-Hernandez, Mountlake Terrace. 145: T-3. Joseph Adee, Mariner; T-5. Trentyn Good, Shorecrest; T-5. Ben Woolman, Stanwood. 152: 1. Ryan Fry, Mariner; 2. Jeremy Williams, Stanwood; T-3. Thaddeus Gonzalez, Meadowdale. 160: 1. Riley Van Scoy, Stanwood; T-5. Easton Howe, Glacier Peak. 170: 1. Dylan Owen, Glacier Peak; T-3. Ian Mortensen, Shorecrest; T-3. Caleb Monillas, Meadowdale. 182: 2. Jacob Erickson, Glacier Peak; T-3. Saul Hernandez, Meadowdale; T-3. Tamel Jeffreysberry, Marnier; T-5. Jaice Jones, Mountlake Terrace; T-5. Kevin Perez-Guerrero, Lake Stevens. 195: T-3. Will Inghram, Stanwood; T-5. Chauncey Gantt, Meadowdale. 220: T-5. Elijah Palmaffy, Glacier Peak. 285: 2. Alex Krueger, Meadowdale; T-3. David Rivers, Shorecrest; T-5. Wyatt Tayon, Stanwood; T-5. Alex Maxwell, Meadowdale.

Rubber Chicken Classic

At Virgil Simmons Athletic Facility (Kalama)

Team scores (Top five and locals)—1. West Valley (California) 197.5, 2. Montesano 163, 3. Woodland 162.5, 4. Kalama 136, 5. LaCenter 103, 7. Darrington 85.5, 8. Sultan 75.5.

Local placers—113: T-3. Darrin Sedenius, Darrington; T-5. Bobby Monchack, Darrington. 126: 1. Luke Weaver, Sultan. 132: 1. Aidan Fleming, Sultan. 138: T-3. Joseph Monchack, Darrington. 182: T-3. Elrik Lynd, Darrington.; T-5. Jason Atkinson, Sultan. 195: 1. Johnny Franke, Darrington. 220: T-3. Tyler Deason, Sultan.

GIRLS BASKETBALL

Wesco 3A

Shorecrest 45, Shorewood 26, box score not reported.

GIRLS WRESTLING

Non-conference

Viking Girls Invitational

At Puyallup H.S.

Team scores (Top five and locals)—1. Union 130, 2. Lakewood 122, 3. Rogers 114.5, 4. Puyallup 98.5, 5. Lynden 98, 6. Stanwood 87, 10. Snohomish 59.

Local placers—105: T-5. Mikayla Jardine, Snohomish. 110: 2. Hannah Petersen, Stanwood. 115: T-3. Torrie Blackwood, Lakewood. 120: T-3. Ashtyn Falor, Lakewood. 125: 1. Cassidy O’Hara, Lakewood. 130: T-3. Olivia Poulton, Lakewood. 135: 2. Holly Butler, Snohomish; T-3. Aleena Wiegand, Stanwood. 140: T-3. Rhyleeann Weinberger, Lakewood. 145: T-5. Annistazia Kramer, Lakewood. 170: T-3. Lindsey Crawford, Stanwood; T-5. Abbey Aney, Snohomish. 190: T-3. Madison Marshall, Snohomish. 235: 1. Chanel Siva, Stanwood; 2. Anna Schander, Stanwood; T-3. Elizabeth Aleo, Lakewood.

Lady Classic

At Everett H.S.

Team scores (Top five and locals)—1. Everett 213, 2. Burlington-Edison 171, 3. Thomas Jefferson 120, 4. Cascade-Jackson 117, 5. Arlington 111, 10. Kamiak 58.5, 13. Lake Stevens 43, 14. Glacier Peak 42, 15. Edmonds-Woodway 41, 18. Oak Harbor 32, 19. Granite Falls 29, 21. Marysville 21, 24. Mariner 12, 28. Darrington 7, 30. South Whidbey 4.

Local placers—100: 2. Laura Alcantar, Cascade-Jackson; T-3. Solona Ordones, Kamiak; T-3. Sophie Averill, Everett; T-5. Tina Tran, Kamiak. 105: 1. Maggie Telford, Cascade-Jackson; 2. Cradi Moen, Everett; T-3. Cianna Helenihi, Lake Stevens. 110: 1. Diana Cantini, Kamiak; 2. Carmen Degregg, Everett; T-3. Claudia Rojas-Guzman, Cascade-Jackson; T-3. Vivian Potong, Arlington. 115: T-3. Ella Erikson, Oak Harbor. T-3. Arshpreet Kaur, Cascade-Jackson. 120: 1. Tailer Cochran, Arlington; T-3. Lilia Servin, Everett. 120B: 1. Anna Hendricks, Cascade-Jackson; 2. Tshiring Sherpa, Cascade-Jackson; 3. Kristina Brown, Everett. 125: T-3. Emma ryan, Cascade-Jackson; T-5. Daisy Ramirez-Gaspor (Everett). 130: 2. Mattea Potter, Granite Falls; 3. Sela Ho, Everett. 135: 2. Maggie Kermoade, Everett; T-5. Zoe Pittson, Arlington. 140: T-3. Cassy Vando, Glacier Peak; T-3. Frances O’Mera, Everett; T-5. Alondra Gonzalez, Mariner. 145: T-3. Brooklyn Henson, Everett; T-5. Rowan Fraser, Kamiak; T-5. Katelyn Pryor, Cascade-Jackson. 170: 1. Kiley Hubby, Lake Stevens; T-5. Maria Fidow, Everett. 190: T-3. Malia Wayman, Arlington; T-5. Kaelyn Gaillard, Glacier Peak. 235: 1. Vatoria Keyes, Edmonds-Woodway; T-3. Alyson Ellingson, Arlington; T-3. Julia Blair, Everett; T-5. Tony Hatck, Marysville.

Talk to us

More in Sports

Former Monroe football player spreads message of peace

After witnessing chaotic protests in Seattle, Isaiah Cole organized a peaceful march to denounce racism.

Everett School District names prep athletes of the year

Everett’s Jayden White and Cascade’s Katie Nelson were honored in a virtual ceremony Thursday night.

Archbishop Murphy star commits to play football at Virginia

Junior DE/OLB Josh McCarron fell in love with the school’s coaching staff and family atmosphere.

Gov. Inslee eases restrictions on pro sports activities

The state says that pro sports can resume practices and activities in a limited capacity.

Monroe track and field sprinter Jon Yates

The talented sprinter was the first leader of the school’s student voice focus groups.

Voters picked Felix Hernandez’s perfect game as the greatest no-hitter in Seattle Mariners history. (AP Photo/Ted S. Warren)
POLL RESULTS: “The King” is king of Mariners no-hitters

Nearly two-thirds of voters selected Felix Hernandez’s perfect game as their top pick.

MG’s Knight named Gatorade state baseball player of year

Despite not having a season, the star junior was recognized as the top overall player in Washington.

Sounders, rest of MLS to resume season this month

The league and its players reach a labor deal that includes a tournament in Orlando.

Jackson grad Travis Snider among Diamondbacks’ cuts

The eight-year MLB veteran signed a minor-league deal with Arizona in January.

Most Read