Prep results for Saturday, Jan. 26

Here are the prep results for Saturday, Jan. 26, with links to box scores and recaps where applicable:

BOYS BASKETBALL

Northwest 1B

Grace Academy 60, Providence Christian 30

Nonconference

Overlake 67, Granite Falls 31

Nooksack Valley 59, Sultan 41

BOYS SWIMMING

Edmonds District Meet

At Lynnwood Pool

Mountlake Terrace, Meadowdale, Lynnwood, Edmonds-Woodway, Mount Vernon

BOYS WRESTLING

Skyline Duals Tournament

At Skyline H.S.

Darrington, Monroe, South Whidbey

Berserker Invite

At Curtis H.S.

Team scores (Top five and locals)—1. Curtis 192.5, 2. White River 143.5, 3. Kent-Meridian 126.5, 4. Hanford 125.5, 5. Spanaway Lake 96, 9. Mariner 72.5.

Local placers—106: 3. Jose Zamora-Solorzano, Mariner; 138: T-3. Jahee Nelson, Mariner. 152: T-3. Ryan Fry, Mariner.

GIRLS BASKETBALL

Nonconference

Nooksack Valley 56, Sultan 45

GIRLS WRESTLING

Lady Knights Invitational

At Mariner H.S.

Team scores (Top five and locals)—1. Othello 207, 2. Federal Way 128, T-3. Arlington 104, T-3. Lynden 104, 5. Yelm 103, 7. Snohomish 85, 9. Lakewood 79, 11. Monroe 69, 12. Stanwood 54, 13. Cascade 52, 16. Edmonds-Woodway 47, 24. Shorecrest 28, 26. Granite Falls 25, 27. Jackson 19, 31. Oak Harbor 15.5, 32. Glacier Peak 13, T-33. Cedarcrest 7, 36. South Whidbey 6, T-38. Mariner 3, T-38. Marysville Getchell 3, T-41. Marysville Pilchuck 0.

Local placers—100: 3. Solana Ordonez, Kamiak; 4. Aliya Hammons, Stanwood; 6. Tina Tran, Kamiak. 105: 6. Mikayla Jardine, Snohomish. 110: 1. Diana Cantini, Kamiak; 3. Hannah Petersen, Stanwood; 4. Vivian Potong, Arlington; 5. Caludia Rojas-Guzman, Cascade. 115: 4. Arshpreet Kuar, Cascade; 5. Ella Erikson, Oak Harbor. 120A: 3. Tailer Cochran, Arlington. 120B: 1. Sophie Breaker, Monroe; 3. Edith Huerta, Cascade; 5. Rose Walthers, Arlington. 125A: 2. Cassidy O’Hara, Lakewood. 125B: 2. BaileyAnn Diener, Monroe; 6. River Freeburg, Edmonds-Woodway. 130: 3. Mattea Potter, Granite Falls; 4. Olivia Poulton, Lakewood; 6. Jada Peterson, Monroe. 135: 2. Holly Butler, Snohomish; 4. Rhyleeann Wenberger, Lakewood; 140: 4. Kylie Hinds, Arlington; 5. Amanda Rasoumoff, Jackson; 6. Annistazia Kramer, Lakewood. 145: 1. Aislinn O’Connell, Shorecrest. 155: 6. Destinee Harris, Edmonds-Woodway. 170: 2. Alycia Pidgeon, Snohomish; 4. Lindsey Craford, Stanwood. 190: 1. Madison Marshall, Snohomish; 2. Malia Wayman, Arlington. 235: 1. Vatoria Keyes, Edmonds-Woodway; 5. Alyson Ellingson, Arlington.

Talk to us

More in Sports

Carroll thrilled to see Adams in Seahawks uniform

The newly acquired safety hit the field for the first time with his teammates Wednesday.

Mariners melt down late in loss to Rangers

Seattle’s bullpen blows a two-run lead in the eighth inning and the M’s lose to Texas 7-4.

Pac-12 leaders cancel fall sports, including football

The league shuts down all athletic competitions until at least Jan. 1 due to the ongoing pandemic.

Community sports roundup: Perkins wins ARCA race in Monroe

Plus, Miranda Granger’s fight is called off, a local track athlete is headed to EWU and more.

Storm rout Dream for 6th straight win

Jewell Loyd and Sami Whitcomb star as streaking Seattle rolls to a 100-63 victory.

Silvertips’ season delayed further due to pandemic

The WHL announced Thursday that the target start date for the 2020-21 season is now. Dec. 4.

Emerald Sound Conference opts to start play during Season 2

The 14-team league will make its debut in Season 2 with basketball and wrestling.

Meet the M’s pitcher who went from rural Minnesota to the bigs

How Mariners reliever Joey Gerber went from playing small-town ball to facing Albert Pujols.

Whidbey Island’s three high schools postpone sports

The leagues made the decision and the coaches approve.

Most Read