Prep results for Saturday, Nov. 10

GIRLS SOCCER

4A state tournament

Quarterfinals

Skyline 2, Lake Stevens 0

3A state tournament

Quarterfinals

Gig Harbor 4, Edmonds-Woodway 3 (SO)

Kamiakin 4, Shorewood 0

1A state tournament

Quarterfinals

King’s Way Christian 3, King’s 1

GIRLS SWIMMING AND DIVING

State championships

At King County Aquatic Center

Federal Way

4A finals

Team scores—1, Newport 356; 7, Kamiak 129; 9, Jackson 113; 19, Glacier Peak 32; 29, Lake Stevens 10; 39, Cascade 2.

Winners and local placers—200 medley relay: 1, Skyline (Christina Bradley, Danika Himes, Sarah DiMeco, Lauren Sayles) 1:44.00; 5, Jackson (Heidi Ly, Mia Chang, Caitlyn Anderson, Emily Mun) 1:47.51; 7, Kamiak (Song-Nhi Vo, Sophia Ryu, Ava Collinge, Elli Straume) 1:49.26. 200 freestyle: DiMeco (Skyline) 1:46.98; 2, Straume (Kamiak) 1:49.24. 50 freestyle: 1, Gabrielle Dang (North Creek) 22.91. 200 individual medley: 1, Samantha Baron (Newport) 2:00.86. Diving: Heather Hopkins (Rogers) 407.00. 100 butterfly: 1, Dang (North Creek) 52.58; 3, Collinge (Kamiak) 55.33. 100 freestyle: 1, Christina Bradley (Skyline) 49.81. 500 freestyle: 1, DiMeco (Skyline) 4:48.08; 3, Straume (Kamiak) 5:00.40. 200 free relay: 1, Newport (Baron, Rachel Nguyen, Gracie Wang, Jamie Chen) 1:34.96; 2, Kamiak (Collinge, Vo, Grace Hatscher, Strame) 1:37.58. 100 backstroke: 1. Hanna Weissman (Tahoma) 55.54; 3, Chang (Jackson) 56.55; 5, Heidy Ly 57.47. 100 breastroke: 1, Grace Felner (Mount Rainier) 1:02.64. 400 free relay: 1. Newport (Baron, Jamie Chen, Amelia Girotto, Yulia Groysman) 3:26.33; 5, Jackson (Emily Mun, Caitlyn Anderson, Ly, Chang) 3:37.36.

3A finals

Team scores (winner and local schools)—1, Bellevue 272; 8, Snohomish 114; 11, Shorecrest 78; 17, Stanwood 44; 28, Meadowdale 7; 29, Everett 5.

Winners and local placers—200 medley relay: 1, Bellevue (Rudolph, Rylee Siripipat, Rachel Jin, Maria-Elena Avevedo) 1:48.10; 7, Snohomish (Kendall Bensen, Mieko Schwartzmiller, Rylee Johnston, Audrey Marrs) 1:51.41. 8, Shorecrest (Abigail Crum, Jiahui Zeng, Paige Moss, Aiko Beauchamp) 1:52.22. 200 freestyle: 1, Aneta Wyzga (Bellevue) 1:49.67. 200 individual medley: 1, Margaret Hayes (Bainbridge) 2:03.09; 8, Jetlynn Hau (Stanwood) 2:10.56. 50 freestyle: 1, Janelle Rudolph (Bellevue) 22.85. Diving: 1, Kayli Kersavage (Snohomish) 423.15; 12, Hailey Faith (Everett) 283.70. 100 butterfly: 1, Margaret Hayes (Bainbridge) 55.04. 100 freestyle: 1, Elke Ambach (Roosevelt) 51.87. 500 freestyle: 1, Nathalie Valman (Lakeside) 4:54.80. 200 freestyle relay: 1, Bainbridge (Xaveria Rodriguez, Hannah Lee, Hannah Tonsmann, Hayes) 1:36.73; 7, Shorecrest (Marina Or, Anna Sargent, Zeng, Moss) 1:40.82; 8, Snohomish (Anna Kowalchyk, Bensen, Schwartzmiller, Marrs) 1:42.91. 100 backstroke: 1, Rudolph (Bellevue) 53.73; 6, Bensen (Snohomish) 1:00.23. 100 breaststroke: 1, Hau (Stanwood) 1:03.97; 3, Schwartzmiller (Snohomish) 1:05.98. 400 freestyle relay: 1, Bellevue (Rudolph, Rachel Jin, Delora Li, Wyzga) 3:27.50.

VOLLEYBALL

4A Wes-King District Tournament

At Bothell H.S.

Winners to state

Issaquah 3, Glacier Peak 0

Kamiak 3, North Creek 2

Winner to state, loser out

North Creek 3, Glacier Peak 1

Championship

Both to state

Monroe 3, Lake Stevens 0

3A District 1 Tournament

At Marysville Pilchuck H.S.

Winners to state, losers out

Oak Harbor 3, Everett 1

Stanwood 3, Lynnwood 1

Championship

Both to state

Ferndale 3, Snohomish 0

1A state tournament

At Yakima Valley SunDome

Semifinal

Charles Wright Academy 3, King’s 2

3rd/4th place

Kings 3, Granger 1

More in Sports

4A state swim & dive: Snohomish County swimmers make waves

Local swimmers and relay teams capture five of the 12 championships at a record-setting 4A state meet.

Edmonds-Woodway’s Rapelje wins 1st 3A state wrestling title

The standout sophomore captures the state crown at 138 pounds at Mat Classic.

Getchell boys earns 1st-ever state regional berth

Malakhi Knight scored 9 of his 22 points in the 4th quarter to lead the Chargers past Meadowdale.

Meadowdale girls stifle Snohomish, earn state regional berth

The Mavericks stampeded to a 27-7 lead at half on their way to a 2nd straight trip to regionals.

Glacier Peak girls fall to top-ranked Woodinville in OT

The Grizzlies lose to the undefeated Falcons 62-57 in the Wes-King Bi-District Tournament title game.

Mat Classic notebook: E-W 2nd in 3A team standings after Day 1

The Warriors send 5 wrestlers to the semifinals to lead a parade of local 3A teams with good outings.

Silvertips snap Giants’ 11-game win streak

Gage Goncalves scores late to lift Everett to a 2-1 victory.

3A state swim & dive: Shorewood diver captures state crown

After back-to-back runner-up finishes, Shorewood senior Isaac Poole claimed the 3A diving state title.

Most Read