White line on Green grass sport field for sport concept

Prep results for Saturday, Nov. 13

Prep results for Saturday, Nov. 13:

(Note for coaches/scorekeepers: To reports results and statistics, email sports@heraldnet.com)

GIRLS SOCCER

4A STATE TOURNAMENT

Quarterfinals

Skyline 2, Glacier Peak 1 (Skyline won 3-2 on PKs)

SEATTLE — Twelfth-seed Glacier Peak’s season ended with a shootout loss to No. 4 Skyline in the quarterfinals of the 4A state tournament on Saturday afternoon.

The two teams traded goals early in the game, Glacier Peak’s by standout senior Chloe Seelhoff, but neither squad could find the back of the net again through regulation and two 5-minute overtime periods.

Skyline then won 3-2 on penalty kicks to advance and end Glacier Peak’s tournament run. The Grizzlies finished their season with a 15-5-0 record.

3A STATE TOURNAMENT

Quarterfinals

Gig Harbor 2, Snohomish 0

GIG HARBOR — Top-seed Gig Harbor scored once in the first half and added an insurance goal in the second half to beat No. 9 Snohomish in the quarterfinals of the 3A state girls soccer tournament on Saturday.

Snohomish beat No. 9 Roosevelt in the opening round, but couldn’t advance any further and finished its season with a 14-5-2 record.

Holy Names Academy 5, Shorewood 1

SEATTLE — Second-seed Holy Names ended No. 7 Shorewood’s season with a big win in the 3A state girls soccer quarterfinals on Saturday afternoon.

Shorewood beat No. 10 Lakes in the opening round, but ran into a Hole Names team with only one loss all season.

The Thunderbirds finished the successful season with a 17-4-0 overall record.

2A STATE TOURNAMENT

Archbishop Murphy 5, Tumwater 0

EVERETT — Taylor Campbell scored the first two goals of the game, Allie Williams, Alex Ross and Ashley Latta combined for the clean sheet in goal and undefeated and top-seed Archbishop Murphy rolled past No. 9 Tumwater to reach the semifinals of the 2A state girls soccer tournament.

Jojo Chiangpradit, Cameron Bourne and Jordyn Latta also scored for Archbishop Murphy, which will face No. 5 Columbia River at 8 p.m. on Friday at Shoreline Stadium.

The Wildcats (21-0-0) have outscored their first two opponents in the tournament 14-0.

The championship game of the 2A tournament is scheduled for 5 p.m. next Saturday at Shoreline Stadium.

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

GIRLS SWIMMING

STATE SWIM AND DIVE CHAMPIONSHIPS

At King County Aquatic Center

4A

Team winner: Local team scores:

Individual winners and local placers

200 medley relay—1. Tahoma (Hannah Weissman, Makenna Portmann, Rowan Gaul, Hailey Sears) 1:45.26, 5. Kamiak (Julia Lorenzo, Sophia Ryu, Claire Smith, Janey Ryu) 1:52.36; 200 freestyle—1. Gabi Bellin (Curtis) 1:52.64; 200 individual medley—1. Catherine Yu (Redmond) 2:03.13, 2. Olivia Hoyla (Jackson) 2:08.91; 50 freestyle—1. Gillian Tu (Issaquah) 24.00, 6. Madelynn Butler (Lake Stevens) 24.46; Diving—1. Kaitlyn Holt (Mount Si) 352.80, 3. Lauren Wierschke (Jackson) 300.15; 100 butterfly—1. Smith (Kamiak) 57.10; 100 freestyle—1. Michelle Chen (Redmond) 51.01, 4. Butler (Lake Stevens) 53.32; 500 freestyle—1. Maya Clise (Puyallup) 5:01.53; 200 freestyle relay—1. Curtis (Alexa Proctor, Trinity Link, Athea Caritativo, Bellin) 1:38.22; 100 backstroke—1. Chen (Redmond) 55.17; 100 breaststroke—1. Yu (Redmond) 1:01.38, 8. Sophia Ryu (Kamiak) 1:07.38; 400 freestyle relay—1. Redmond (Chen, Reedy Ella, Andrea Wu, Yu) 3:32.54, 8. Kamiak (Janey Ryu, Lorenzo, Sophia Ryu, Smith) 3:44.81.

3A

Team winner: Bainbridge Island 379. Local team scores: 12. Snohomish 68, 20. Monroe 31, 24. Cascade 13, t26. Everett 9, t26. Shorecrest 9, 33. Meadowdale 5, 34. Shorewood 4, 37. Mountlake Terrace 1.

Individual winners and local placers

200 medley relay—1. Bainbridge Island (Tierney Lenahan, Emma Solseng, Margaret Hayes, Alexa McDevitt) 1:43.52; 200 freestyle—1. Mia Foster (Garfield) 1:49.54; 200 individual medley—1. Piper Enge (Mercer Island) 12:59.92; 50 freestyle—1. Mary Clarke (Snohomish) 23.51; Diving—1. Brooke Andrews (Mercer Island) 406.65, 6. Saige Anderson (Cascade) 283.35; 100 butterfly—1. Ella Jablonski (Lakeside) 53.77; 100 freestyle—1. Lenahan (Bainbridge Island) 51.15, 2. Clarke (Snohomish) 51.19, 3. Mia Grove (Monroe) 52.32; 500 freestyle—1. Foster (Garfield) 4:53.74; 200 freestyle relay—1. Bainbridge Island (Solseng, Piper Majors, Kathryn Houseman, Hayes) 1:35.98; 100 backstroke—1. May Peterson (Cheney) 54.60, 4. Grove (Monroe) 57.21; 100 breaststroke—1. Enge (Mercer Island) 1:00.44; 400 freestyle relay—Bainbridge Island (Lenahan, Majors, Sammy Segerson, McDevitt) 3:30.08.

2A

Team winner: Bainbridge Island 330. Local team scores: 24. Archbishop Murphy 16.

Individual winners and local placers

200 medley relay—1. Pullman (Abby Adams, Madi Weber, Nelly Peng, Melrose Gilbert) 1:52.89; 200 freestyle—1. Alejandra Ruppe (Steilacoom) 1:55.87; 200 individual medley—1. Ava Gruner (Sammamish) 2:08.87; 50 freestyle—1. Mya Reed (Pullman) 24.34; Diving—1. Martina Klecka (Sehome) 332.30, 5. Sami Mandeville (Archbishop Murphy) 272.65; 100 butterfly—1. Gruner (Sammamish) 57.35; 100 freestyle—1. Reed (Pullman) 53.25; 500 freestyle—1. Poppy Edge (Pullman) 5:20.20; 200 freestyle relay—1. Pullman (Edge, Weber, Bree Myers, Reed) 1:41:33; 100 backstroke—1. Ruppe (Steilacoom) 57.30; 100 breaststroke—1. Florence Lo (Sehome) 1:06.60; 400 freestyle relay—1. Pullman (Edge, Myers, Gilbert, Reed) 3:42.19.

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

VOLLEYBALL

4A BI-DISTRICT 1/2 TOURNAMENT

At Bothell H.S.

Championship

Both to state

Bothell 3, Lake Stevens 0

BOTHELL — Top-seed Bothell swept No. 2 Lake Stevens in the championship game of the 4A Wes-King Bi-District Tournament on Saturday.

The loss was Lake Stevens’ first of the season. Both teams advanced to the state tournament next week.

5th/6th place

Winner to state, loser out

Jackson 3, Issaquah 1

BOTHELL — Ellina Powell had 14 kills, 23 assists and 21 digs, and Marissa Martinez added 29 digs as fifth-seed Jackson clinched the final state berth from the Wes-King Bi-District Tournament with a 25-14, 11-25, 26-24, 25-16 win over No. 4 Issaquah on Saturday morning.

Riana Cobane had 11 kills, Addison Eastwood added 10 kills and Yanina Sherwood chipped in eight kills and two blocks for Jackson (13-7).

3A DISTRICT 1 TOURNAMENT

At Marysville Pilchuck H.S.

Championship

Both to state

Ferndale 3, Stanwood 0

MARYSVILLE — Second-seed Ferndale swept No. 4 Stanwood in the 3A District 1 Tournament championship match on Saturday afternoon.

Stanwood finished in second place and will advance to the 3A state tournament next week.

Consolation semifinals

Winner to state, loser out

Arlington 3, Everett 0

MARYSVILLE — Top-seed Arlington swept No. 6 Everett in the district tournament consolation semfinals to clinch a 3A state berth.

Arlington advanced to face No. 3 Snohomish in the third/fourth place match at 3 p.m. Saturday.

Snohomish 3, Oak Harbor 1

MARYSVILLE — Third-seed Snohomish beat No. 8 Oak Harbor in the consolation semifinals to clinch a berth in the 3A state tournament.

Snohomish advanced to the third/fourth place match against top-seed Arlington at 3 p.m. Saturday.

3rd/4th place

Both to state

Arlington 3, Snohomish 0

MARYSVILLE — Top-seed Arlington swept No. 3 Snohomish in the third/fourth place match at the 3A District 1 Volleyball Tournament.

Both teams advanced to the state tournament next week.

2A DISTRICT 1 TOURNAMENT

At Squalicum H.S.

Consolation semifinals

Loser out

Archbishop Murphy 3, Squalicum 0

BELLINGHAM — Second-seed Archbishop Murphy swept No. 5 Squalicum in a loser-out consolation semifinal of the 2A District 1 Volleyball Tournament on Saturday morning.

Archbishop Murphy advanced to face No. 4 Anacortes in a winner-to-state, loser-out consolation final later Saturday.

3rd/4th place

Winner to state, loser out

Anacortes 3, Archbishop Murphy 0

BELLINGHAM — Second-seed Archbishop Murphy fell a game short of the state tournament after falling in straight sets to No. 4 Anacortes in the third/fourth place match of the 2A District 1 Volleyball Tournament on Saturday afternoon.

Archbishop Murphy finished its season with a 15-6 record.

Talk to us

More in Sports

Stanwood's Kaeden McGlothin yells after stealing the ball from Mountlake Terrace's Adison Mattix to seal the win for Stanwood on Thursday, Jan. 20, 2022 in Stanwood, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
Stanwood pulls out ‘gritty’ win over Mountlake Terrace

The Spartans answered every Mountlake Terrace push in a tense fourth quarter for a 63-62 victory.

Chicago State guard Aaliyah Collins, a Glacier Peak High School graduate. (Sebastian Montoya / Chicago State Athletics)
Community roundup: GP grad shines again for Chicago State

Plus, professional bull riding is coming to Everett, former Silvertips are headed to the Olympics and more.

Jackson's Lindyn Solis bowls during a match against Everett on Wednesday, Jan. 19, 2022 in Lynnwood, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
GALLERY: Jackson, Everett girls bowlers hit the lanes

The Timberwolves brought a 13-1 record into the match with the state tournament fast approaching.

Winter prep sports roundup.
Prep results for Thursday, Jan. 20

Prep results for Thursday, Jan. 20: (Note for coaches/scorekeepers: To report results… Continue reading

Tucker Molina, right, tries to block a shot by Tony MacArthur during EVCC practice on Monday, Jan. 17, 2022 in Everett, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
EvCC men’s hoops seeks unprecedented 5th straight North title

After a delayed start to region play, the Trojans begin their quest for another crown on Wednesday.

Kevin Clark / The Herald

***Silvertips Special Sections*****
Yan Khomenko signals for substitution Sunday night at Xfinity Arena in Everett, Wa on September 6th, 2015

Sports:  Silvertips Special Section
Shot on: 09/06/15
Silvertips’ game versus Rockets on Friday postponed

Kelowna is pausing all team activites due to COVID protocols, according to the WHL.

Lake Stevens' Tyler Fouts lifts Glacier Peak's Gil Mossburg during wrestling on Tuesday, Jan. 18, 2022 in Snohomish, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
GALLERY: Lake Stevens edges GP in boys wrestling showdown

The Vikings beat the Grizzlies 42-31 in a matchup of two of the best 4A teams in the area.

A variety of sports equipment on a black background including an american football, a soccer ball, a baseball, a baseball bat, a tennis raquet, a tennis ball, and a basketball
Vote for The Herald’s Athlete of the Month for December

Below are the candidates for The Herald’s Prep Athlete of the Month… Continue reading

Most Read