Prep results for Thursday, Dec. 6

Here are prep results for Thursday, Dec. 6, with links to recaps and box scores where applicable:

BOYS BASKETBALL

Northwest 1B

Grace Academy at Orcas Christian, not reported

Fellowship Christian 91, Arlington Christian 42, stats not reported

Non-conference

Edmonds-Woodway 68, Woodinville 66

BOYS SWIMMING

Wesco

Edmonds-Woodway 122, Cascade 57; Edmonds-Woodway 126, Mountlake Terrace 43; Cascade 92, Mountlake Terrace 81

At WEST Coast Aquatics

200 medley relay—Edmonds-Woodway (Yuteng Wang, Lukas Mraz, Anton Teplouhov, Andrew Rutz) 1:44.47; 200 freestyle—Jeff Plum (EW) 1:56.65; 200 individual medley—Mraz (EW) 2:21.63; 50 freestyle—Teplouhov (EW) 23.48; Diving—Joseph Hofman (C) 237.85; 100 butterfly—Teplouhov (EW) 55.38; 100 freestyle—Wang (EW) 51.45; 500 freestyle—Jaxon Roberts (C) 5:32.74; 200 freestyle relay—Edmonds-Woodway (Mraz, Daniel Eno, Teplouhov, Wang) 1:32.78; 100 backstroke—Eno (EW) 1:03.24; 100 breaststroke—Sasha Boyatyoev (MT) 1:06.29; 400 freestyle relay—Edmonds-Woodway (Niko Inadomi, Plum, Anthony Edwards, Rutz).

Everett 107, Oak Harbor 72

At Forest Park Pool

200 medley relay—Oak Harbor (Ignacio Campos, Lawrence Zapanta, Micah Franklin, Aaron Martinez) 2:00.17; 200 freestyle—Ethan Ahrendt (E) 1:56.98; 200 individual medley—Chris Raynor (E) 2:18.76; 50 freestyle—Josh Shetler (E) 26.33; Diving—Kyto Morrow (OH) 124.5; 100 butterfly—Franklin (OH) 1:04.23; 100 freestyle—Shetler (E) 1:00.09; 500 freestyle—Joseph Strzelec (E) 6:21.59; 200 freestyle relay—Everett (Ethan Harber, Ahrendt, Raynor, Shetler) 1:46.2; 100 backstroke—Yuji Caballero (OH) 1:17.26; 100 breaststroke—Ahrendt (E) 1:10.3; 400 freestyle relay—Everett (Ahrendt, Quinn Wieber, Strzelec, Shetler) 4:03.66.

Mount Vernon 94, Monroe 77, stats not reported

Shorewood 130, Meadowdale 40; Shorewood 132, Lynnwood 38

At Lynnwood Pool

200 medley relay—Shorewood (Bennett Vana, Cole Nouwens, Jack Brodersen, Conrad Rich) 1:46.0; 200 freestyle—Ryan Reid (SW); 200 individual medley—Max Khaperman (M) 2:15.4; 50 freestyle—Nouwens (SW) 23.13; 100 butterfly—Vana (SW) 58.88; 100 freestyle—Brodersen (SW) 53.38; 500 freestyle—Reid (SW) 5:06.67; 200 freestyle relay—Shorewood (Karl Lapham, Rich, Kevin Lee, Nouwens) 1:39.88; 100 backstroke—Vana (SW) 1:00.2; 100 breaststroke—Nouwens (SW) 1:03.64; 400 freestyle relay—Shorewood (Vana, Reid, Lapham, Brodersen) 3:37.37.

Kamiak 110, Mariner 72

At Kamiak H.S.

200 medley relay—Mariner (James Smith, Zach Graham, Gunnar Steen, Vitaly Krutiy) 2:03.31; 200 freestyle—Robert Weeks (K) 2:23.39; 200 individual medley—Conor Quinn (K) 2:17.38; 50 freestyle—Graham (M) 26.59; Diving—Ryan Quinn (K) 181.25; 100 butterfly—Lars Lagerkrans (K) 1:01.24; 100 freestyle—Jonathon Ke (K) 52.15; 500 freestyle—Sam Oh (K) 5:55.71; 200 freestyle relay—Mariner (Vadium Kukhotskiy, Braiden Skrabak, Sahiz Saran, Krutiy) 1:52.05; 100 backstroke—Lagerkrans (K) 1:07.23; 100 breaststroke—Michael Coate (K) 1:13.9; 400 freestyle relay—Kamiak (Tyler Jackson, Spencer Jong, Ocean Weerasooriya, William Maramis

Glacier Peak 128, Stanwood 47; Snohomish 121, Stanwood 59

At Snohomish Aquatic Center

200 medley relay—Glacier Peak (Taylor Erickson, Liam Phan, Alex Kennedy, Caden Ness) 1:56.45; 200 freestyle—James Boggeri (Sno) 1:58.21; 200 individual medley—Daniel Pokorny (GP) 2:23.48; 50 freestyle—Boggeri (Sno) 22.93; Diving—Shane Morrill (Sno) 205.2; 100 butterfly—Kennedy (GP) 1:00.99; 100 freestyle—Noah Clarke (Sno) 53:31; 500 freestyle—Jack Renschler (GP) 5:26.93; 200 freestyle relay—Snohomish (Clarke, Lucas Donohue, Gunnar Gilpin, Boggeri) 1:40.46; 100 backstroke—Erickson (GP) 1:08.33; 100 breaststroke—Clarke (Sno) 1:13.39; 400 freestyle relay—Glacier Peak (Jake Ramsdell, Pokorny, Keegan Lisenby, Renschler) 3:43.44.

Lake Stevens 141, Marysville Getchell 38; Lake Stevens 130, Marysville Pilchuck 44

At Marysville Pilchuck H.S.

200 medley relay—Lake Stevens (Ben Howard, Bailey Griffin, Nathan Fleischmann, McCrae Collins) 1:50.53; 200 freestyle—Gideon Marlatt (LS) 1:58.76; 200 individual medley—Howard (LS) 2:15.91; 50 freestyle—Collins (LS) 23.88; Diving—Jaden Cardona (LS) 249.7; 100 butterfly—Marlatt (LS) 1:00.75; 100 freestyle—Ian Meetsma (MP) 54.81; 500 freestyle—Fleischmann (LS) 5:38.28; 200 freestyle relay—Lake Stevens (Derek Pan, Jason Burrow, Justin Harden, Mason Coleman) 1:50.7; 100 backstroke—Howard (LS) 1:01.04; 100 breaststroke—Fleischmann (LS) 1:07.18; 400 freestyle relay—Lake Stevens (Marlatt, Kurt Lippmann, Howard, Fleischmann) 3:44.46.

Jackson 111, Shorecrest 72

At Shoreline Pool

200 medley relay—Jackson (Tony Kim, Bastien Orbigo, Pryce Umemoto, Maceo Hoyla) 1:46.3; 200 freestyle—Erik Hallgrimson (SC) 1:56.53; 200 individual medley—Aric Prieve (SC) 2:05.33; 50 freestyle—Jensen Elsemore (J) 24.24; Diving—Gracen Wilkerson (SC) 145.65; 100 butterfly—Cade Birgfeld (SC) 57.77; 100 freestyle—Ryan Yang (J) 53.29; 500 freestyle—Prieve (SC) 5:07.39; 200 freestyle relay—Jackson (R. Wang, Elsemore, Braden Thompson, Kim) 1:37.12; 100 backstroke—Alex Gerogiev (J) 58.19; 100 breaststroke—Orbigo (J) 1:03.63; 400 freestyle relay—Jackson (R. Wang, Elsemore, Thompson, Georgiev) 3:32.17.

BOYS WRESTLING

Non-conference

Monroe at Sultan, not reported

Cascade 48, Shorewood 27

At Cascade H.S.

126–Mendez (C) pinned Lotz 0:54; 132–Dione (C) won by forfeit; 138–Moeun (C) pinned Sharai 3:12; 145–Bunsngeam (C) pinned Carpenter 3:21; 152–Leach (S) pinned Pheng 1:57; 160–Becker (S) won by forfeit; 170–Null (S) dec. Lane 13-8; 182–Bert (S) pinned Whaley 0:54; 195–Ortiz-Miglorie (C) pinned Ball 5:25; 220–Rojas-Guzman (C) pinned Kabuchi 1:16; 285–Kolesar (C) won by forfeit; 106—Double forfeit; 113–Laflin (S) pinned Jacks 2:56; 120—Ngo (C) pinned Layton 5:08.

Shorecrest vs. Jackson, not reported

Shorecrest 39, Cascade 35

At Cascade H.S.

106–Double forfeit; 113–Rhodes (S) pinned Jacks 0:48; 120–Shadduck (S) pinned Ngo 3:04; 126–Mendez (C) pinned Kassa 0:43; 132–Dione (C) pinned Lougee 2:54 ;138–Schmidt (S) dec. Moeun 11-4 ;145–Bunsngeam (C) dec. Conway 20-4 (TF); 152–Good (S) pinned Pheng 3:20; 160–Christopher (S) won by forfeit; 170–Mortensen (S) pinned Lane 1:32; 182–Whaley (C) pinned Ng 2:48; 195–Ortiz-Miglorie (C) pinned Carrell 0:08; 220–Rojas-Guzman (C) pinned Pease 3:13; 285–Rivera (S) won by forfeit.

Jackson 48, Shorewood 33

At Cascade H.S.

132—Cris Wilson (J) won by forfeit; 138—Matt Kastelle (J) pinned Junior Sharai 2:50; 145—Kody Carpenter (S) dec. Charles Immendorf 7-2; 152—Devin Leach (S) pinned Peter Nguyen 1:12; 160—David Moore (J) pinned Cole Becker 2:44; 170—Max Null (S) won by forfeit; 182—Tom Burt (S) pinned Evan Johnson 0:23; 195—Christian Balmer (J) pinned Phil Ball 3:42; 220—Sam Jenkins (J) pinned Isacc Kabuchi 0:55; 285—Mark Finnerty (J) won by forfeit; 106—Jonah Justice (J) won by forfeit; 113—Jacob Lykken (J) pinned Quincy Leflin; 120—Kai Layton (SW) won by forfeit; 126—Nick Lotz (SW) pinned Aiden Valentine 0:20.

Kamiak 40, Meadowdale 35

At Meadowdale H.S.

106—Hilmy Burch (M) pinned Soiana Ordonez 3:04; 113—Richard Chung (K) won by forfeit; 120—Erick Gonzalez (M) won by forfeit; 126—Adin Nieshe (K) won by forfeit; 132—Jin Lee (M) dec. Samuel Serati (TF); 138—Jaden Young (M) dec. Elliot Szoke 9-6; 145—Tanner Queree (M) dec. Sam Furlong-Benedeth 7-4; 152—Guage Holland (K) maj. dec. Thaddeus Gonzalez 14-5; 160—Barret Stengele (K) pinned Thomas Nakamura 0:43; 170—Caleb Monillas (M) pinned Corbin Dustin 1:25; 182—Stephen Berry (K) won by forfeit; 195—Ian Faucher (K) won by forfeit; 220—Chauncey Gantt (M) pinned Ethan Acres 5:12; 285—Drew Kindle (K) pinned Alex Krueger 1:12.

GIRLS BASKETBALL

Northwest 1B

Grace Academy 50, Orcas Christian 10

Non-conference

Cedarcrest 41, Monroe 37

Mountlake Terrace 51, Mariner 25, stats not reported

Shorecrest 61, Shorewood 16

Archbishop Murphy 58, Kamiak 19

Lakewood 53, Cascade 38

GIRLS BOWLING

Wesco

Jackson 3, Rainier Beach 0, stats not reported

Talk to us

More in Sports

Stanwood's Owen Thayer makes a layup during the game against Mountlake Terrace on Thursday, Jan. 20, 2022 in Stanwood, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
Prep basketball weekly update: Storylines from around the area

Chaos atop Wesco 3A/2A boys, a GP boys buzzer-beater, a signature Lake Stevens girls victory, and more.

The Shorecrest bench reacts to a missed shot in the final seconds of regular time to send the game against Arlington to overtime on Tuesday, Dec. 14, 2021 in Arlington, Wa. (Olivia Vanni / The Herald)
Wave of cancellations wreaking havoc on winter prep sports

‘It’s just been so hard’: Canceled games and program shutdowns have been commonplace for local teams.

Seattle University's Hal Uderitz, a Snohomish High School graduate, competes during a game against Portland on Sept. 12, 2019. (Photo provided by Seattle U)
Snohomish grad hopes to earn contract with Sounders

Hal Uderitz was drafted in the third round by Seattle and aims to prove in preseason he’s deserving of a first-team contract.

Seattle Kraken goaltender Philipp Grubauer (31) looks on as Kraken center Calle Jarnkrok (19) clears the puck during the second period of an NHL hockey game against the Florida Panthers, Sunday, Jan. 23, 2022, in Seattle. (AP Photo/Ted S. Warren)
Appleton, Grubauer lead Kraken to 5-3 win over Panthers

Seattle scored three goals in the second period and knocked off the NHL’s points leaders.

Oregon guard Rivaldo Soares (11) makes a pass against Washington guard Terrell Brown Jr. (23) in the first half of an NCAA college basketball game in Eugene, Ore., Sunday, Jan. 23, 2022. (AP Photo/Thomas Boyd)
Huskies go down big in loss to rival Oregon

UW fell behind 37-8 and never came close in a blowout loss to the Ducks.

Stanwood's Kaeden McGlothin yells after stealing the ball from Mountlake Terrace's Adison Mattix to seal the win for Stanwood on Thursday, Jan. 20, 2022 in Stanwood, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
Stanwood pulls out ‘gritty’ win over Mountlake Terrace

The Spartans answered every Mountlake Terrace push in a tense fourth quarter for a 63-62 victory.

Winter prep sports roundup.
Prep results for Saturday, Jan. 22

Prep results for Saturday, Jan. 22: (Note for coaches/scorekeepers: To report results… Continue reading

Kevin Clark / The Herald

***Silvertips Special Sections*****
Yan Khomenko signals for substitution Sunday night at Xfinity Arena in Everett, Wa on September 6th, 2015

Sports:  Silvertips Special Section
Shot on: 09/06/15
Huuhtanen scores twice, leads Silvertips past Royals

In its only game of the week, first-place Everett beats Victoria 5-3 on the road.

Chicago State guard Aaliyah Collins, a Glacier Peak High School graduate. (Sebastian Montoya / Chicago State Athletics)
Community roundup: GP grad shines again for Chicago State

Plus, professional bull riding is coming to Everett, former Silvertips are headed to the Olympics and more.

Most Read