Prep results for Wednesday, Feb. 12

Check out upcoming postseason matchups for boys and girls basketball.

PREP RESULTS FOR TUESDAY, FEB. 11, WITH LINKS TO STATS WHERE APPLICABLE, AND UPCOMING POSTSEASON MATCHUPS:

BOYS BASKETBALL

4A WES-KING BI-DISTRCT TOURNAMENT

Wednesday’s play-in game

Mount Vernon 64, Monroe 55, stats not reported

Thursday’s first round

Loser out

Eastlake at Jackson, 7 p.m.

Lake Stevens at Redmond, 7 p.m.

Mount Vernon at Inglemoor, 7 p.m.

Woodinville at Kamiak, 7 p.m.

Saturday’s quarterfinals

At Bothell H.S.

Eastlake-Jackson winner vs. Skyline, noon

Woodinville-Kamiak winner vs. Mount Si, 1:30 p.m.

At Jackson H.S.

Mount Vernon-Inglmoor winner vs. Mariner, noon

Lake Stevens-Redmond winner vs. Glacier Peak, 1:30 p.m.

3A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s play-in games

Loser out

Ferndale at Arlington, 7 p.m.

Shorewood at Squalicum, 7 p.m.

Saturday’s first-round games

Marysville Getchell at Shorecrest, 7 p.m.

Ferndale-Arlington winner at Stanwood, 7 p.m.

Meadowdale at Edmonds-Woodway, 7 p.m.

Shorewood-Squalicum winner at Marysville Pilchuck, 7 p.m.

2A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s first-round games

Loser out

Sedro-Woolley at Anacortes, 7 p.m.

Archbishop Murphy at Cedarcrest, 6 p.m.

Sammamish at Liberty, 7 p.m.

Sehome at Blaine, 7 p.m.

Saturday’s quarterfinals

Sedro-Woolley/Anacortes winner at Mountlake Terrace, 7 p.m.

Archbishop Murphy-Cedarcrest winner at Lynden, 7 p.m.

Sammamish-Liberty winner at Lakewood, 7 p.m.

Sehome-Blaine winner at Burlington-Edison, 6 p.m.

1A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s consolations

Loser out

Cedar Park Christian 76, Mount Baker 59, stats not reported

Nooksack Valley 68, Sultan 53, stats not reported

Wednesday’s semifinals

Winner to Bi-District

King’s 77, Meridian 42, stats not reported

Lynden Christian 72, South Whidbey 37, stats not reported

Thursday’s consolation semifinals

Winner to Bi-District

Cedar Park Christian vs. South Whidbey, 7 p.m.

Nooksack Valley vs. Meridian, 7 p.m.

Friday’s championship

At Mount Vernon High School

Both to Bi-District

King’s vs. Lynden Christian, 7:30 p.m.

Saturday’s games

At Mount Vernon H.S.

Winner to Bi-District, loser out

Cedar Park Christian-South Whidbey loser vs. Nooksack Valley-Meridian loser, 3:45 p.m.

Both to Bi-District

Cedar Park Christian-South Whidbey winner vs. Nooksack Valley-Meridian winner, 7:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

4A WES-KING BI-DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s first round

Loser out

Newport at Jackson, 7 p.m.

Mount Vernon at Issaquah, 7 p.m.

Kamiak at Eastlake, 7 p.m.

Mount Si at Monroe, 7 p.m.

Saturday’s quarterfinals

At Bothell H.S.

Newport-Jackson winner vs. Inglemoor, 3:30 p.m.

Mount Si-Monroe winner vs. Woodinville, 5 p.m.

At Jackson H.S.

Kamiak-Eastlake winner vs. Lake Stevens, 3:30 p.m.

Mount Vernon-Issaquah winner vs. Glacier Peak, 5 p.m.

3A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s play-in games

Loser out

Marysville Getchell 55, Lynnwood 40

Everett 48, Stanwood 34

Friday’s first-round games

Edmonds-Woodway at Ferndale, 7 p.m.

Marysville Getchell at Arlington, 7 p.m.

Meadowdale at Snohomish, 7 p.m.

Everett at Shorecrest, 7 p.m.

2A NORTHWEST DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s first-round games

Loser out

Sammamish 65, Mountlake Terrace 44, stats not reported

Cedarcrest 64, Blaine 24

Sehome 42, Sedro-Woolley 35

Anacortes 55, Bellingham 36

Friday’s quarterfinals

Sammamish at Liberty, 7 p.m.

Cedarcrest at Burlington-Edison, 7 p.m.

Sehome at Archbishop Murphy, 7 p.m.

Anacortes at Lynden, 7 p.m.

NORTHWEST 1A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s consolation semifinals

Winners to Bi-District

Meridian vs. Cedar Park Christian, 7 p.m.

Mount Baker vs. Nooksack Valley, 7 p.m.

Friday’s championship

At Mount Vernon H.S.

Both to Bi-District

King’s vs. Lynden Christian, 5:30 p.m.

Saturday’s games

At Mount Vernon H.S.

Winner to Bi-District, loser out

Meridian-Cedar Park Christian loser vs. Mount Baker-Nooksack Valley loser, 2 p.m.

Both to Bi-District

Meridian-Cedar Park Christian winner vs. Mount Baker-Nooksack Valley winner, 5:30 p.m.

More in Sports

State wrestling preview: 5 local athletes out for redemption

Returning state runner-ups, such as MP’s Cayden White, are using last year’s defeats as motivation.

Shorecrest boys top Stanwood to clinch state berth

The Scots win 68-58 for their 10th straight victory and a spot in the 3A regionals.

In 1989, a local prep wrestler accomplished the unthinkable

Cascade’s Chris Borsheim won only one tournament in his wrestling career — a state title at Mat Classic I.

Glacier Peak girls clinch 9th state berth in 10 seasons

The Grizzlies pull away late to beat Inglemoor 63-45 in a Wes-King Bi-District Tournament semifinal.

List of local athletes competing at Mat Classic XXXI

The state wrestling tournament begins this Friday at the Tacoma Dome.

Prep postseason results for Wednesday, Feb. 19

POSTSEASON PREP BASKETBALL RESULTS FOR TUESDAY, FEB. 18, AND UPCOMING MATCHUPS: BOYS… Continue reading

Lakewood boys hoops earns 1st-ever state regional berth

The Cougars were clutch from the free-throw line in a 58-47 win over Burlington-Edison.

Silvertips win third straight by pasting Moose Jaw Warriors

Dustin Wolf earns a shutout in Everett’s 6-0 victory.

Prep stars of the night for Wednesday, Feb. 19

PREP STARS OF THE NIGHT FOR WEDNESDAY, FEB. 19: Luke Dobler, Marysville… Continue reading

Most Read