X

Prep roundup for Thursday, Nov. 30

Prep results for Thursday, Nov. 30:

(Note for coaches/scorekeepers: To report results and statistics, email sports@heraldnet.com. Please report results by 10:30 p.m.)

BOYS BASKETBALL

Non-league

Cascade 56, Highline 41

EVERETT — Aidan Kopra led three Bruins in double figures with 22 points and Cascade beat the Pirates in a non-league game.

Gavin Wright added 12 points and Mason Zimmerman 10 for Cascade (2-0), which had eight different players score.

Marquaz McCraney led Highline (0-1) with 22 points.

Shorewood 64, Redmond 51

Abel Mehari and Nate Burkel supplied 21 points apiece as Shorewood downed Redmond in a nonleague contest.

The Stormrays (1-0) held Redmond to 18 first-half points as Nicolas Schneider led the Mustangs with 22 points.

Arlington 59, Sehome 41

ARLINGTON — Leyton Martin scored 25 points and the Eagles earned a non-league win over the Mariners.

Arlington improved to 1-1.

— — — — — —

Cedarcrest 72, Squalicum 44

Lake Stevens 65, Burlington-Edison 63

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

GIRLS BASKETBALL

Non-league

Issaquah 49, Snohomish 35

SNOHOMISH — The Panthers played the Eagles tight for three quarters, but Issaquah pulled away in a non—league game.

Sienna Capelli scored 15 points, Catherine Greene 10 and Tyler Gildersleeve—Stiles five for Snohomish (0—1).

Annie Gibbons scored a game—high 16 points for Issaquah (2—0), which outscored Snohomish 19—8 in the fourth quarter.

Kamiak 71, Stanwood 49

STANWOOD — Bella Hasan and Zia-Daye Anderson combined for 50 points as the Knights cruised past the Spartans in a non-league game.

Hasan scored a game-high 27 points and Anderson had 23 and hit five 3-pointers. Synclair Mawudeku added eight points and Finley Gonzales six for Kamiak (1-1), which led 44-29 at halftime.

Jazmyn Legg hit four 3-pointers and scored 20 points, Ella Wortham had 18 points and Stella Berrett and six for Stanwood (0-1).

— — — — — —

Shorecrest 56, Mariner 14

Jocelyn Wirch had 17 points and five 3-pointers and Cassie Chesnut added six points and 12 rebounds as Shorecrest beat Mariner in a non-league contest.

The Scots improved to 2-0, the Marauders fell to 1-1.

Lynden 49, King’s 33

Bellingham 67, Marysville Pilchuck 28

North Creek60, Monroe 45

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

BOYS WRESTLING

Non-league

Marysville Pilchuck 39, Glacier Peak 36

At Marysville Getchell H.S.

150—Callan Childs (GP) pinned Emony Villa Johnson; 157—Gil Mossburg (GP pinned Tanner O’Hara; 165—Milo Jones—Longstreet (MP pinned Colin Edmonds; 175—Danny Vergara (MP) pinned Oliver Martinez; 190—John Allison (GP) pinned Donny Faulkner; 215—Dane Chapman (GP) pinned Aiden Eagle; 285—Connor Aney (GP) pinned Santiago Jimenez; 106—Kallel Dusenberry (GP) pinned Miguel Reyes; 113—Dylan Reeves (M) pinned Ehran Takher; 120—Garrett Reeves (MP) dec. Kenneth Nget 8—6; 126—Donte Leong (MP) pinned Myles Headley; 132—Brady Holliday (MP) dec. Declan Lastah 15—8; 138—Max Woodall (MP) pinned Jake Allison; 144—Malaki Childress (MP) pinned Alex Ibarra.

Glacier Peak 69, Marysville Getchell 12

At Marysville Getchell H.S.

106—Kallel Dusenberry (GP) pinned Brock Brower :20; 113—Ehran Takher (GP) pinned Jacob Turner :45; 120—Kenneth Nget (GP) pinned Roman Ruiz :53; 126—Myles Headley (GP) dec. Lexer Porras 9-7(OT); 132—Jacob Hoot (MG) pinned Declan Lastah 3:05; 138—Jake Allison (GP) pinned Gabriel Elder :26; 144—Alex Ibarra (GP) pinned Gabriel Gabaldon 2:41; 150—Callan Childs (GP) pinned Caleb Monro :41; 157—Gil Mpssburg (GP) pinned Ezra Steele 1:51; 165—Collin Edmonds (GP) pinnedMalachi Loveless 1:10; 175—Sam Gooch (MG) pinned Oliver Martinez 1:34; 190—Kaleb O. (GP) pinned Salem Brady :30; 215—Dane Chapman (GP) pinned Caiden Kelkenberg 1:52; 285—Connor Aney (GP) pinned Jaden Phillips 1:06.

Marysville Pilchuck 66, Archbishop Murphy 18

At Marysville Getchell H.S.

157—Tanner O’Hara (MP) won by forfeit; 165—Milo Jones—Longstreet (MP) pinned Juan Rosario; 175—Danny Vergara (MP) pinned Wes Raye; 190—Donny Faulkner (MP) pinned Katsuya Edge; 215—Collin Surride (AM) pinned Aiden Eagle; 285—Hakeim Smalls (AM) pinned Sanitago Jimenez; 106—Miguel Reyes (MP) won by forfeit; 113—Dylan Reeves (MP) pinned Aidan Imadhay; 120—Garrett Reeves (MP) pinned Dillon Bonnar; 126—Donte Luong (MP) won by forfeit;; 132— Joe Davis (AM) pinned Brady Holliday; 138—Max Woodall (MP) pinned John Paullus; 144—Malakai Childress (MP) pinned Ryan MacDonald; 150—Emory Villa Johnson (MP) pinned Ethan Robinson.

Marysville Getchell 49, Archbishop Murphy 30

At Marysville Getchell H.S.

106—Brock Brower (MG) won by forfeit; 113—Jacob Turner (MG) dec. Aidan Imadhay 13-12; 120—Dillion Bonnar (AM) Pinned :21 Roman Ruiz; 132—Jacob Hoot (MG) pinned Aaron A. 1:22; 138—Tanner F. (AM) pinned Gabriel Elder 1:25; 144—Gabriel Gabaldon (MG) pinned Ryan MacDonald 1:25; 157—Ezra Steele (MG) won by forfeit; 165—Malachi Loveless (MG) pinned 1:39 Juan Rosario 1:39; 175—Sam Gooch (MG) pinned Robbie B. :51; 190—Katsuya Edge (AM) pinned Salem Brady :59; 215—Collin Surride (AM) pinned Caiden Kelkenberg :49; 285—Abraham Casteneda (MG) dec. Grayson B. 12-4.

Kamiak 48, Cascade 36

At Everett H.S.

144—Issiah Williams (K) pinned Nour Qandeel :18; 150—Mario Toledo—Hernandez (C) pinned Ian Park 3:00; 157—Tison Cao (K) pinned Ethan Tran 1:13; 165—Brendan Miller (K) pinned Matthew Barclay 3:47—175 – AJ Marquez (C) pinned Lucas Young (K) :45; 190—Simon Ross (K) pinned Edison Ho 3:14; 215—Fedhl Al—Mosawi (C) pinned Omar Mbowe 1:51; 285—Daron Rainey (C) pinned Ethan Pablo :45; 106—Topher Nelson (K) won by forfeit; 113— Preston Chao (C) won by forfeit; 120—Jehsiah Smith (C) pinned Jonathan Truesdell :21; 126—Gio Besson (K) pinned Agustine Dang :48; 132—Chris Huff (K) won by forfeit; 138—Brian Flores Garcia (K) won by forfeit.

Shorecrest 40, Cascade 33

At Everett H.S.

150—Mario Toledo-Hernandez (C) won by forfeit; 157—Oskar Bohne (S) pinned Ethan Tran 4:10; 165—Peter Grimm (S) pinned Matthew Barclay 1:23; 175—AJ Marquez (C) pinned Devin Montague 2:59; 190—Edison Ho (C) won by forfeit; 215—Carter Nichols (S) won by maj. dec. over Fedhl Al-Mosawi 14-2; 285—Daron Rainey (C) pinned Mateo Dominguez 2:09; 106—Mark Alvarez (S) won by forfeit; 113—Preston Chao (C) won by Dec over Graham Grabow 8-4; 120—Jehsiah Smith (C) won by forfeit; 126—Laith Salem (S) pinned Agustine Dang 1:22; 132—Kaiju Fergerson (S) won by forfeit; 138—Avi Wylen (S) won by forfeit; 144—Kenneth Adams Jr (S) pinned Nour Qandeel 1:21.

Everett 54, Shorecrest 27

At Everett H.S.

144—Kenneth Adams Jr (SC) def. Jack Franklin 6-2; 150—Cashton Moore (E) won by forfeit; 157—Sam Tracy (E) pinned Oskar Bohne 2:29; 165—Peter Grimm (SC) pinned Alex Buiukli 1:18; 175—Josh Strago (E) pinned Devin Montague 1:43; 190—Phoenix Monohan (E) won by forfeit; 215—Carter Nichols (SC) pinned Maxton Gaiten 1:03; 285—Narinder Chana (E) pinned Mateo Dominguez 1:30; 106—Mark Martinez (SC) won by forfeit; 113—George Tracy (E) pinned Graham Grabow 0:54; 120—Adrian Magnabosco (E) won by forfeit; 126—Ian Lorio (E) pinned Laith Salem 0:43; 132—Robert Thorne (E) won by injury default; 138—Avi Wylen (SC) pinned Darey Pestana (E) 3:14.

Cedarcrest 45, Mariner 30

At Mariner H.S.

106—Allston Steere won by decision 7-5; 113—Lane Gellner (Cedarcrest) won by forfeit; 120—Colter Steere (C) won by forfeit; 126—Benjamin Langley (C) won by forfeit; 132—Hector Luis (Mariner) pinned Benjamin Hohmann; 144—Finnegan Walter (C) won by pin; 150—Antonio Alvarez (M) pinned Cole Downs; 157—Jake Backstrom (C) pinned Nathan Woodward; 165—Amos Horne (C) won by pin; 175—Zander Cole (C) won 7-5; 190—Nathan Whittingill (M) pinned Christian Vazques; 215—Noel Cereceres (M) won by forfeit; 285—Joseph Lukianov (M) won by forfeit.

— — — — —

Mountlake Terrace vs. Snohomish at Monroe H.S., score not reported

Kamiak at Everett, score not reported

Cedarcrest, Meadowdale, Mariner at Mariner H.S., score not reported

Mountlake Terrace at Monroe, score not reported

Lynnwood vs. Snohomish at Monroe H.S., score not reported

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

GIRLS WRESTLING

Meadowdale at Mariner, score not reported

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

BOYS SWIM & DIVE

Stanwood 113, Everett 50

At Everett YMCA

200 medley relay—Stanwood (Trip Schreiber, Larson Haugstad, Rory Polson, Riley Tallquist) 1:57.64; 200 freestyle—Gavin Plano (S) 2:08.08; 200 individual medley—Andre Nwapa (E) 2:12.88; 50 freestyle—Daniel Demchuk (S) 27.17; 100 butterfly—Nwapa (E) 59.38; 100 freestyle—Plano (S) 57.38; 500 freestyle—Tallquist (S) 5:35.89; 200 freestyle relay—Stanwood (Plano, Demchuk, Polson, Lloyd Hau) 1:45.21; 100 backstroke—Dillon Adams (E) 1:10.39; 100 breaststroke—Hau (S) 1:08.75; 400 freestyle relay—Stanwood (Tallquist, Plano, Schreiber, Polson) 4:06.28.

Lynnwood 80, Meadowdale 58

At Lynnwood Pool

200 medley relay—Lynnwood (Alex Lee, Nolan Tyler, Danny Calkins, Matias Andry) 1:52.47; 200 freestyle—Calkins (L) 2:30.69; 200 individual medley—Tyler (L) 2:14.14; 50 freestyle—Andry (L) 27.64; 100 butterfly—Lee (L) 1:00.62; 100 freestyle—Calkins (L) 1:02.06; 500 freestyle—Tyler (L) 5:35.59; 200 freestyle relay—Meadowdale (Zachary Peters, Jerico Magat, Sham Hagos, Aaron Hurlbut) 2:09.05; 100 backstroke—Lee (L) 58.26; 100 breaststroke—Min Choi (L) 1:24.34; 400 freestyle—Lynnwood (Lee, Alex Vyshnevskyi, Choi, Tyler) 4:37.77.

Snohomish 110, Monroe 29; Glacier Peak 127, Monroe 16

At Snohomish Aquatic Center

200 medley relay—Snohomish (Connor Colloton, Owen Collins, Judah Harms, Reiko Swift) 1:45.83; 200 freestyle—Eduard Hirschi (GP) 2:04.86; 200 individual medley—Collins (S) 2:06.33; 50 freestyle—Kaui Taylor (GP) 22.60; Diving—Lincoln D’Abbracci (S) 118.70; 100 butterfly—Brendan Gaffney (GP) 1:03.16; 100 freestyle—Collins (S) 49.09; 500 freestyle—Colloton (S) 5:27.39; 200 freestyle relay—Glacier Peak (Matthew Reeder, Michael Schroeder, Aaron Ta, Hirschi) 1:47.57; 100 backstroke—Colloton (S) 56.91; 100 breaststroke—Swift (S) 1:13.54; 400 freestyle relay—Glacier Peak (Gaffney, Brock Showalter, Noah Wynder, Taylor) 3:37.27.

Lake Stevens 143, Cascade 37

At Lake Stevens H.S.

200 medley relay—Lake Stevens (Tavion Siu, Connor Weldon, Camden Blevins—Mohr, Samuel Lamb) 1:45.62; 200 freestyle—Sebastian Erickson (LS) 1:47.42; 200 individual medley—Blevins—Mohr (LS0 2:07.93; 50 freestyle—Lamb (LS) 22.45; Diving—Owen Stults (LS) 149.20; 100 butterfly—Coren Coe (LS) 58.41; 100 freestyle—Blevins—Mohr (LS) 52.23; 500 freestyle—Yurii Onofriichuk (C) 5:12.95; 200 freestyle relay—Lake Stevens (Blevins—Mohr, Coe, Erickson, Lamb) 1:29.85; 100 backstroke—Siu (LS) 1:03.31; 100 breaststroke—Weldon (LS) 1:05.71; 400 freestyle relay—Lake Stevens (Coe, Erickson, Hunter Latham, Siu) 3:36.88.

Jackson 130, Edmonds—Woodway 34

At West Coast Aquatics

200 medley relay—Jackson (Vyron Domingo, Ethan Georgiev, Prestyn Ruitjers, Nolan Thai) 1:42.07; 200 freestyle—Georgiev (J) 1:53.86; 200 individual medley—Thai (J) 2:08;.43; 50 freestyle—Domingo (J) 23.01; 100 butterfly—Ruitjers (J) 55.76; 100 freestyle—Domingo (J) 49.91; 500 freestyle—Thai (J) 5:19.33; 200 freestyle relay—Jackson (Domingo, Georgiev, Juhyung Lee, Jaelen Oh) 1:35.66; 100 backstroke—Lee (J) 1:06.50; 100 breaststroke—Georgiev (J) 1:06.75; 400 freestyle relay—Jackson (Ruitjers, Lee, Thai, Oh) 3:48.48.

Talk to us

> Give us your news tips.

> Send us a letter to the editor.

> More Herald contact information.

More in Sports

X
State basketball roundup for Saturday, March 2

State basketball roundup for Saturday, March 2: (Note for coaches/scorekeepers: To report… Continue reading

Richland’s Landen Northrop (1) shoots the ball during a 4A semifinal game between Glacier Peak and Richland at the Tacoma Dome on Friday, March 1, 2024 in Tacoma, Washington. Glacier Peak fell, 70-59. (Annie Barker / The Herald)
Glacier Peak boys fade late against Richland in 4A state semifinals

An 11-0 closing run by the Bombers hands the Grizzlies a 70-59 loss.

Mead’s Teryn Gardner (24) moves with the ball during a 3A semifinal game between Snohomish and Mead at the Tacoma Dome on Friday, March 1, 2024 in Tacoma, Washington. Snohomiosh fell, 56-50. (Annie Barker / The Herald)
Snohomish girls get rolling too late, fall to Mead in 3A state semifinals

Snohomish makes a valiant second-half push, but comes up short 56-50 against the well-balanced top seed.

X
State basketball roundup for Friday, March 1

State basketball prep roundup for Friday, March 1: (Note for coaches/scorekeepers: To… Continue reading

Seattle Mariners relief pitcher Matt Brash delivers during the fifth inning of a baseball game against the Houston Astros, Sunday, Aug. 20, 2023, in Houston. (AP Photo/Kevin M. Cox)
Mariners get relieving injury update on Matt Brash

The hard-throwing reliever won’t need surgery. Plus, updates on injuries to Gregory Santos and Luis Urias.

Washington quarterback Michael Penix speaks during a press conference at the NFL football scouting combine in Indianapolis, Friday, March 1, 2024. (AP Photo/Michael Conroy)
Michael Penix Jr. confident he’s answered concerns at NFL combine

Varying national reports have stated the UW quarterback has impressed teams in formal meetings

Snohomish junior Tyler Gildersleeve-Stiles hits the floor trying to get the ball during a WIAA 3A Girls Basketball quarterfinal against Arlington on Thursday, Feb. 29, 2024, at the Tacoma Dome in Tacoma, Washington. (Ryan Berry / The Herald)
Snohomish girls lock down Arlington, advance to 3A state semifinals

The Panthers run away a 45-25 victory in a rubber match between the Wesco rivals.

Glacier Peak junior Josiah Lee splits the defense on his way to the basket during a WIAA 4A Boys Basketball quarterfinal against Gonzaga Prep on Thursday, Feb. 29, 2024, at the Tacoma Dome in Tacoma, Washington. (Ryan Berry / The Herald)
Lee flips switch, Glacier Peak boys rally again to reach 4A state semis

Jo Lee pours in a barrage of 3-pointers down the stretch as the Grizzlies outlast Gonzaga Prep 65-58 in overtime.

X
State basketball roundup for Thursday, Feb. 29

State basketball prep roundup for Thursday, Feb. 29: (Note for coaches/scorekeepers: To… Continue reading

Mountlake Terrace’s Rayshaun Connor shoots a three during a WIAA 3A Boys Basketball quarterfinal against Mount Spokane on Thursday, Feb. 29, 2024, at the Tacoma Dome in Tacoma, Washington. (Ryan Berry / The Herald)
Terrace boys overpowered by Mt. Spokane in 3A state quarterfinals

The Hawks struggle with the well-oiled Wildcats in an 82-58 loss.

Everett’s Alana Washington is called for an offensive foul during a WIAA 3A Girls Basketball quarterfinal against Garfield on Thursday, Feb. 29, 2024, at the Tacoma Dome in Tacoma, Washington. (Ryan Berry / The Herald)
Everett girls fall to Garfield in 3A state quarterfinals

Katie Fiso and the Bulldogs prove too much for the Seagulls in a 54-43 loss.

X
State basketball roundup for Wednesday, Feb. 28

State basketball prep roundup for Wednesday, Feb. 28: (Note for coaches/scorekeepers: To… Continue reading

Support local journalism

If you value local news, make a gift now to support the trusted journalism you get in The Daily Herald. Donations processed in this system are not tax deductible.