MARYSVILLE — Arlington took both the boys and girls team titles in Saturday’s meet. The individual winners from the boys team were Dillon Gongliewski in the 110 hurdles (16.60), James Clark in the 1,600 (4:35.64), Jared Alskog in the 300 hurdles (40.78), Andrew Bosket in the 800 (2:03.80), Devante Gaillard in the 200 (23.06), Max Bryson in the high jump (6-6), Dan Boyden in shot put (49-4.5) and Blake McPherson in javelin (178-10). Arlington’s boys 400 relay (44.17) and 3,200 relay (8:42.00) teams also placed first.
The Eagles’ girls team had first place finishes from Jasmine Redix in the 100 (13.00), Melissa Webb in the triple jump (33-11), Marissa Swegle in the shot put (38-5), Alexis Sarver in discus (129-3), the 400 relay team (50.78), 800 relay team (1:48.94) and 3,200 relay team (10:06.40).
At Marysville Pilchuck H.S.
Boys
Team scores–Arlington 201, Marysville Pilchuck 101, Inglemoor 98, Lakewood 77, Stanwood 68.5, Snohomish 55.5, Issaquah 55, South Whidbey 29
110 hurdles–Dillon Gongliewski (A) 16.60;
100–Riley Cobb (A) 11.26;
1,600–James Clark (A) 4:35.64;
400 relay–Arlington 44.17;
400–Mark Roetcisoender (I) 51.01;
300 hurdles–Jared Alskog (A) 40.78;
800–Andrew Bosket (A) 2:03.80;
200–Devante Gaillard (A) 23.06;
3,200–Colin O’Neil (I) 9:27.97;
1,600 relay–Marysville Pilchuck 3:33.20;
3,200 relay–Arlington 8:42.00;
High jump–Max Bryson (A) 6-6;
Long jump–Will Hallberg (SW) 21-4;
Triple jump–Will Hallberg (SW) 43-9;
Shot put–Dan Boyden (A) 49-4.5;
Discus–Dan Boyden (A) 161.2;
Javelin–Blake McPherson (A) 178-10;
Pole vault–Connor Hemming (MP) 14-5.
Girls
Team scores–Arlington 198, Inglemoor 135.5, Stanwood 112.5, Marysville Pilchuck 92.5, Issaquah 70.5, Snohomish 45, South Whidbey 33, Lakewood 31
100 hurdles–Erin Allen (I) 14.95;
100–Jasmine Redix (A) 13.00;
1,600–Jordin Stephenson (Stan) 5:17.04;
400 relay–Arlington 50.78;
400–Corinne Teichgrab (Stan) 59.13;
300 hurdles–Erin Allen (I) 45.68;
800–Madison Davis (Stan) 2:22.02;
200–Brooke Monson (I) 26.58;
3,200–Tansey Lystad (I) 10:57.43;
800 relay–Arlington 1:48.94;
1,600 relay–Marysville Pilchuck 4:04.30;
3,200 relay–Arlington 10:06.40;
High jump–Charlee Pilon (MP) 5-2;
Long jump–Mckenna Hogan (I) 16-5.25;
Triple jump–Melissa Webb (A) 33-11;
Shot put–Marissa Swegle (A) 38-5;
Discus–Alexis Sarver (A) 129-3;
Javelin–Kaci Jones (Stan) 128-5;
Pole vault–Summer Cull (MP) 11-0.
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.