Saturday’s prep results

CROSS COUNTRY

4A District 1 Championship

At South Whidbey H.S.

Course length: 5,000 meters

Boys

Team scores—Glacier Peak 36*, Jackson 48*, Lake Stevens 50, Kamiak 138, Mount Vernon 138, Monroe 163, Cascade 170, Mariner 246.

Local state qualifiers only—1. Matthew Watkins (J) 15:49; 2. Cullen McEachern (K) 16:14; 3. Riley McDowell (GP) 16:31; 4. Noah Wallace (LS) 16:32; 5. Chris Bianchini (GP) 16:36; 6. Nick Stringer (GP) 16:36; 7. Trevor Allen (LS) 16:39; 8. Anthony Garcia (J) 16:43; 9. Nicholas Mullineux Perra (GP) 16:47; 10. Caleb Grode (J) 16:48; 11. Blake Braaten (LS) 16:48; 12. Kayto Krueger (LS) 16:49; 13. Nathan Tastad (GP) 16:50; 14. Mateo Rivera (J) 16:50.

Girls

Team scores—Glacier Peak 42*, Kamiak 63*, Lake Stevens 65, Monroe 103, Jackson 115, Mount Vernon 158, Mariner 159, Cascade 208

Local state qualifiers only—1. Taylor Roe (LS) 18:23; 2. Alicia Anderson (K) 19:12; 3. Brooke Wallace (GP) 19:34; 4. Abigail Hill (LS) 19:35; 5. Heidi Smith (GP) 19:37; 6. Abbie Steinhauer (Mar) 19:38; 7. Katherine Slack (K) 19:43; 8. Natalie Church (GP) 19:48; 9. Kaley Maurer (Mon) 19:48; 10. Maria Rivera-Valles (MV) 19:49; 11. Alexis Palmer (GP) 19:50; 12. Leah Clark (K) 19:52; 13. Savannah Hastings (Mon) 19:56; 14. Briana Heng (J) 19:56.

*-Qualified for state as a team

3A District 1 Championship

Boys

Team scores—Arlington 68*, Snohomish 74*, Edmonds-Woodway 101*, Everett 128*, Marysville Getchell 138, Oak Harbor 163, Shorewood 165, Shorecrest 181, Stanwood 201, Meadowdale 241, Sqaulicum 270, Lynnwood 317, Marysville Pilchuck 387, Ferndale 395.

Local state qualifiers only—1. Matthew Park (EW) 16:14; 2. Cameron Sanders (M) 16:29; 3. Sam McCloughan (EW) 16:30; 4. Aaron Leavens (S) 16:30; 5. Kevin Mullin (A) 16:43; 6. Jordan Erickson (E) 16:45; 7. Devan Kirk (SW) 16:48; 8. Dawson Andrews (A) 16:51; 9. Blake Landry (A) 16:53; 10. Liam Anderson (Sno) 16:54; 11. Colin Knechtel (M) 16:57; 12. Matt Goddard (S) 16:57; 13. Jack O’Brien (Stan) 16:58; 14. Erik Luu (SC) 17:00; 15. Donovan Barnhart (E) 17:01; 16. Edmund Havener (E) 17:03; 17. Zachary Arcaro-Frazier (MG) 17:04; 18. Michael Cooley (Sno) 17:06; 19. Eric Acero-Rosas (A) 17:07; 20. Gregory Panther (MG) 17:10; 21. Channing Frohlich ((MG) 17:11; 22. Michael Lym (OH) 17:11; 23. Leul Wolde (L) 17:12; 24. Tyler Grehen (OH) 17:14; 26. Grant Christian (EW) 17:15; 27. Noah Loftis (A) 17:17; 28. Kent Scollard (SC) 17:18.

Girls

Team scores—Edmonds-Woodway 51*, Shorecrest 72*, Snohomish 115*, Shorewood 116*, Arlington 125, Stanwood 128, Oak Harbor 161, Lynnwood 187, Squalicum 199, Marysville Getchell 238, Everett 291, Meadowdale 314, Marysville Pilchuck 400.

Local state qualifiers only—1. Yukino Parle (EW) 19:00, 2. Malia Pivec (L) 19:01; 3. Olivia Meader-Yetter (EW) 19:04; 4. Sydney boland (EW) 19:04; 5. Stephanie Wroblewski (EW) 19:19; 6. Lillian Visser (SC) 19:24; 7. Ella Conway (Stan) 19:34; 8. Lauren Block (SC) 19:56; 9. Caroline Dolan (Stan) 20:07; 10. Katie Brandvold (Sno) 20:08; 11. Mary Andrews (A) 20:12; 12. Rachel Hansen (SW) 20:17; 13. Sophia Gamble (SC) 20:22; 14. Julia Rea (MG) 20:27; 15. Alexis Smith (OH) 20:29; 16. Kaitlin Morgan (Stan) 20:33; 17. Brooke Schroeder (L) 20:36; 18. Claire Owens (Sno) 20:36; 19. Rachel Sherson (A) 20:37; 20. Ellie Shoop (SW) 20:38; 21. Jensyn Smith (A) 20:39; 22. Livia Glascock (SC) 20:41; 23. Delaney McCormack (SC) 20:41; 24. Emily Farden (SW) 20:43; 26. Megan Smith (OH) 20:46; 27. Katie Hodkinson (Sno) 20:50; 28. Megan Campbell (Sno) 20:54.

*-Qualified for state as a team

2A District 1 Championship

Boys

Team scores—Sehome 59*, Cedarcrest 79*, Liberty (Issaquah) 93*, Bellingham 107, Mountlake Terrace 138, Burlington-Edison 190, Lakewood 199, Anacortes 218, Lynden 249, Granite Falls 253, Sammamish 265, Archbishop Murphy 273, Sedro-Woolley 320.

Local state qualifiers only—2. Josh Rauvola (AM) 16:37; 4. Ian Fay (C) 16:46; 5. Grant Van Valkenburg (C) 16:50; 12. Nick Leidig (MT) 17:02; 13. Ben Benson (C) 17:06; 17. Isaac Cortes (GF) 17:28.

Girls

Team scores—Liberty (Issaquah) 55*, Sehome 59*, Bellingham 78*, Cedarcrest 84, Anacortes 108, Mountlake Terrace 130, Archbishop Murphy 186, Sedro-Woolley 220, Lakewood 243, Burlington-Edison 284, Lynden 351, Sammamish 375.

Local state qualifiers only—9. Alicia Krivanek (C) 20:12; 11. Teresa Barron (AM) 20:21; 12. Elsie Dombek (C) 20:27; 13. Katherine Gustafson (MT) 20:28; 15. Lily Krueger (C) 20:31; 18. Jessica Ong (MT) 20:43; 21. Sophia Nelson (MT) 20:46.

*-Qualified for state as a team

1A District 1 Championship

Boys

Team scores—Bush 71*, Meridian 88*, Northwest 98*, Overlake 134*, King’s 136, Lynden Christian 156, South Whidbey 164, Cedar Park Christian-Bothell 189, University Prep 203, Nooksack Valley 250, Mount Baker 280, Bear Creek 348, Sultan 382, Seattle Academy 391.

Local state qualifiers only—3. Ryan Abdalla (CPC-B), 10. Callahan Yale (SW) 17:16; 11. Matt Jackson (K) 17:28; 13. Cameron Chew (K) 17:43; 17. McCrea Black (Sultan) 17:51; 25. Owen Balthis (CPC-B) 18:07.

Girls

Team scores—Northwest 80*, Meridian 91*, Bear Creek 118*, King’s 123*, Nooksack Valley 154*, Lynden Christian 158, South Whidbey 183, Mount Baker 190, Bush 197, University Prep 202, Cedar Park Christian-Bothell 224, Overlake 276.

Local state qualifiers only—9. Sophia Morgan (SW) 21:00; 12. Jenae McInnes (K) 21:11; 16. Allison Perrow (K) 21:27; 21. Greta Gunning (K) 21:36; 22. Maddie Brown (CPC-B) 21:42; 26. Rachellle Foley (CPC-B) 21:53; 35. Grace Hutcheson (K) 22:18.

*-Qualified for state as a team

FOOTBALL

Wesco 3A tiebreaker

At Stanwood H.S.

Arlington def. Marysville Pilchuck (Marysville Pilchuck out)

Arlington def. Stanwood (Arlington to quad-district, Stanwood out)

GIRLS SOCCER

4A District 1 Tournament

Saturday’s games

Kamiak 4, Monroe 0, Monroe out (Goals: Sidney Schmidt 2, Kailin Wiley, Alexie Morris)

Glacier Peak 3, Mount Vernon 1 (Mount Vernon out)

Tuesday’s games

Kamiak at Lake Stevens, 7 p.m.

Glacier Peak at Jackson, 7 p.m.

3A District 1 Tournament

Saturday’s games

Stanwood 2, Squalicum 0 (Goals: Ava Schweiger, Anna DePew)

Snohomish 2, Marysville Getchell 0 (Goals: Anna Montemor 2)

Shorecrest 2, Edmonds-Woodway 1, SO (Regulation goals: Ileana Saucedo, E-W, Maggie Taylor, S, Shootout goals not reported)

Arlington 4, Lynnwood 1 (Goals: Mckenzie Buell, A, 3; Kirsten Phillips, A; Nikki Leishman, L)

Tuesday’s semifinals

Stanwood vs. Snohomish

Shorecrest vs. Arlington

Tuesday’s consolation games

Squalicum vs. Marysville Getchell (loser out)

Edmonds-Woodway vs. Lynnwood (loser out)

2A District 1 Tournament

Saturday’s games

Sehome 3, Bellingham 1

Lynden 4, Mountlake Terrace 0

Cedarcrest 1, Burlington-Edison 0

Liberty 3, Archbishop Murphy 2

Tuesday’s semifinals

Sehome vs. Lynden

Cedarcrest vs. Liberty

Tuesday’s consolation games

Bellingham vs. Mountlake Terrace (loser out)

Burlington-Edison vs. Archbishop Murphy (loser out)

1A District 1 Tournament

Saturday’s games

At Sultan H.S.

Sultan 4, Cedar Park Christian-Bothell 3 (Sultan to bi-district, Cedar Park Christian-Bothell out)

Championship

King’s 5, Meridian 0, both to bi-district, (Goals: Callie Wright 2, Katie Stella 3)

At Sedro-Woolley H.S.

Lynden Christian 4, Mount Baker 0 (Lynden Christian to bi-district, Mount Baker out)

VOLLEYBALL

4A District 1 Tournament

Saturday’s games

Kamiak def. Mount Vernon 25-18, 25-18, 25-13. (Highlights—Kamiak: Eve Kerschenbaum 12 kills, 2 blocks, 5 digs; Quinci Flowers 7 kills, 3 blocks; Sam Gregory 27 assists; Jaclyn Janczakowski 8 kills, 1 block, 7 digs.

Jackson def. Glacier Peak 25-20, 25-16, 27-25 (Highlights — Glacier Peak: Lauren Sanders 14 kills, 17 digs; Cierra Pratt 31 assists; Maya Watkins 8 kills, 14 digs; Jackson: Taylor Eastwood 24 assists; Savannah Horton 13 digs; Alex Crittenden 9 kills, 12 digs)

Tuesday’s games

Kamiak at Monroe

Jackson at Lake Stevens

1A District 1 Tournament

At Lynden Christian H.S.

Cedar Park Christian-Bothell def. Nooksack Valley 25-9, 25-14, 25-19, Cedar Park Christian-Bothell to bi-district, Nooksack Valley out, (Highlights—Cedar Park Christian-Bothell: Samantha Drechsel 14 kills, 5 digs; Grace Stiger 6 digs, 24 assists; Emily McKenzie 5 aces, 8 digs)

At Lynden Christian M.S.

South Whidbey 3, Meridian 0 (South Whidbey to bi-district, Meridian out)

Championship

Lynden Christian 3, King’s 0 (both to bi-district)

3rd/4th place

South Whidbey def. Cedar Park Christian-Bothell 22-25, 25-17, 25-21, 19-25, 15-5, both to bi-district, (Highlights—Cedar Park Christian-Bothell: Samantha Drechsel 27 kills, 31 digs; Chloe Biscup 12 kills, 4 digs; Grace Stiger 43 assists)

1B District 1 Tournament

At Mount Vernon Christian

Saturday’s games

Providence Classical Christian 3, Lummi Nation 0

Shoreline Christian 3, Tulalip Heritage 2

Grace Academy 3, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 2

Mount Vernon Christian 3, Arlington Christian 0

Consolations

Tulalip Heritage 3, Lummi Nation 0 (Lummi Nation out)

Arlington Christian 3, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 2 (Cedar Park Christian-Mountlake Terrace out)

Semifinals

Providence Classical Christian 3, Shoreline Christian 0 (both to tri-district)

Mount Vernon Christian 3, Grace Academy 0 (both to tri-district)

Championship

Mount Vernon Christian 3, Providence Classical Christian 1

3rd/4th place

Shoreline Christian 3, Grace Academy 0

5th/6th place

Tulalip Heritage 3, Arlington Christian 0

Talk to us

More in Sports

Gonzaga forward Corey Kispert celebrates during the second half of a men's Final Four NCAA college basketball tournament semifinal game against UCLA, Saturday, April 3, 2021, at Lucas Oil Stadium in Indianapolis. (AP Photo/Michael Conroy)
Edmonds native Kispert drafted by Wizards at No. 15 overall

Former Gonzaga star Corey Kispert was selected by the Washington Wizards in Thursday’s NBA draft.

Gonzaga forward Corey Kispert shoots during the second half of an NCAA college basketball game against Dixie State in Spokane, Wash., Tuesday, Dec. 29, 2020. Gonzaga won 112-67. (AP Photo/Young Kwak)
The rise of Kispert: From Edmonds to All-American to the NBA

Edmonds native Corey Kispert is set to be a 1st-round NBA draft pick. Here’s the story of his ascent.

Tampa Bay Rays relief pitcher Diego Castillo delivers to the Boston Red Sox during the ninth inning of a baseball game Wednesday, June 23, 2021, in St. Petersburg, Fla. (AP Photo/Chris O'Meara)
Mariners acquire closer Diego Castillo from Rays

Seattle ships reliever JT Chargois and minor-leaguer Austin Shenton to Tampa for the 27-year-old.

AquaSox's manager, Louis Boyd, Funko Field at Everett Memorial Stadium in Everett on July 28, 2019. (Kevin Clark / The Herald)
AquaSox blow 3-run lead in 9th, fall to Emeralds

Jake Anchia homers twice, but Everett’s bullpen falters late in an 11-9 defeat.

Shorecrest's Ben Silber (pictured) and Edmonds-Woodway's Paige Oliver finished second in the Mixed Doubles division at the Snohomish Summer Smash tennis tournament on July 22-25, 2021, at Snohomish High School. (Photo by Kristi Lin)
Community roundup: Locals claim doubles title at Summer Smash

Plus, Mariner hoops standout BJ Kolly signs with WWU, EvCC hires a new women’s soccer coach, and more.

Seattle Seahawks defensive players run on the field as fans watch NFL football practice Wednesday, July 28, 2021, in Renton, Wash. (AP Photo/Ted S. Warren)
Seahawks hit the field as training camp begins

Jamal Adams, seeking a new contract, was a spectator on the first day of practice.

Colorado Avalanche goaltender Philipp Grubauer (31) eyes the puck against the Vegas Golden Knights in the third period of Game 1 of an NHL hockey Stanley Cup second-round playoff series Sunday, May 30, 2021, in Denver. (AP Photo/Jack Dempsey)
Kraken make splash to start free agency, ink goalie Grubauer

Seattle also adds forwards Jaden Schwartz and Alexander Wennberg on a busy opening day.

AquaSox's manager, Louis Boyd, Funko Field at Everett Memorial Stadium in Everett on July 28, 2019. (Kevin Clark / The Herald)
AquaSox split doubleheader with Emeralds

Everett’s offense bounces back after a quiet first game and slugs three home runs in the nightcap.

Seattle Mariners relief pitcher Kendall Graveman works against the Colorado Rockies during the ninth inning of a baseball game Tuesday, July 20, 2021, in Denver. The Mariners won 6-4. (AP Photo/David Zalubowski)
Mariners trade top reliever Graveman to rival Astros

Seattle receives infielder Abraham Toro and pitcher Joe Smith in return; Dipoto says more to come.

Most Read