Snohomish County Amateur golf tournament tee times

Tee times are for round one at Walter Hall Golf Course and round two at Harbour Pointe Golf Club.

Here are the tee times for the first two rounds of the 89th annual Michelob Ultra Snohomish County Amateur golf tournament. The first round is Saturday at Walter Hall Golf Course and the second round is Sunday at Harbour Pointe Golf Club. Tee times for the final round Monday at Everett Golf and Country Club will be determined by score following the second round. Players are listed with their home course:

Flight 1 (handicaps between +3.8 and 5.0)

8:03 a.m., 9:45 a.m. — David Hansen (PGD), Sean Fallows (HP), Justin Towle (WH)

8:12 a.m., 9:36 a.m. — Quinton Borseth (EGCC), Kris Jackson (HP), Chris Vargas (MC)

8:21 a.m., 9:27 a.m. — Mark Strickland (HP), Cody Oakes (Glen), Austin Duffy (EGCC)

8:30 a.m., 9:18 a.m. — Alvin Kwak (EGCC), Brian Barhanovich (EGCC), *Stephen Lee (SR)

8:39 a.m., 9:09 a.m. — *Jacob Rohde (LM), *Alex Stamey (EGCC), *Todd Tibke (Sno)

8:48 a.m., 9:00 a.m. — Jordan Brajcich (SR), *Jeff Strickland (EGCC), *Dennis Diede (EGCC)

8:57 a.m., 8:51 a.m. — Ethan Casto (Sno), Halen Davis (WH), Joe Hardy (EGCC)

9:06 a.m., 8:42 a.m. — Steven Edelman (MC), Jason Calamaro (LM), Patrick Boag (EGCC)

9:15 a.m., 8:33 a.m. — Duane Diede (EGCC), Nick Solheim (LM), Brian Wallace (SV)

9:24 a.m., 8:24 a.m. — Joel Micka (MC), Michael Matson (LM), Luke Kuna (SV)

9:33 a.m., 8:15 a.m. — Robert Kaindl (WH), William Fretz (EF), Paul Reni (Sno)

9:42 a.m., 9:54 a.m. — *Mike Seek (EGCC), Bill Steward (EGCC), Brett Curtis (SR)

9:51 a.m., 8:06 a.m. — Richard Slikker (EGCC), Ronny Kildall III (BC), Kye Jung Yun (HP)

10:00 a.m., 7:57 a.m. — Ace Youngren (Sno), Chris Giesker (WH), Tanner Parot (Ken)

10:09 a.m., 7:48 a.m. — Mike Ross (HP), Zach Cabe (Jor), Eddie Lee (HP)

10:18 a.m., 7:39 a.m. — Drew Preston (Ced), Noboru Koga (Sno), Damon Parot (Ken)

10:27 a.m., 7:30 a.m. — Jerry Slind (Sno), Dan Frost (PGD), Scott Rohlinger (LM)

10:36 a.m., 7:21 a.m. — Tyler Stocker (SV), Alexander Buchholz (PGD), *Lance Kilbride (HP)

10:45 a.m., 7:12 a.m. — Matthew Kornegay (HP), Scott Hinrichs (WH), Nick Dammann (EGCC)

10:54 a.m., 7:03 a.m. — Ty Cannon (Sno), Andrew Martin (EGCC), Nick Rothrock (Glen)

Flight 2 (handicaps between 5.1 and 9.9)

11:03 a.m., 11:15 a.m. — Martin Seguin (WH), Steven Shroyer (WH), David Fugate (Ced, flight 1)

11:12 a.m., 11:06 a.m. — Derik Millich (BC), Brien Hansen (LM), Chae Cho (HP)

11:21 a.m., 10:57 a.m. — Eric Haechrel (Sno), Brett Engstrom (WH), Mark Johnson (Jor)

11:30 a.m., 10:48 a.m. — Gus Pishue (EGCC), Doug Barlow (EF), Taylor Park (EF)

11:39 a.m., 10:39 a.m. — Sunghun Kim (Jor), Andrew Austin (MC), Mike Grady (MC)

11:48 a.m., 10:30 a.m. — Shawn Pederson (LM), Andrew Kephart (WH), Will Robbins (WH)

11:57 a.m., 10:21 a.m. — Cory Christianson (EF), Larry Montgomery (LM), Al Fleckenstein (EF)

12:06 p.m., 10:12 a.m. — Ethan Merritt (Jor), Steve Laue (WH), InseonTom Kim (LM)

12:15 p.m., 10:03 a.m. — Jason Miller (BC), Brendan Doheny (WH), Van Luu (WH)

12:24 p.m., 12:27 p.m. — Anthony Preston (LM), Ajinder Handa (HP), Lance Gatter (BC, flight 3)

Flight 3 (handicaps between 10.0 and 18.0)

7:00 a.m., 11:24 a.m. — Chris Bercot (HP), Joshua Nelson (EGCC), Ken Edwards (EGCC)

7:09 a.m., 11:33 a.m. — Alex Mattson (WH), Ronel Aquino (MC), Stephen Reed (Jor)

7:18 a.m., 11:42 a.m. — Kyung Wook Oh (Jor), Matt Harper (PGD), Glenn Piontek (PGD)

7:27 a.m., 11:51 a.m. — Matthew Dunbar (SV), Brent Potter (Ken), Nawoo Choi (LM)

7:36 a.m., 12:00 p.m. — Richard Haataja (SR), Richard Thamsen (WH), Greg Guest (WH)

7:45 a.m., 12:09 p.m. — Bill Miller (Ced), Darrell Stubblefield (Sno), James McGuire (WH)

7:54 a.m., 12:18 p.m. — Martin Oldfield (LM), David Betz (SR), Greg Quinn (Lynn)

* Former champion

Key

BC—Battle Creek, Ced—Cedarcrest, EF—Echo Falls, EGCC—Everett Golf and Country Club, Glen—Gleneagle, HP—Harbour Pointe, Jor—Jorgensen’s, Ken—Kenwanda, LM—Legion Memorial, Lynn—Lynnwood, MC—Mill Creek Country Club, PGD—Pro Golf Discount, Sno—Snohomish, SR—Super Range, SV—Snohomish Valley, WH—Walter Hall

Talk to us

More in Sports

‘Never give up’ mentality leads Getchell boys to 1st state berth

The Chargers fought through three loser-out games in the district tournament to reach regionals.

Lake Stevens alum Eason says he’s ‘ready’ for NFL challenge

The former UW quarterback meets with the media to start the NFL combine week.

Jackson’s Jaylen Searles dunks during the game at Mariner High School on Friday, Jan. 3, 2020 in Everett, Wash. (Olivia Vanni / The Herald).
State basketball preview: Capsules for all local boys games

Nine local boys basketball teams play state regional matchups Friday or Saturday.

Former Seahawk and Husky standout Glasgow dies at 62

He kept an upbeat attitude despite a stomach cancer diagnosis in 2018.

Back from Tommy John, M’s Graveman loves baseball again

The starter, who missed all of last season rehabbing from surgery, is happy to be on the mound again.

Silvertips notes: Goncalves building on breakout season

In case of emergency, Everett doesn’t have concrete plan in crease; Wolf picks up more honors

Matchups announced for high school basketball state regionals

Fifteen local teams will play Friday or Saturday in the state regional round.

Morgan Stacey during Lakewood’s basketball practice on Thursday, Feb. 20 at Lakewood High School in Arlington. (Katie Webber / The Herald)
Q&A: Lakewood boys basketball player Morgan Stacey

The senior has given his team a strong interior presence despite his size disadvantage in the post.

Vote for The Herald’s Prep Athlete of the Week for Feb. 17-23

Jesse Hoiby | Jackson | Boys Basketball Hoiby, a senior point guard,… Continue reading

Most Read