State basketball results for Thursday, March 5

HARDWOOD CLASSIC RESULTS FROM THURSDAY, WITH FRIDAY’S MATCHUPS AND LINKS TO LOCAL GAME RECAPS:

(Rankings in parentheses refer to each team’s seed in last week’s state regionals)

BOYS BASKETBALL

CLASS 4A

Tacoma Dome

Thursday’s quarterfinals

(4) Central Valley 65, (11) Skyview 64

(1) Union 69, (10) Olympia 56

(3) Mount Si 61, (5) Federal Way 49

(2) Glacier Peak 57, (9) Sumner 52

Friday’s consolations

Losers out

Skyview vs. Olympia, 12:15 p.m.

Federal Way vs. Sumner, 2 p.m.

Friday’s semifinals

Central Valley vs. Union, 7:15 p.m.

Mount Si vs. Glacier Peak, 9 p.m.

CLASS 3A

Tacoma Dome

Thursday’s quarterfinals

(4) Garfield 74, (3) Marysville Pilchuck 53

(1) Eastside Catholic 76, (2) Wilson 52

(13) Rainier Beach 58, (6) Kamiakin 53

(7) O’Dea 65, (9) Seattle Prep 55, OT

Friday’s consolations

Losers out

Marysville Pilchuck vs. Wilson, 9 a.m.

Kamiakin vs. Seattle Prep, 10:30 a.m.

Friday’s semifinals

Garfield vs. Eastside Catholic, 3:45 p.m.

Rainier Beach vs. O’Dea, 5:30 p.m.

CLASS 2A

Yakima Valley SunDome

Thursday’s quarterfinals

(3) North Kitsap 64, (5) White River 43

(1) Lynden 73, (2) Toppenish 55

(4) Lindbergh 57, (6) Tumwater 54

(7) Clarkston 51, (9) Black Hills 42

Friday’s consolations

Losers out

White River vs. Toppenish, 12:15 p.m.

Tumwater vs. Black Hills, 2 p.m.

Friday’s semifinals

North Kitsap vs. Lynden, 7:15 p.m.

Lindbergh vs. Clarkston, 9 p.m.

CLASS 1A

Yakima Valley SunDome

Thursday’s quarterfinals

(14) King’s 76, (4) River View 41

(1) Seattle Academy (64), (7) King’s Way Christian 51

(6) Lynden Christian 62, (12) Meridian 53

(9) La Salle 48, (2) Cashmere 38

Friday’s consolations

Losers out

River View vs. King’s Way Christian, 9 a.m.

Meridian vs. Cashmere, 10:30 a.m.

Friday’s semifinals

King’s vs. Seattle Academy, 3:45 p.m.

Lynden Christian vs. La Salle, 5:30 p.m.

CLASS 2B

Spokane Veterans Memorial Arena

Thursday’s quarterfinals

(5) Life Christian 57, (6) Lake Roosevelt 46

(10) Willapa Valley 71, (1) Liberty-Spangle 62

(4) Brewster 51, (3) Toutle Lake 27

(2) Saint George’s 55, White Swan 53

Friday’s consolations

Losers out

Lake Roosevelt vs. Liberty-Spangle, 12:15 p.m.

Toutle Lake vs. White Swan, 2 p.m.

Friday’s semifinals

Life Christian vs. Willapa Valley, 7:15 p.m.

Brewster vs. Saint George’s, 9 p.m.

CLASS 1B

Spokane Veterans Memorial Arena

Thursday’s quarterfinals

(5) Naselle 57, (6) Muckleshoot Tribal (6) 50, OT

(1) Odessa 42, (10) Almira/Coulee-Hartline 39

(3) Lummi Nation 64, (4) Riverside Christian 45

(2) Yakama Nation Tribal 45, (8) Oakesdale 35

Friday’s consolations

Losers out

Muckleshoot Tribal vs. Almira/Coulee-Hartline, 9 a.m.

Riverside Christian vs. Oakesdale, 10:30 a.m.

Friday’s semifinals

Naselle vs. Odessa, 3:45 p.m.

Lummi Nation vs. Yakama Nation Tribal, 5:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

CLASS 4A

Tacoma Dome

Thursday’s quarterfinals

(6) Glacier Peak 62, (4) Chiawana 57

(1) Woodinville 57, (2) Todd Beamer 50

(3) Central Valley 72, (12) Issaquah 55

(7) Union 56, (9) Moses Lake 51

Friday’s consolation games

Losers out

Chiawana vs. Todd Beamer, 9 a.m.

Issaquah vs. Moses Lake, 10:30 a.m.

Friday’s semifinals

Glacier Peak vs. Woodinville, 3:45 p.m.

Central Valley vs. Union, 5:30 p.m.

CLASS 3A

Tacoma Dome

Thursday’s quarterfinals

(6) Lake Washington 48, (4) Mount Spokane 45

(1) Eastside Catholic 52, (10) Seattle Prep 48

(3) Arlington 50, (5) Shorecrest 49

(9) Garfield 55, (2) Bethel 41

Friday’s consolations

Losers out

Mount Spokane vs. Seattle Prep, 12:15 p.m.

Shorecrest vs. Bethel, 2 p.m.

Friday’s semifinals

Lake Washington vs. Eastside Catholic, 7:15 p.m.

Arlington vs. Garfield, 9 p.m.

CLASS 2A

Yakima Valley SunDome

Thursday’s quarterfinals

(5) Burlington-Edison 50, Port Angeles 45

(1) Lynden 62, (2) Ellensburg 44

(6) Tumwater 43, (13) East Valley-Yakima 38

(8) West Valley-Spokane 44, (7) W.F. West 43

Friday’s consolation games

Losers out

Port Angeles vs. Ellensburg, 9 a.m.

East Valley-Yakima vs. W.F. West, 10:30 a.m.

Friday’s semifinals

Burlington-Edison vs. Lynden, 3:45 p.m.

Tumwater vs. West Valley-Spokane, 5:30 p.m.

CLASS 1A

Yakima Valley SunDome

Thursday’s quarterfinals

(5) La Salle 41, (6) King’s 37

(1) Cashmere 68, (7) Annie Wright 31

(4) Freeman 47, (3) Warden 40

(2) Lynden Christian 62, (9) Zillah 41

Friday’s consolations

Losers out

King’s vs. Annie Wright, 12:15 p.m.

Warden vs. Zillah loser, 2 p.m.

Friday’s semifinals

La Salle vs. Cashmere, 7:15 p.m.

Freeman vs. Lynden Christian, 9 p.m.

CLASS 2B

Spokane Veterans Memorial Arena

Thursday’s quarterfinals

(14) Northwest Christian-Colbert 50, Ilwaco 37

(1) Liberty-Spangle 69, Columbia-Burbank 36

(3) Wahkiakum 55, (4) Toledo 48

(2) La Conner 69, (8) Tri-Cities Prep 27

Friday’s consolations

Losers out

Ilwaco vs. Columbia-Burbank, 9 a.m.

Toledo vs. Tri-Cities Prep, 10:30 a.m.

Friday’s semifinals

Northwest Christian-Colbert vs. Liberty-Spangle, 3:45 p.m.

Wahkiakum vs. La Conner, 5:30 p.m.

CLASS 1B

Spokane Veterans Memorial Arena

Thursday’s quarterfinals

(3) Oakesdale 58, (4) Neah Bay 49

(1) Pomeroy 41, (7) Curlew 26

(5) Mount Vernon Christian 37, (6) Yakama Nation Tribal 35

(2) Inchelium 74, (8) Wellpinit 63

Friday’s consolations

Losers out

Neah Bay vs. Curlew, 12:15 p.m.

Yakama Nation Tribal vs. Wellpinit, 2 p.m.

Friday’s semifinals

Oakesdale vs. Pomeroy, 7:15 p.m.

Mount Vernon Christian vs. Inchelium, 9 p.m.

Talk to us

More in Sports

Everett Community College athletic programs emerged with four official North Region championships and two unofficial region titles. (Daniel Acosta / Everett Community College)
Everett Community College completes banner year in athletics

The Trojans emerged with four official North titles and two unofficial region crowns this season

Silvertips' Ethan Regnier (bottom) celebrates a goal against the Spokane Chiefs during the final home game Friday night at Angel of the Winds Arena in Everett on May 7, 2021.  (Kevin Clark / The Herald)
Silvertips win WHL’s CHL import draft lottery

Everett will have a chance to add an impact import player with the WHL’s top pick in the first round.

File photo
AquaSox bounce back with win over Emeralds

Everett pitchers shut down the Eugene bats in a 6-1 victory on Saturday night.

Mountlake Terrace's Vitaly Mkrtychyan controls the ball with Kamiak's Nolan Martin reaching across Thursday evening at Mountlake Terrace High School on June 10, 2021. The Hawks won 65-59. (Kevin Clark / The Herald)
GALLERY: Mountlake Terrace outlast Kamiak in season finale

The Hawks win 65-59 in a battle of two of the top teams in the shortened Wesco season.

Lake Stevens' Melanie Delestrez (left) and Arlington's Abby Schwark tangle up for a jump ball Wednesday evening at Lake Stevens High School on June 9, 2021. (Kevin Clark / The Herald)
GALLERY: Arlington girls defeat Lake Stevens to close season

The Eagles beat the Vikings 80-71 in a matchup of two of the top teams in Wesco.

The Herald's Athlete of the Week poll.
Vote for The Herald’s Prep Athlete of the Week for May 31-June 6

The Athlete of the Week nominees for May 31-June 6. Voting closes… Continue reading

Seattle Seahawks quarterback Russell Wilson passes during NFL football practice Tuesday, June 8, 2021, in Renton, Wash. (AP Photo/Ted S. Warren)
Wilson says he never requested trade from Seahawks

Seattle’s star quarterback makes his first public comments since rumors swirled in the offseason.

Exterior of the new Quil Ceda Creek Casino on Thursday, Jan. 21, 2020 in Marysville, Wa. (Olivia Vanni / The Herald)
Gambling Commission OKs pacts with tribes for sports betting

Agreements with the Tulalips, Stillaguamish and 13 other tribes await approval by the governor and the feds.

File photo
Homer in 7th inning dooms AquaSox in loss to Emeralds

Everett blows a late lead and has its three-game win streak snapped in a 4-3 loss to Eugene.

Most Read