Glacier Peak junior Aviry Stratton is one of many highly ranked local athletes who are set to compete in this week’s state track and field championships. (Kevin Clark / The Herald)

Glacier Peak junior Aviry Stratton is one of many highly ranked local athletes who are set to compete in this week’s state track and field championships. (Kevin Clark / The Herald)

State track preview: A look at the area’s highly ranked athletes

A list of every local state qualifier with a top-five time or mark in their classification.

State track and field championships

When: Thursday-Saturday

Where: 4A/3A/2A at Mount Tahoma H.S. (Tacoma); 1A/2B/1B at Eastern Washington University (Cheney)

Below is a list of local state qualifiers who have a top-five time or mark in their classification, according to Athletic.net.

4A BOYS

200 meters: 3. Ethan Willems (Glacier Peak) 22.00. 400 meters: 1. Ethan Willems (Glacier Peak) 48.16. 4×100 relay: 1. Lake Stevens 42.71. 4×400 relay: 5. Lake Stevens 3:25.27. Javelin: 4. Noah Forman (Glacier Peak) 184-9.

4A GIRLS

400 meters: 3. Aaliyah Collins (Glacier Peak) 58.19. 800 meters: 1. Taylor Roe (Lake Stevens) 2:12.07. 4. Brooke Wallace (Glacier Peak) 2:14.44. 1,600 meters: 1. Taylor Roe (Lake Stevens) 4:51.04. 3. Aviry Stratton (Glacier Peak) 4:56.15. 4. Brooke Wallace (Glacier Peak) 4:56.93. 3,200 meters: 2. Taylor Roe (Lake Stevens) 10:24.99. 3. Aviry Stratton (Glacier Peak) 10:38.39. 5. Alicia Anderson (Kamiak) 10:50.14. 4×400 relay: 5. Lake Stevens 4:02.24. Discus: 2. Katherine Potts (Glacier Peak) 138-0. 3. Brenna Board (Jackson) 135-0. 5. Lydia Robison (Jackson) 132-4. High jump: 3. Katie Nelson (Cascade) 5-5. Long jump: 4. Hannah Ganashamoorthy (Monroe) 18-7.5.

3A BOYS

400 meters: 3. Chinedu Acholonu (Edmonds-Woodway) 49.59. 1,600 meters: 2. Lucas Lacambra (Edmonds-Woodway) 4:17.09. 5. Dylan Hartono (Edmonds-Woodway) 4:18.18. 3,200 meters: 2. Dylan Hartono (Edmonds-Woodway) 9:10.23. 110-meter hurdles: 3. Jonathan Birchman (Shorewood) 14.37. 300-meter hurdles: 1. Jonathan Birchman (Shorewood) 38.62. Shot put: 2. Jayden White (Everett) 53-1. 5. Cade Tucker (Marysville Pilchuck) 51-11.5. Discus: 2. Jayden White (Everett) 163-6. Javelin: 2. David Weitkamp (Lynnwood) 182-3. Pole vault: T3. Curt Tanaka (Shorewood) 15-0. Triple jump: 2. Raymond Free (Meadowdale) 45-5.5. 4. Gabriel Andre (Everett) 44-11.5.

3A GIRLS

300-meter hurdles: 3. Nadia Metales (Shorewood) 45.62. 4×100 relay: 5. Edmonds-Woodway 49.75. 4×200 relay: 3. Edmonds-Woodway 1:45.07. Shot put: 1. Madeline Grandbois (Marysville Getchell) 43-6. 3. Julia Parra (Arlington) 42-7.5. 5. Kiana Lino (Shorecrest) 41-9. Discus: 1. Julia Parra (Arlington) 138-5. 4. Anna Schander (Stanwood) 127-7. High jump: T3. Ellie Grant (Snohomish) 5-4. Long jump: 4. Hai-Ying Aw (Shorewood) 18-4.25. Triple jump: 2. Ellie Grant (Snohomish) 37-4.75. T5. Bree Nichols (Snohomish) 36-2.

2A BOYS

100 meters: T4. Michai Harris (Lakewood) 10.82. 800 meters: 4. Alex Jensen (Lakewood) 1:58.36. 3,200 meters: 5. Alex Williams (Mountlake Terrace) 9:33.13. Discus: 5. Noah Thompson (Mountlake Terrace) 161-5. Javelin: 1. Brandon Bach (Mountlake Terrace) 191-10. Long jump: T4. Ryan Kenny (Archbishop Murphy) 21-10. Triple jump: 5. Samson Irish-Lodge (Archbishop Murphy) 43-10.75.

2A GIRLS

4×200 relay: 4. Cedarcrest 1:46.59. Long jump: 5. Holly Sudol (Archbishop Murphy) 17-4.

1A BOYS

100 meters: 2. Danny Conlisk (Coupeville) 11.04. 3. Jean Lund Olsen (Coupeville) 11.06. 200 meters: 1. Danny Conlisk (Coupeville) 22.20. 3. Jean Lund Olsen (Coupeville) 22.57. 400 meters: 2. Danny Conlisk (Coupeville) 50.13. 800 meters: 2. Callahan Yale (South Whidbey) 1:57.19. 1,600 meters: 2. Callahan Yale (South Whidbey) 4:26.03. 4. Nick LeBar (King’s) 4:26.98. 3,200 meters: 2. Isaac Cortes (Granite Falls) 9:47.02. 300-meter hurdles: 2. Pierce Papke (King’s) 39.89. 5. Bodie Hezel (South Whidbey) 41.30. 4×100 relay: 5. South Whidbey 44.20. 4×400 relay: 1. South Whidbey 3:28.30. 2. King’s 3:28.92. Shot put: 1. Samuel Van Peursem (Cedar Park Christian) 64-6. Discus: 1. Samuel Van Peursem (Cedar Park Christian) 177-7. 

1A GIRLS

400 meters: 2. Mallory Kortuem (Coupeville) 58.64. 800 meters: 3. Elie Bassett (Granite Falls) 2:20.09. 5. Kaia Swegler Richmond (South Whidbey) 2:20.47. 1,600 meters: 1. Naomi Smith (King’s) 4:53.76. 3,200 meters: 1. Naomi Smith (King’s) 10:25.50. 100-meter hurdles: T2. Lindsey Roberts (Coupeville) 15.21. 4. Emma Culberson (King’s) 15.35. 4×100 relay: 2. King’s 50.25. 4. Coupeville 50.57. 4×200 relay: 4. Coupeville 1:46.13. 4×400 relay: 2. King’s 4:08.21. Pole vault: 3. Maci Hodgins (King’s) 10-1.

1B BOYS

High jump: T5. Thomas Coglas (Cedar Park Christian-Mountlake Terrace) 6-0.

1B GIRLS

100 meters: 5. Ashley VanDam (Grace Academy) 13.18. 200 meters: 3. Ashley VanDam (Grace Academy) 27.67. 4×100 relay: 3. Grace Academy 52.57. 4×200 relay: 1. Grace Academy 1:51.12.

Talk to us

More in Sports

‘Never give up’ mentality leads Getchell boys to 1st state berth

The Chargers fought through three loser-out games in the district tournament to reach regionals.

Jackson’s Jaylen Searles dunks during the game at Mariner High School on Friday, Jan. 3, 2020 in Everett, Wash. (Olivia Vanni / The Herald).
State basketball preview: Capsules for all local boys games

Nine local boys basketball teams play state regional matchups Friday or Saturday.

Lake Stevens alum Eason says he’s ‘ready’ for NFL challenge

The former UW quarterback meets with the media to start the NFL combine week.

Former Seahawk and Husky standout Glasgow dies at 62

He kept an upbeat attitude despite a stomach cancer diagnosis in 2018.

Silvertips win, pull to within 1 point of Winterhawks

Jake Christiansen pots a hat trick as Everett routs Tri-City 8-1.

Back from Tommy John, M’s Graveman loves baseball again

The starter, who missed all of last season rehabbing from surgery, is happy to be on the mound again.

Matchups announced for high school basketball state regionals

Fifteen local teams will play Friday or Saturday in the state regional round.

Morgan Stacey during Lakewood’s basketball practice on Thursday, Feb. 20 at Lakewood High School in Arlington. (Katie Webber / The Herald)
Q&A: Lakewood boys basketball player Morgan Stacey

The senior has given his team a strong interior presence despite his size disadvantage in the post.

Vote for The Herald’s Prep Athlete of the Week for Feb. 17-23

Jesse Hoiby | Jackson | Boys Basketball Hoiby, a senior point guard,… Continue reading

Most Read