Statewide AP basketball polls

Here’s the first Washington state Associated Press boys and girls basketball polls

BOYS AP POLLS

Class 4A

SchoolRecordPointsLast

1. Bothell (8)11-097-

2. Federal Way (2)11-090-

3. Central Valley9-068-

4. Garfield9-165-

5. Jackson12-064-

6. Curtis11-143-

7. Union7-341-

8. Olympia8-128-

9. Richland9-317-

10. Eastmont10-112-

Others receiving votes: Gonzaga Prep 11. Emerald Ridge 6. Newport (Bellevue) 4. Arlington 3. Wenatchee 1.

Class 3A

SchoolRecordPointsLast

1. Lincoln (8)9-196-

2. Rainier Beach8-386-

3. Seattle Prep (2)10-177-

4. Mercer Island11-171-

5. Franklin9-251-

6. Mountlake Terrace9-236-

7. Kamiakin10-232-

(tie) Foss7-332-

9. Lakeside (Seattle)9-130-

10. Glacier Peak10-224-

Others receiving votes: Columbia River 5. University 4. Bellevue 3. Auburn Mountainview 2. Eastside Catholic 1.

Class 2A

SchoolRecordPointsLast

1. Lynden (5)10-177-

2. Renton (3)12-075-

3. Pullman9-152-

4. White River10-251-

5. Ellensburg8-238-

6. Mark Morris8-337-

7. West Valley (Yakima)9-225-

8. Clover Park7-524-

9. Olympic9-213-

10. Centralia10-212-

(tie)West Valley (Spokane)8-212-

Others receiving votes: Anacortes 9. Wapato 4. Sequim 3. Lake Washington 3. Bellingham 2. Washougal 2. Burlington-Edison 1.

Class 1A

SchoolRecordPointsLast

1. Seattle Academy (1)10-079-

(tie) Zillah (4)9-179-

3. Lynden Christian (4)7-378-

4. Toledo11-155-

5. Kalama8-248-

6. Chelan9-233-

(tie) University Prep10-233-

8. Okanogan12-128-

9. King’s9-326-

10. Cedar Park Christian (Bothell)10-021-

Others receiving votes: Cashmere 8. Hoquiam 2. Vashon Island 2. Tenino 2. Granger 1.

Class 2B

SchoolRecordPointsLast

1. St. George’s (5)12-150-

2. Lind-Ritzville Sprague11-235-

3. Morton-White Pass8-134-

4. Colfax10-333-

(tie) Northwest Christian (Colbert)10-333-

6. LaConner11-120-

7. Raymond10-215-

8. Wahkiakum8-214-

9. Adna7-310-

10. Onalaska9-18-

Others receiving votes: Toutle Lake 6. Willapa Valley 6. Liberty (Spangle) 4. Walla Walla VA Academy 3. Bear Creek School 2. Dayton 1. Mossyrock 1.

Class 1B

SchoolRecordPointsLast

1. LaCrosse-Washtucna (2)11-133-

2. Cusick11-226-

3. Wellpinit (1)10-325-

4. Sunnyside Christian7-223-

5. Lummi9-115-

Others receiving votes: Neah Bay 10. Colton 9. Pomeroy 7. Garfield-Palouse 6. Wishkah Valley 6.

GIRLS AP POLLS

Class 4A

SchoolRecordPointsLast

1. Gonzaga Prep (7)9-088-

2. Mt. Rainier (2)11-083-

3. Mead8-167-

4. Skyline11-252-

5. Lynnwood10-149-

6. Arlington11-038-

7. Woodinville11-234-

8. Puyallup11-131-

9. Inglemoor10-121-

10. Walla Walla11-118-

Others receiving votes: Skyview 6. Todd Beamer 2. Union 2. Central Kitsap 2. Federal Way 1. Chiawana 1.

Class 3A

SchoolRecordPointsLast

1. Prairie (7)11-288-

2. Wilson (2)7-179-

3. Cleveland8-276-

4. Stanwood9-247-

5. Juanita9-337-

6. Seattle Prep8-336-

7. Bellevue11-132-

8. Holy Names9-131-

9. Shadle Park5-428-

10. Kamiakin7-325-

Others receiving votes: Blanchet 6. Mt. Spokane 4. Lakeside (Seattle) 2. Ferndale 2. University 2.

Class 2A

SchoolRecordPointsLast

1. Ellensburg (8)10-096-

2. Mark Morris (1)10-289-

3. W. F. West (1)9-377-

4. Archbishop Murphy9-257-

5. Wapato9-156-

6. Burlington-Edison10-252-

7. White River9-342-

8. East Valley (Spokane)8-224-

9. Renton10-221-

10. Cedarcrest10-217-

Others receiving votes: River Ridge 10. East Valley (Yakima) 5. Grandview 3. Port Angeles 1.

Class 1A

SchoolRecordPointsLast

1. Freeman (6)11-087-

2. Brewster (3)11-080-

3. Cascade Christian11-071-

4. Lynden Christian7-256-

5. Castle Rock10-052-

6. Okanogan10-343-

7. Nooksack Valley9-225-

8. Chelan9-224-

9. Woodland9-120-

10. Zillah9-119-

Others receiving votes: La Salle 12. Cashmere 3. King’s 2. Blaine 1.

Class 2B

SchoolRecordPointsLast

1. Reardan (3)-38-

2. Pe Ell (1)-30-

(tie) Colfax-30-

4. Northwest Christian (Colbert)-29-

5. Raymond-18-

6. Napavine-10-

(tie) DeSales-10-

8. Adna-9-

9. Riverside Christian-7-

10. Tacoma Baptist-6-

(tie) White Swan-6-

(tie) Darrington-6-

(tie) LaConner-6-

(tie) Onalaska-6-

Others receiving votes: Dayton 4. Toutle Lake 3. Bear Creek School 2.

Class 1B

SchoolRecordPointsLast

1. Colton (3)-48-

2. Cusick (1)-44-

3. Sunnyside Christian (1)-41-

4. Almira Coulee-Hartline-19-

5. Neah Bay-16-

Others receiving votes: St. John-Endicott 7. Wilbur-Creston 7. Pateros 6. Republic 6. Entiat 6.

More in Sports

4A state swim & dive: Snohomish County swimmers make waves

Local swimmers and relay teams capture five of the 12 championships at a record-setting 4A state meet.

Edmonds-Woodway’s Rapelje wins 1st 3A state wrestling title

The standout sophomore captures the state crown at 138 pounds at Mat Classic.

Getchell boys earns 1st-ever state regional berth

Malakhi Knight scored 9 of his 22 points in the 4th quarter to lead the Chargers past Meadowdale.

Meadowdale girls stifle Snohomish, earn state regional berth

The Mavericks stampeded to a 27-7 lead at half on their way to a 2nd straight trip to regionals.

Glacier Peak girls fall to top-ranked Woodinville in OT

The Grizzlies lose to the undefeated Falcons 62-57 in the Wes-King Bi-District Tournament title game.

Mat Classic notebook: E-W 2nd in 3A team standings after Day 1

The Warriors send 5 wrestlers to the semifinals to lead a parade of local 3A teams with good outings.

Silvertips snap Giants’ 11-game win streak

Gage Goncalves scores late to lift Everett to a 2-1 victory.

3A state swim & dive: Shorewood diver captures state crown

After back-to-back runner-up finishes, Shorewood senior Isaac Poole claimed the 3A diving state title.

Most Read