Tuesday’s prep results

BASEBALL

4A State Tournament

Saturday’s regional round

Loser out

At Yakima County Stadium

Wenatchee vs. Walla Walla, 10 a.m.

Skyview vs. West Valley Yakima, 1 p.m.

Wenatchee-Walla Walla winner vs. Skyview-West Valley Yakima winner, TBD

At Heidelberg Park, Tacoma

Glacier Peak vs. Chiawana, 10 a.m.

Tahoma vs. Puyallup, 1 p.m.

Glacier Peak-Chiawana winner vs. Tahoma-Puyallup winner, TBD

At Foss H.S.

Kennedy Catholic vs. Bothell, 10 a.m.

Battle Ground vs. Kentwood, 1 p.m.

Kennedy Catholic-Bothell winner vs. Battle Ground-Kentwood winner, TBD

At Heritage Park, Puyallup

Issaquah vs. Kentlake, 10 a.m.

Sumner vs. Lake Stevens, 1 p.m.

Issaquah-Kentlake winner vs. Sumner-Lake Stevens winner, TBD

3A State Tournament

Saturday’s regional round

Loser out

At Pasco H.S.

O’Dea vs. Timberline, 10 a.m.

Southridge vs. Kamiakin 1 p.m.

O’Dea-Timberline winner vs. Southridge-Kamiakin winner, TBD

At Bannerwood Park, Bellevue

Snohomish vs. Bonney Lake, 10 a.m.

Capital vs. Mercer Island, 1 p.m.

Snohomish-Bonney Lake winner vs. Capital-Mercer Island winner, TBD

At Curtis H.S.

Lakeside vs. Shorewood, 10 a.m.

Bainbridge vs. Gig Harbor, 1 p.m.

Lakeside-Shorewood winner vs. Bainbridge-Gig Harbor winner, TBD

At Dream Field, Mount Vernon

Arlington vs. Eastside Catholic, 10 a.m.

Mountain View vs. Edmonds-Woodway, 1 p.m.

Arlington-Eastside Catholic winner vs. Mountain View-Edmonds-Woodway winner, TBD

BOYS GOLF

4A District 1 Championship

At Legion Memorial G.C., Par 72

Tuesday’s first round

Golfers who made the cut only

Alvin Kwak, Kamiak 70; Austin Darnell, Mount Vernon 72; Alex Kim, Kamiak 73; Devin Kim, Kamiak 74; Jordan Brajcich, Jackson 75; Tyler Spalti, Glacier Peak 75; Jake Rasmussen, Lake Stevens 77; Josh Selby, Lake Stevens 77; Keenan Hofstad, Mount Vernon 77; Tanner Mohr, Kamiak 77.

Chanwook Park, Jackson 79; Mitch Factor, Mount Vernon 79; Parker Langston, Monroe 79; Chase Pack, Monroe 80; Kaleb Asbury, Monroe 80; James Iazeolla, Glacier Peak 81; Kyle Cooley, Mount Vernon 81; Matt Slaven, Cascade 81; Michael Baker, Kamiak 81; Whistler Pascual, Kamiak 81.

Alex Stewart, Cascade 82; Logan Day, Glacier Peak 82; Mikke Wittenberg, Monroe 82; Alex Knowlton, Glacier Peak 83; Chase Gardner, Glacier Peak 83; Wyatt Gardner, Lake Stevens 83.

3A District 1 Championship

At Walter Hall G.C., Par 144 (72-72)

After Tuesday’s final round, state qualifiers

Josef Koznek (Everett) 73-71—144, Connor Stephens (Arlington) 73-75—148, Andrew Martin (Everett) 76-73—149, Austin Duffy (Everett) 75-75—150, Dane Larsen (Ferndale) 76-74—150, Quinton Borseth (Stanwood) 74-77—151, Nolan Armbruster (Snohomish) 76-76—152, CJ Goodman (Marysville Pilchuck) 77-79—156, Nate Venables (Marysville Pilchuck) 80-76—156, Cody Oakes (Arlington) 82-74—156.

Nick Krantz (Oak Harbor) 159, Jackson Berg (Snohomish) 79-80—159, Bradley Wong (Shorewood) 82-77—159, Caden Smith (Arlington) 8-80—161, Liam Stewardson (Ferndale) 81-80—161, Alex Saunders (Shorecrest) 82-79—161, Evan Olson (Meadowdale) 76-97—161, Cole Wederstrom (Stanwood) 83-80—163.

2A District 1 Championship

At Snohomish G.C., Par 72

Local state qualifiers

3, Steve Shih (Archbishop Murphy) 75-71-146; T9, Fulton Brawner (Archbishop Murphy) 78-74-152; T9, Matthew Pabisz (Archbishop Murphy) 71-81-152; T14. Jack McClincy (Archbishop Murphy) 81-74-155; T14. Steven VanValkenburg (Cedarcrest) 78-77-155.

BOYS SOCCER

4A State Tournament

First round

Loser out

Tuesday’s games

Kamiak 4, Olympia 0

Wenatchee 1, Tahoma 0

Pasco 3, Mount Rainier 2 (OT)

Central Valley 1, Sumner 0

Today’s games

Decatur at Glacier Peak, 7 p.m.

Puyallup at Skyline, 7 p.m.

Bothell vs. Todd Beamer, 7 p.m.

Sunnyside vs. Camas, 6 p.m.

Kamiak 4, Olympia 0

At Ingersoll Stadium

Goals: Soren Pehlivanian (K), Andre’ Hamilton (K), Jason Kim (K), Noah Venditto (K). Assists: Manny Segura (K), Kim (K), Pehlivanian (K).

3A State Tournament

First round

Loser out

Tuesday’s games

Snohomish 5, Lakeside 2

Kamiakin 3, Prairie 1

Gig Harbor 4, Squalicum 2

West Seattle 2, Stadium 1 (2OT)

Mercer Island 5, Shorecrest 0

Garfield 2, Peninsula 1 (SO)

Today’s games

Central Kitsap vs. Seattle Prep, 5 p.m.

Roosevelt vs. Lynnwood, 7 p.m.

Snohomish 5, Lakeside 2

At Veterans Memorial Stadium

Goals: Jason Fairhurst (S) 2, Logan Stapleton (S), Alex Stigenga (S), Nathan Nicholson (S), Justin Blachman (L), Gaurav Sharma (L). Assists: Jamie Young (S), Felipe Cerna (S), Fairhurst (S).

2A State Tournament

First round

Loser out

Tuesday’s games

Kingston 2, Ridgefield 1

Archbishop Murphy 6, Grandview 1

Cedarcrest 2, Aberdeen 0

LIndbergh 3, Cheney 1

Mountlake Terrace 7, Tyee 1

Highline 4, Columbia River 3 (SO)

Toppenish 3, Fife 2

East Valley Yakima 2, North Kitsap 0

Mountlake Terrace 7, Tyee 1

At Highline Memorial Stadium

Goals: Bobby Stoyanov 4, Max Jackson (2), Nate Cockbain (MT). Assists: Stoyanov (MT) 2, Milkias Yonatan (MT) 2, Cockbain (MT).

Archbishop Murphy 6, Grandview 1

At Archbishop Murphy H.S.

Goals: Sam Johnson (AM), Isaac Feeney (AM) 2, Chase Whittaker (AM), Matt Williams (AM) 2, Grandview goal not reported. Assists: Feeney (AM) 3, Mitchell Lovell (AM), Jensen Crisler (AM), Williams (AM).

Cedarcrest 2, Aberdeen 0

At Stewart Field

Goals: Alden Massey (C), Caleb Chung (C).

1A State Tournament

First round

Loser out

Tuesday’s games

Chelan vs. Wahluke, late

Seattle Academy 3, Cashmere 1

Cascade 1, Royal 0

Connell 1, Brewster 0

Bush 3, Hoquiam 0

White Salmon vs. Seattle Christian, late

Charles Wright 2, King’s 0

Today’s game

Overlake vs. Toledo-Winlock, TBD

GIRLS GOLF

4A District 1 Championship

At Snohomish G.C., Par 72

Tuesday’s first round

Golfers who made the cut only

Jane Kim, Kamiak 80; Anna Lundquist, Lake Stevens 82; Annette Vo, Kamiak 85; Annie Gilbert, Mount Vernon 87; Brenna Bullard, Glacier Peak 93; Serena Nguyen, Jackson 94; Rachel Ponting, Kamiak 94; Regina Park, Kamiak 96; Asher Gannon, Glacier Peak 98; Ashli Choi, Jackson 98.

Maddie Shkurkhan, Lake Stevens 98; Gillian Egelstad, Lake Stevens 98; Shealeigh Viston, Mount Vernon 100; Kiersten Lee, Glacier Peak 103; Allisa Szalda, Glacier Peak 104; Syd Bumstead, Lake Stevens 104; Eden Iazeolla, Glacier Peak 105; Chloe Shelton, Jackson 106; Mingie Kim, Kamiak 107; Michelle Hong, Kamiak 108.

Maddie Ellis, Glacier Peak 109; Elizabeth Urban, Mount Vernon 110; Claryssa Thomas, Mount Vernon 110; Jenni Grossman, Lake Stevens 113.

SOFTBALL

4A District 1 Tournament

At Phil Johnson Fields

Today’s games

Mount Vernon vs. Jackson, 4 p.m.

Kamiak vs. Glacier Peak, 4 p.m.

Today’s semifinals

Mount Vernon-Jackson winner s. Monroe, 7 p.m.

Kamiak-Glacier Peak winner vs. Lake Stevens, 7 p.m.

Thursday’s consolations

Loser out

Mount Vernon-Jackson loser vs. Semifinal 2 loser, 4 p.m.

Kamiak-Glacier Peak loser vs. Semifinal 1 loser, 4 p.m.

Consolation 1 winner vs. Consolation 2 winner, 7 p.m.

Thursday’s championship

Winner to state

Semifinal 1 winner vs. Semifinal 2 winner, 7 p.m.

3A District 1 Tournament

At Phil Johnson Fields

Today’s games

Lynnwood vs. Marysville Pilchuck 4 p.m.

Marysville Getchell vs. Meadowdale, 4 p.m.

Everett vs. Edmonds-Woodway, 7 p.m.

Shorecrest vs. Snohomish, 7 p.m.

Thursday’s consolations

Loser out

Lynnwood-Marysville Pilchuck loser vs. Marysville Getchell-Meadowdale loser, 4 p.m.

Everett-Edmonds-Woodway loser vs. Shorecrest-Snohomish loser, 4 p.m.

Thursday’s semifinals

Winner to state

Lynnwood-Marysville Pilchuck winner vs. Marysville Getchell-Meadowdale winner, 7 p.m.

Everett-Edmonds-Woodway winner vs. Shorecrest-Snohomish winner, 7 p.m.

2A District 1 Tournament

Tuesday’s games

At Daniels Field

Loser out

Bellingham 3, Archbishop Murphy 2

Lakewood 11, Blaine 1 (6 innings)

Granite Falls 3, Sedro-Woolley 2

Today’s games

At Janicki Fields

Anacortes vs. Cedarcrest 4 p.m.

Bellingham vs. Mountlake Terrace, 4 p.m.

Lakewood vs. Lynden, 4 p.m.

Granite Falls vs. Sehome, 4 p.m.

Today’s consolations

Loser out

Anacortes-Cedarcrest loser vs. Bellingham-Mountlake Terrace loser, TBD

Lakewood-Lynden loser vs. Granite Falls-Sehome loser, TBD

Today’s semifinals

Winner to state

Anacortes-Cedarcrest winner vs. Bellingham-Mountlake Terrace winner, TBD

Lakewood-Lynden winner vs. Granite Falls-Sehome winner, TBD

Lakewood 11, Blaine 1 (6)

At Daniels Field

Blaine 100 000 — 1 6 2

Lakewood 133 211 — 11 16 2

Lyric Berry and Alyssa Starcer; Kassidy Millar and Jenna Melton. WP—Millar (16-4). LP—Berry. Highlights— Jelly Perry (L) 4-4; Millar (L) 2-3, 2B, 3B, 3 RBI; Prestyn Lalone (L) 2-3, 3B, HR.

Granite Falls 4, Sedro-Woolley 3

At Volunteer Park

Granite Falls 000 001 3 — 4 8 1

Sedro-Woolley 100 101 0 — 3 4 0

Dannica West and Jaiden Waud; Avery Wagner and Carson Lomsdalen. WP—West. LP—Wagner. Highlights— Taylor Ardnt (GF) 1-3, R; Samantha Vanderwel (GF) 2-4, 3B, R, 2RBI; Jillian Zachry (GF) 3-4, 2B, R, GW-RBI. Huntter Lingle (GF) 1-3, R; West (GF) 6K, 1-4.

1A District 1 Tournament

At Janicki Fields

Thursday’s games

Nooksack Valley vs. Cedar Park Christian, 4 p.m.

Sultan vs. Mount Baker, 4 p.m.

Thursday’s semifinals

Winner to state

Nooksack Valley-Cedar Park Christian winner vs. Lynden Christian, 6 p.m.

Sultan-Mount Baker winner vs. South Whidbey, 6 p.m.

Talk to us

More in Sports

‘Never give up’ mentality leads Getchell boys to 1st state berth

The Chargers fought through three loser-out games in the district tournament to reach regionals.

Lake Stevens alum Eason says he’s ‘ready’ for NFL challenge

The former UW quarterback meets with the media to start the NFL combine week.

Jackson’s Jaylen Searles dunks during the game at Mariner High School on Friday, Jan. 3, 2020 in Everett, Wash. (Olivia Vanni / The Herald).
State basketball preview: Capsules for all local boys games

Nine local boys basketball teams play state regional matchups Friday or Saturday.

Former Seahawk and Husky standout Glasgow dies at 62

He kept an upbeat attitude despite a stomach cancer diagnosis in 2018.

Back from Tommy John, M’s Graveman loves baseball again

The starter, who missed all of last season rehabbing from surgery, is happy to be on the mound again.

Silvertips notes: Goncalves building on breakout season

In case of emergency, Everett doesn’t have concrete plan in crease; Wolf picks up more honors

Matchups announced for high school basketball state regionals

Fifteen local teams will play Friday or Saturday in the state regional round.

Morgan Stacey during Lakewood’s basketball practice on Thursday, Feb. 20 at Lakewood High School in Arlington. (Katie Webber / The Herald)
Q&A: Lakewood boys basketball player Morgan Stacey

The senior has given his team a strong interior presence despite his size disadvantage in the post.

Vote for The Herald’s Prep Athlete of the Week for Feb. 17-23

Jesse Hoiby | Jackson | Boys Basketball Hoiby, a senior point guard,… Continue reading

Most Read