Glacier Peak’s Evan Mannes drives the lane with Curtis’ Josiah Miller defending during a Hardwood Classic game Feb. 27 at the Tacoma Dome. (Kevin Clark / The Herald)

Glacier Peak’s Evan Mannes drives the lane with Curtis’ Josiah Miller defending during a Hardwood Classic game Feb. 27 at the Tacoma Dome. (Kevin Clark / The Herald)

Winter All-Wesco teams announced

All-league teams for boys and girls basketball, boys and girls wrestling, and boys swim and dive.

BOYS BASKETBALL

Wesco 4A

First Team

Isaiah Brown, so., Mount Vernon

Christian Liddell, sr., Jackson

Jackson’s Christian Liddell drives the baseline with Puyallup’s Luke Holcomb (right) defending during a Hardwood Classic matchup Feb. 27 at the Tacoma Dome. (Kevin Clark / The Herald)

Jackson’s Christian Liddell drives the baseline with Puyallup’s Luke Holcomb (right) defending during a Hardwood Classic matchup Feb. 27 at the Tacoma Dome. (Kevin Clark / The Herald)

Fletcher Douglas, sr., Glacier Peak

Evan Mannes, sr., Glacier Peak

Ben Olesen, sr., Jackson

Charlie Powers, jr., Kamiak

Efton Chism, jr., Monroe

Second Team

Edwin Bouah, sr., Mariner

Jaylen Searles, jr., Jackson

Noah Forman, sr., Glacier Peak

Glacier Peak’s Noah Forman (right) and Curtis’ Zack Paulsen jump for a rebound during a Hardwood Classic game Feb. 27 at the Tacoma Dome. (Kevin Clark / The Herald)

Glacier Peak’s Noah Forman (right) and Curtis’ Zack Paulsen jump for a rebound during a Hardwood Classic game Feb. 27 at the Tacoma Dome. (Kevin Clark / The Herald)

DeShawn McFerrin, jr., Lake Stevens

Carter Korab, so., Jackson

Coach of the Year

Roger Valentine, Mount Vernon

Wesco 3A/2A

Player of the Year

RaeQuan Battle, sr., Marysville Pilchuck

First Team

Malakhi Knight, so., Marysville Getchell

Anthony Whitis, sr., Arlington

Mutdung Bol, jr., Edmonds-Woodway

Kolton Smith, sr., Snohomish

Mitch Jones, sr., Stanwood

Josh Gutierrez, sr., Arlington

Skyler Hammer, sr., Shorewood

Mason Christianson, jr., Mountlake Terrace

Mountlake Terrace’s Mason Christianson attempts a shot with Lakeside’s Jack Dickinson (left) defending during the 2018 Mountlake Terrace High School Holiday Tournament on Dec. 28, 2018. (Kevin Clark / The Herald)

Mountlake Terrace’s Mason Christianson attempts a shot with Lakeside’s Jack Dickinson (left) defending during the 2018 Mountlake Terrace High School Holiday Tournament on Dec. 28, 2018. (Kevin Clark / The Herald)

Second Team

Mason Peterson, sr., Mountlake Terrace

Dorian Hardin, sr., Oak Harbor

Antonio Stillwell, sr., Shorecrest

Griffin Gardoski, sr., Arlington

Arlington’s Griffin Gardoski attempts a shot with Marysville Getchell’s Malakhi Knight defending during a 3A district tournament matchup Feb. 15 at Arlington High School. (Kevin Clark / The Herald)

Arlington’s Griffin Gardoski attempts a shot with Marysville Getchell’s Malakhi Knight defending during a 3A district tournament matchup Feb. 15 at Arlington High School. (Kevin Clark / The Herald)

Jerry Boston, sr., Lynnwood

Calvin Acker, sr., Shorecrest

Luke Dobler, jr., Marysville Pilchuck

Jace Breakfield, so., Mountlake Terrace

Coach of the Year

Corby Schuh, Marysville Getchell

GIRLS BASKETBALL

Wesco 4A

First Team

Aaliyah Collins, so., Glacier Peak

Haley Grambo, sr., Glacier Peak

Raigan Reed, jr., Lake Stevens

Lake Stevens’ Raigan Reed (right) looks to score with Jackson’s Olivia Skibiel defending during a game Jan. 15 at Lake Stevens High School. (Kevin Clark / The Herald)

Lake Stevens’ Raigan Reed (right) looks to score with Jackson’s Olivia Skibiel defending during a game Jan. 15 at Lake Stevens High School. (Kevin Clark / The Herald)

Olivia Skibiel, sr., Jackson

Megan Mattison, sr., Jackson

Second Team

Madison Rubino, so., Glacier Peak

Cori Wilcox, fr., Lake Stevens

Miranda Johnson, sr., Mount Vernon

Brynna Schmidt, sr., Monroe

Mack Konig, fr., Jackson

Chloe Pattison, fr., Lake Stevens

Coach of the Year

Brian Hill, Glacier Peak

Weso 3A

First Team

Emily Rodabaugh, sr., Archbishop Murphy

Sierra Scheppele, jr., Arlington

Adrienne Poling, sr., Edmonds-Woodway

Mikail Montez, sr., Marysville Getchell

Amayah Kirkman, jr., Lynnwood

Amanda Lee, jr., Shorecrest

Maya DuChesne, sr., Snohomish

Courtney Perry, sr., Snohomish

Snohomish’s Courtney Perry attempts a layup during a game against Seattle Prep at the Hardwood Classic on Feb. 27 in the Tacoma Dome. (Olivia Vanni / The Herald)

Snohomish’s Courtney Perry attempts a layup during a game against Seattle Prep at the Hardwood Classic on Feb. 27 in the Tacoma Dome. (Olivia Vanni / The Herald)

Second Team

Nakia Boston, jr., Lynnwood

AJ Martineau, jr., Edmonds-Woodway

Edmonds-Woodway’s AJ Martineau attempts a layup past Prairie’s Haley Reed (left) and Meri Dunford during a Hardwood Classic game at the Tacoma Dome on Feb. 28. (Kevin Clark / The Herald)

Edmonds-Woodway’s AJ Martineau attempts a layup past Prairie’s Haley Reed (left) and Meri Dunford during a Hardwood Classic game at the Tacoma Dome on Feb. 28. (Kevin Clark / The Herald)

Julia Lucas, jr., Archbishop Murphy

Fatoumata Jaiteh, so., Meadowdale

Audrey Dietz, sr., Shorecrest

Josie Stupey, so., Arlington

Madison Chisman, sr., Stanwood

Maddy Grandbois, jr., Marysville Getchell

Lilly Williams, jr., Meadowdale

Sydney VanNess, jr., Shorecrest

Coach of the Year

Joe Marsh, Arlington

BOYS SWIMMING

Wesco 4A

First Team

200 medley relay: Jackson (Tony Kim, so.; Justin Limberg, jr.; Pryce Umemoto, sr.; Jensen Elsemore, fr.)

200 freestyle: Vlad Gilszmer, so., Kamiak

200 individual medley: Justin Limberg, jr., Jackson

50 freestyle: Isaac Smith, jr., Mount Vernon

Diving: Joseph Hofman, sr., Cascade

100 butterfly: Jonathan Ke, sr., Kamiak

100 freestyle: Maxwell Fang, jr., Kamiak

500 freestyle: Vlad Gilszmer, so., Kamiak

200 freestyle relay: Kamiak (Alex Kirby, sr.; Maxwell Fang, jr.; Vlad Gilszmer, so.; Slava Gilszmer, so.)

100 backstroke: Tony Kim, so., Jackson

100 breaststroke: Justin Limberg, jr., Jackson

Jackson’s Justin Limberg competes in the 100 yard breaststroke during the Class 4A Boys’ Swim/Dive Championships on Feb. 16 at King County Aqutics Center in Federal Way. (Olivia Vanni / The Herald)

Jackson’s Justin Limberg competes in the 100 yard breaststroke during the Class 4A Boys’ Swim/Dive Championships on Feb. 16 at King County Aqutics Center in Federal Way. (Olivia Vanni / The Herald)

400 freestyle relay: Kamiak (Brian Park, jr.; Vlad Gilszmer, so.; Slava Gilszmer, so.; Maxwell Fang, jr.)

Wesco 3A North

First Team

200 medley relay: Stanwood (Jake Grant, jr.; Luke Grant, sr.; Nehemiah Haskin, so.; Zeb Hering, sr.)

200 freestyle: Noah Clarke, so., Snohomish

200 individual medley: Chris Raynor, fr., Everett

50 freestyle: James Boggeri, so., Snohomish

Winter All-Wesco teams announced

Diving: Andrew Kallio, so., Marysville Pilchuck

100 butterfly: Kameron Wilkes, jr., Marysville Getchell

100 freestyle: James Boggeri, so., Snohomish

500 freestyle: Noah Clarke, so., Snohomish

200 freestyle relay: Snohomish (Noah Clarke, so.; Gunnar Gilpin, so.; Dylan Schwartzmiller, fr.; James Boggeri, so.)

100 backstroke: Chris Raynor, fr., Everett

100 breaststroke: Nicholas Carlson, sr., Marysville Getchell

400 freestyle relay: Snohomish (Noah Clarke, so.; Gunnar Gilpin, so.; Dylan Schwartzmiller, fr.; James Boggeri, so.)

Wesco 3A South

First Team

200 medley relay: Edmonds-Woodway (Jeff Plum, so.; Daniel Eno, sr.; Yuteng Wang, jr.; Anton Teplouhov, jr.)

200 freestyle: Spencer Thurman, sr., Shorecrest

200 individual medley: Cole Nouwens, jr., Shorewood

50 freestyle: Anton Teplouhov, jr., Edmonds-Woodway

Diving: Isaac Poole, jr., Shorewood

Shorewood’s Isaac Poole warms up before the 1 meter diving competition during the Class 3A Boys’ Swim/Dive Championships on Feb. 16 at King County Aquatics Center in Federal Way. (Olivia Vanni / The Herald)

Shorewood’s Isaac Poole warms up before the 1 meter diving competition during the Class 3A Boys’ Swim/Dive Championships on Feb. 16 at King County Aquatics Center in Federal Way. (Olivia Vanni / The Herald)

100 butterfly: Yuteng Wang, jr., Edmonds-Woodway

100 freestyle: Aric Prieve, sr., Shorecrest

500 freestyle: Spencer Thurman, sr., Shorecrest

200 freestyle relay: Edmonds-Woodway (Niko Inadomi, jr.; Daniel Eno, sr.; Andrew Rutz, jr.; Lukas Mraz, sr.)

100 backstroke: Aric Prieve, sr., Shorecrest

100 breaststroke: Daniel Eno, sr., Edmonds-Woodway

400 freestyle relay: Shorecrest (Andrew Harness, so.; Gavin Kelley, so.; Spencer Thurman, sr.; Aric Prieve, sr.)

BOYS WRESTLING

Wesco 4A

106: Tyler Fouts, fr., Lake Stevens

113: Markus Johnson, sr., Lake Stevens

120: Kyle Nget, jr., Glacier Peak

126: Kyle LaCoursiere, sr., Lake Stevens

132: Parker Hardy, sr., Glacier Peak

138: Caden Cauley, so., Lake Stevens

145: Talon Tate, sr., Lake Stevens

152: Guage Holland, sr., Kamiak

160: Brandon Poe, jr., Lake Stevens

170: Julian Fryberg, sr., Lake Stevens

182: Isaac Gust, sr., Lake Stevens

195: Jacob Vincent, jr., Lake Stevens

220: Wyatt Hall, jr., Lake Stevens

285: Devin Kylany, jr., Lake Stevens

Wesco 3A North

106: Daniel Heiss, sr., Arlington

113: Dorian Tollenaar, so., Arlington

120: Tanner Lauzon, sr., Marysville Pilchuck

126: Caleb Fitzgerald, sr., Oak Harbor

132: Isaac Ortega, so., Stanwood

138: Trey Padgett, sr., Marysville Getchell

145: Isaiah Galindo, sr., Marysville Pilchuck

152: Riley Bennett, sr., Everett

Everett’s Riley Bennett attempts to pin Stanwood’s Jeremy Williams during a match Jan. 19 at Everett High School. (Kevin Clark / The Herald)

Everett’s Riley Bennett attempts to pin Stanwood’s Jeremy Williams during a match Jan. 19 at Everett High School. (Kevin Clark / The Herald)

160: Riley Van Scoy, jr., Stanwood

170: Cayden White, jr., Marysville Pilchuck

182: Edgar Duenas, sr., Marysville Getchell

195: Ryan Douglas, sr., Snohomish

220: Cheron Smith, so., Marysville Getchell

285: Jeffery Roullier, sr., Marysville Pilchuck

Wesco 3A South

106: Ethan Nguyen, fr., Edmonds-Woodway

113: Baylor Denkinger, so., Edmonds-Woodway

120: Alexander Rapelje, fr., Edmonds-Woodway

126: Grayson LeCompte, sr., Edmonds-Woodway

Edmonds-Woodway’s Grayson LeCompte (bottom) wresltes North Central’s Clayton Gilliam in the 126-pound weight class at Mat Classic XXXI at the Tacoma Dome on Feb. 15. (Kevin Clark / The Herald)

Edmonds-Woodway’s Grayson LeCompte (bottom) wresltes North Central’s Clayton Gilliam in the 126-pound weight class at Mat Classic XXXI at the Tacoma Dome on Feb. 15. (Kevin Clark / The Herald)

132: Kaiya Conway-Yasuyama, jr., Shorecrest

138: Kody Carpenter, jr., Shorewood

145: Trentyn Good, jr., Shorecrest

152: Thomas Christin-Eriksen, sr., Edmonds-Woodway

160: Ian Mortensen, jr., Shorecrest

170: Saul Hernandez, fr., Meadowdale

182: Joshua Brown, sr., Edmonds-Woodway

195: Chauncey Gantt, so., Meadowdale

220: George Kartono, so., Edmonds-Woodway

285: Alex Kruger, jr., Meadowdale

Wesco 2A

106: Ashton Butterfield, fr., Cedarcrest

113: Miguel Tamayo, so., Cedarcrest

120: Bo Carlton, so., Archbishop Murphy

126: James Fletcher, fr., Mountlake Terrace

132: Austin Link, sr., Archbishop Murphy

138: Alex Williams, jr., Mountlake Terrace

145: Colin Howell, sr., Archbishop Murphy

152: Freddy Reid, sr., Cedarcrest

160: Cade Norris, sr., Cedarcrest

170: Jaice Jones, sr., Mountlake Terrace

182: Wayne Wright, so., Cedarcrest

195: Caleb Lay, sr., Cedarcrest

220: Maccauley Miles, so., Cedarcrest

GIRLS WRESTLING

Wesco 4A

100: Solana Ordonez, fr., Kamiak

105: Maggie Telford, jr., Jackson

110: Diana Cantini, jr., Kamiak

115: Ashpreet Kaur, so., Cascade

120: Julie Wilson, so., Mount Vernon

125: Emma Ryan, fr., Jackson

135: Cassy Vando, jr., Glacier Peak

140: Hailey Rich, fr., Monroe

145: Laney Flores, fr., Mount Vernon

155: Amor Campos, jr., Kamiak

170: Kiley Hubby, jr., Lake Stevens

Lake Stevens’ Kiley Hubby looks to the clock as she works to pin Kennewick’s Alexia Asselin during Mat Classic XXXI at the Tacoma Dome on Feb. 15. (Kevin Clark / The Herald)

Lake Stevens’ Kiley Hubby looks to the clock as she works to pin Kennewick’s Alexia Asselin during Mat Classic XXXI at the Tacoma Dome on Feb. 15. (Kevin Clark / The Herald)

190: Kaelyn Gaillard, jr., Glacier Peak

235: Nicoya Hopkins, fr., Monroe

Wesco 3A/2A

100: Sophia Averill, jr., Everett

105: Vivian Potong, jr., Arlington

110: Carmen DeGregg, sr., Everett

115: Vanessa Ochoa, sr., Everett

120: Tailer Cochran, jr., Arlington

125: Daisy Ramirez-Gaspar, sr., Everett

130: Sela Ho, fr., Everett

135: Holly Butler, jr., Snohomish

140: Frances O’Meara, jr., Everett

145: Aislinn O’Connell, sr., Shorecrest

155: Autumn Ortega, so., Stanwood

170: Alycia Pidgeon, so., Snohomish

190: Madison Marshall, so., Snohomish

235: Vatoria Keyes, jr., Edmonds-Woodway

Talk to us

More in Sports

Washington State offensive lineman Josh Watson (65) lines up for a play during the second half of an NCAA college football game against Oregon in Pullman, Wash., Saturday, Nov. 14, 2020. Oregon won 43-29. (AP Photo/Young Kwak)
Even a COVID-19 diagnosis can’t rattle Cougars’ Watson

The Cascade graduate is staying positive during his senior season at WSU despite all the challenges.

Malakhi Knight rounds third base during a game. (Photo courtesy of Malakhi Knight)
Marysville Getchell’s Knight switches commitment to UCLA

The state’s top-ranked baseball player for the class of 2021 originally committed to Oregon State.

Washington quarterback Dylan Morris gestures after Washington defeated Utah 24-21 in an NCAA college football game Saturday, Nov. 28, 2020, in Seattle. (AP Photo/Ted S. Warren)
No. 23 UW helped Stanford, but it’s all business on gameday

The Huskies gave the vagabond Cardinal a place to practice, but will looking for a big win Saturday.

Washington guard Nahziah Carter (11) during the first half of an NCAA college basketball game against Arizona Saturday, March 7, 2020, in Tucson, Ariz. (AP Photo/Rick Scuteri)
Carter announces departure from UW men’s basketball team

The senior guard had been suspended indefinitely, but is now leaving for good to pursue a pro career.

Drew Timme and the rest of the Gonzaga men’s basketball team played Auburn the day after a Bulldogs player tested positive for COVID-19. (AP Photo/Darron Cummings)
POLL RESULTS: Readers split on Gonzaga choosing to play

A small majority objects to the Bulldogs playing a day after a player tested positive for COVID-19.

FILE - In this Dec. 15, 2019, file photo, Seattle Seahawks wide receiver Josh Gordon (10) sets up against the Carolina Panthers during the second half of an NFL football game in Charlotte, N.C. The Seahawks are bringing back wide receiver Josh Gordon on a one-year deal even as the talented pass catcher awaits reinstatement from the NFL after his latest suspension.   Gordon’s signing was confirmed on Twitter by his agent David Canter on Thursday, Sept. 3, 2020, just two days before the Seahawks must cut their roster to 53 players.  (AP Photo/Brian Blanco, File)
Gordon reinstated, can play in final 2 games for Seahawks

The wide receiver has been out of the NFL for nearly a year after his eighth suspension.

Washington defensive back Kyler Gordon lines up against Oregon State during an NCAA college football game, Saturday, Nov. 14, 2020, in Seattle. (AP Photo/Ted S. Warren)
Archbishop Murphy alum Gordon fills multiple roles for UW

The defensive back has force a fumble on defense and has been a special teams standout this season.

Community sports roundup: Local swimmers shine in college

Rice’s Nicole Limberg and Alabama’s Matthew King recently turned in standout performances.

Utah center Branden Carlson (35) defends against Washington forward Hameir Wright (13) during the first half of an NCAA college basketball game Thursday, Dec. 3, 2020, in Salt Lake City. (AP Photo/Rick Bowmer)
Washington men fall to 0-3 with Pac-12 loss to Utah

The Huskies shoot just 35.2% from the field and 20% from 3 in the 76-62 loss on the road.

Most Read