Prep Zone

Prep results for Tuesday, Oct. 30

Here are prep results for Tuesday, Oct. 30, with links to boxes and recaps where applicable, as well as upcoming postseason schedules: FOOTBALL 1A District… Continue reading

Prep hot tickets: State cross-country meet Saturday in Pasco

This week also features district competition in girls soccer, volleyball and girls swimming.

Prep results for Saturday, Oct. 27

Here are Saturday’s prep results, with links to box scores from reported games:

Prep results for Thursday, Oct. 25

with links to recaps and box scores where applicable — as well as schedules for this… Continue reading

Three area prep teams win WIAA academic awards

Stanwood girls swimming and diving, Cedarcrest girls soccer and King’s girls soccer were honored.

Prep results for Wednesday, Oct. 24

Here are prep results for Wednesday, Oct. 24 (with links to box scores and recaps where applicable) and postseason schedules for later this week: BOYS… Continue reading

Lakewood football team wins playoff game by forfeit

The Cougars were scheduled to play Anacortes on Friday night in a 2A Bi-District contest.

Prep stars of the night for Tuesday, Oct. 23

An Arlington boys tennis duo made history, earning the first state tournament berth in team history.

Prep results for Monday, Oct. 22

Here are prep results for Monday, Oct. 22, with links to box scores and recaps where applicable: BOYS TENNIS 3A District 1 Tournament At Arlington… Continue reading

Hot tickets: Jackson, Lake Stevens battle for Wesco 4A soccer crown

This busy week of prep sports also includes district competition in cross country, boys tennis and girls soccer.

Prep stars of the night for Saturday, Oct. 20

Here are Saturday’s prep stars of the night: Joseph Skoog, Jackson boys cross country Skoog, a senior, won the boys’ half of the Wesco Cross… Continue reading

Prep results for Saturday, Oct. 20

Here are the pre results for Satruday, Oct. 20: Boys Tennis 2A District Championship Cross Country Wesco Championship meet At Lakewood H.S. Boys team scores:… Continue reading

Prep stars of the night for Thursday, Oct. 18

Here are Thursday’s prep stars of the night: Dario Ristovski, Glacier Peak boys tennis Ristovski, a sophomore, lost the first set of his 4A District… Continue reading

Prep results for Thursday, Oct. 18

Here are prep results for Thursday, Oct. 18, with links to recaps and box scores where applicable: BOYS SOCCER Northwest 1B/2B Grace Academy 4, Lopez… Continue reading

Prep results for Wednesday, Oct. 17

Here are prep results for Wednesday, Oct. 17, with links to recaps and box scores where applicable: BOYS TENNIS 4A District 1 Tournament At Glacier… Continue reading

Prep results for Tuesday, Oct. 16

Here are Tuesday’s prep results, with links to box scores and recaps where applicable: BOYS SOCCER Northwest 1B/2B Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 8, Lopez 3,… Continue reading

Prep results for Monday, Oct. 15

Here are Monday’s prep results, with links to box scores and recaps where applicable: BOYS TENNIS Non-conference Seattle Academy 4, Coupeville 1, stats not reported… Continue reading

Vote for the Prep Athlete of the Week for Oct. 8-14

Madelynn Butler Lake Stevens | Girls Swimming Butler won the 50-yard freestyle (24.84 seconds) and the 100 freestyle (55.57), and was part of two victorious… Continue reading

Prep hot tickets for Oct. 16-Oct. 20

Here are four non-football events to keep an eye on this week.

Prep results for Saturday, Oct. 13

Here are the prep results for Saturday, Oct. 13: Boys Tennis 2A South Sub-District Tournament At Mountlake Terrace H.S. Local qualifier (Top 3 seeds advance… Continue reading

[flipp]