Track and field

Everett boys top Wesco 3A

OAK HARBOR -- The Everett boys and Shorecrest girls track teams took first place at the Wesco 3A Championships Friday at Oak Harbor High School… Continue reading

Prep track: 2B/1B championships

At Stanwood H.S.2B BoysTeam scores--La Conner 142, Concrete 108, Mt. Vernon Christian 56, Shoreline Christian 19, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 16110 hurdles--4. Daniel Hall… Continue reading

Prep track: Cascade Conference championships

At Cedarcrest H.S.BoysTeam scores--King's 44, Lakewood 19, Coupeville 18, Archbishop Murphy 13, South Whidbey 11, Cedarcrest 7, Granite Falls 4, Sultan 11,600--Tyler King (Co) 4:24.25;… Continue reading

Prep track: Wesco 3A championships

At Oak Harbor H.S.BoysTeam scores--Everett 56, Shorewood 34, Shorecrest 29, Glacier Peak 27, Mountlake Terrace 21, Lynnwood 11, Meadowdale 4, Oak Harbor 21,600--Jeff Bastian (GP)… Continue reading

Covering the distances

On a cold winter's day in Everett, Grant Grosvenor had to lie to his mother.In the midst of a bet with Jackson track and field/cross… Continue reading

Prep Athletes of the Week

ALEC FELLOWSEdmonds-Woodway | Boys trackFellows won the 110-meter hurdles, 100, high jump and long jump in the Edmonds District meet.DACIA HECKENDORFMarysville Pilchuck | Girls trackHeckendorf… Continue reading

Timeout with … Tyler Cobb, senior, Everett track

One of the most unusual, interesting aspects of track and field is the sheer variety of events. During a single meet, a spectator can watch… Continue reading

Prep boys track: Jackson 79, Everett 71, Cascade 31 Prep girls track: Jackson 74.5, Everett 59.5, Cascade 55

At Everett Memorial StadiumBoys110 hurdles--Ty Sissel (E) 15.9; 100--Spencer McKinnon (E) 11.45; 1,600--Blake Nelson (J) 4:20.84; 400 relay--Everett (Qui Nguyen, Blake Williams, Ty Sissel, Spencer… Continue reading

Prep boys track: Lynnwood 151, Mountlake Terrace 146, Edmonds-Woodway 139, Meadowdale 72 Prep girls track: Edmonds-Woodway 273, Meadowdale 109, Lynnwood 79, Mountlake Terrace 59

At Edmonds StadiumBoys110 hurdles--Alec Fellows (E) 14.71; 100--Alec Fellows (E) 11.20; 1,600--Matt Crichlow (MD) 4:32.96; 400 relay--Edmonds-Woodway 45.47; 400--Nate Schmidt (L) 50.92; 300 hurdles--Daniel Fomenko… Continue reading

Prep boys track: Shorecrest 89, King’s 87, Shorewood 86, Shoreline Christian 2 Prep girls track: Shorewood 97, Shorecrest 93, King’s 67, Shoreline Christian 9

At Shoreline StadiumBoys110 hurdles--Dillon Baker (SCst) 15.37; 100--David Fan (SW) 11.51; 1,600--Trevor Ransom (SW) 4:50.94; 400 relay--Shorecrest (Keegan Lockler, Chris Uchytil, Sean Dever, Adrian Monroe)… Continue reading

Bureaucratic hurdles

EVERETT -- Track team captain Allison Weir got fed up with watching teammate after teammate pull muscles, injure shins and damage tendons.So the Cascade High… Continue reading

Prep boys track: Archbishop Murphy 100, Sultan 46, Granite Falls 35 Prep girls track: Archbishop Murphy 79.33; Sultan 55.16; Granite Falls 35.5

At Granite Falls H.S.Boys110 hurdles--Zach Day (S) 16.68; 100--James Guy (AM) 11.31; 1,600--Sam Holeman (AM) 4:42.00; 400 relay--Archbishop Murphy 44.88; 400--Parker Mathis (AM) 53.13; 300… Continue reading

Prep boys track: South Whidbey 59, Coupeville 56 Prep girls track: South Whidbey 71, Coupeville 46

At South Whidbey H.S.Boys110 hurdles--Dylan Ritchie (C) 19.76; 100--Will Hallberg (SW) 11.10; 1,600--Tyler King (C) 5:02.21; 400 relay--Not reported; 400--Mitch Pelroy (C) 53.24; 300 hurdles--Not… Continue reading

Prep Athletes of the Week

CURTIS CLAUSONKing's | Boys trackClauson won both hurdles races and the javelin to lead his team to a first-place finish in a four-team Cascade Conference… Continue reading

Prep boys track: Shoreline Invitational

SHORELINE -- Edmonds-Woodway's Alec Fellows finished first in the 110 hurdles with a time of 14.10 seconds and sixth in the 200 (22.89) at the… Continue reading

Prep track: Marysville Pilchuck Tomahawk Classic

MARYSVILLE -- Arlington took both the boys and girls team titles in Saturday's meet. The individual winners from the boys team were Dillon Gongliewski in… Continue reading

Prep girls track: Lake Washington Invite

KIRKLAND -- Notable local performers from the meet included Shorewood's Miram Mboya, who finished third in the 100 with a time of 12.37 seconds and… Continue reading

Prep boys track: Lakewood 115, Sultan 41, Coupeville 11 Prep girls track: Lakewood 81, Sultan 58, Coupeville 41

At Lakewood H.S.Boys110 hurdles--Jordan DeGroot (L) 17.55; 100--Mitch Pelroy (C) 11.62; 1,600--Avery Jensen (L) 4:51.37; 400 relay--Lakewood (Donovan Evans, Andre Scott, Jacob Micheletti, Nolan Bingaman)… Continue reading