Glacier Peak’s Mateo Ganje has the fastest times in state among Class 4A boys in the 100 and 200 meters. (Olivia Vanni / The Herald)

Glacier Peak’s Mateo Ganje has the fastest times in state among Class 4A boys in the 100 and 200 meters. (Olivia Vanni / The Herald)

2024 state track and field preview

Here’s the list of local state qualifiers with top-10 marks in their classification.

The high school state track and field meets take place Thursday through Saturday, with the Class 4A, 3A and 2A meets at Mount Tahoma High School in Tacoma and the Class 1A, 2B and 1B meets at Zaepfel Stadium in Yakima.

Here are the local athletes ranked in the top 10 in the state in their classification (according to Athletic.net) who are set to compete this weekend:

Class 4A Boys

100: 1. Mateo Ganje, junior, Glacier Peak, 10.63; T4. T’Andre Waverly, junior, Kamiak, 10.73. 200: 1. Mateo Ganje, junior, Glacier Peak, 21.55. 3,200: 8. Colin Wear, sophomore, Kamiak, 9:17.95. 110 hurdles: 1. David Brown, senior, Lake Stevens, 14.11; 3. Steven Lee Jr., senior, Lake Stevens, 14.48. 300 hurdles: 3. Miller Warme, freshman, Kamiak, 38.42; 6. David Brown, senior, Lake Stevens, 38.98. 400 relay: 9. Glacier Peak 42.30. 1,600 relay: 7. Jackson 3:24.57. Shot put: T8. Ilya Grabovskiy, junior, Mariner 51-7 1/4; T8. Jay Scott, junior Kamiak, 51-7 1/4. Discus: T3. Noah Haller, junior, Kamiak 164-3; 8. Angus Van Valey, senior, Glacier Peak, 156-10. High jump: T2. Myson Jackson, senior, Kamiak, 6-6; T2. Teagan Lawson, junior, Lake Stevens, 6-6; 6, Jo Lee, junior, Glacier Peak, 6-5; T7. Adam Loum, senior, Glacier Peak, 6-4; T10. Zack Warren, junior, Kamiak, 6-3. Pole vault: 5. Skyler Zapffe, senior, Lake Stevens, 14-7. Long jump: 10. Zack Warren, junior, Kamiak, 21-10 1/2. Triple jump: 7. Stephen Anderson, junior, Mariner 44-2 3/4.

Class 4A Girls

100: 4. Jada Sarrys, senior, Lake Stevens, 12.25. 400: 4. Jada Sarrys, senior, Lake Stevens, 57.54. 3,200: 8. Selena Bangerter, junior, Jackson, 10:50.30. 400 relay: 9. Glacier Peak 49.28. 800 relay: 6. Lake Stevens 1:43.27. Shot put: 7. Drea Harris, sophomore, Mariner, 39-2 1/4; 9. Keira Isabelle Tupua, sophomore, Lake Stevens, 38-1 1/2. Discus: 6. Bailey Board, senior, Jackson, 125-7; 7. Keira Isabelle Tupua, sophomore, Lake Stevens, 124-8; 10. Madison McCallum, junior, Glacier Peak, 117-8. Javelin: 7. Bailey Board, senior, Jackson, 124-4. High jump: T10. Zia Anderson, sophomore, Kamiak, 5-2. Pole vault: T4. Lindsey Koch, senior, Glacier Peak, 12-0. Long jump: 7. Vivian Mawudeku, senior, Kamiak, 17-7. Triple jump: 8. Bella Hasan, senior, Kamiak, 36-7.

Class 3A Boys

100: 3. Mason Davis, junior, Monroe, 10.68; T10. Shayden McIntyre, senior, Lynnwood, 10.82. 400: 10. Dallas Miller, senior, Arlington 49.48. 800: 2. Keiyu Mamiya, senior, Shorewood, 1:53.15; 3; Ryan Khoury, sophomore, Stanwood, 1:53.16; 5. Kai Yoder, junior, Snohomish, 1:53.57. 1,600: 9. Otto Erhart, junior, Shorewood, 4:15.38; T10. Keiyu Mamiya, senior, Shorewood, 4:15.51. 1,600 relay: 6. Shorewood 3:23.43; 9. Meadowdale 3:23.99; 10. Mountlake Terrace 3:24.01. Shot put: 7. Dylan Scott, junior, Arlington, 52-8 3/4. Discus: 5. Evan Hartt, senior, Everett, 162-5; 7. Dylan Scott, junior, Arlington, 160-4. Javelin: 4. Bookie Cramer, senior, Arlington, 172-8; 6, Jackson Sketchley, junior, Shorecrest, 167-3; T7. Luke Francois, senior, Lynnwood, 166-8. High jump: 1. Shukurani Ndayiragije, senior, Everett, 6-10; T2. Elias Caniglia, junior, Stanwood 6-6. Pole vault: 6. Brendan Rudberg, senior, Shorecrest, 14-3; T8. Justice Funston, senior, Monroe, 14-0. Long jump: 2. Shukurani Ndayiragije, senior, Everett, 22-11 1/2; 8. Shawn Etheridge, senior, Marysville Getchell, 21-9 3/4. Triple jump: 1. Shukurani Ndayiragije, senior, Everett 47-9 1/2.

Class 3A Girls

100: 7. Naomi Limb, senior, Edmonds-Woodway, 12.30. 400: 7. Mila Fotinatos, sophomore, Shorewood, 58.56. 100 hurdles: 8. Brynlee Dubiel, sophomore, Mountlake Terrace, 15.45. 300 hurdles: 3. Brynlee Dubiel, sophomore, Mountlake Terrace, 45.46. 1,600 relay: 7. Shorewood 4:04.40. Shot put: 4. Gianna Frank, senior, Marysville Pilchuck, 40-3. Discus: T4. Ena Dodik, sophomore, Lynnwood, 132-6. Javelin: 5. Grace Crain, senior, Stanwood, 125-9. High jump: T4. Maya Velasquez, junior, Marysville Pilchuck, 5-3. Pole vault: 4. Ava Enriquez, junior, Shorewood, 12-5 1/2. Long jump: 10. Baella Stich, junior, Snohomish, 17-3 1/2. Triple jump: 9. Kelsey Nichols, senior, Snohomish, 35-10.

Class 2A Boys

100: 7. Diontaye Moorman, senior, Archbishop Murphy, 10.89. 200: 7. Ethan Swenson, senior, Cedarcrest, 22.13. 400: 4. Ethan Swenson, senior, Cedarcrest, 49.22. 110 hurdles: T5. Landon Davidson, senior, Lakewood, 15.32. 300 hurdles: 5. Landon Davidson, senior, Lakewood, 40.26; 6. Chase Meikle, junior, Cedarcrest, 40.52. 400 relay: 9. Cedarcrest (Nick Berens, Ethan Swenson, Dylan Siko, Jake DiMarzio) 43.33. Shot put: 3. Ethan Ralston, senior, Lakewood, 55-3 1/2.

Class 2A Girls

100: 2. Laine McKenzie, sophomore, Cedarcrest, 12.14. 200: T1. Laine McKenzie, sophomore, Cedarcrest, 24.81. 400: 4. Summer Soptich, senior, Cedarcrest, 58.65. 800: 3. Lydia Swenson, sophomore, Cedarcrest, 2:17.02. 300 hurdles: 9. Addy Jenkins, sophomore, Cedarcrest, 46.98. 800 relay: 5. Cedarcrest 1:45.69. 1,600 relay: 6. Cedarcrest 4:07.79. Discus: 4. Maddy Brooks, junior, Cedarcrest, 119-11. Long jump: 1. Laine McKenzie, sophomore, Cedarcrest, 18-3. Triple jump: 1. Laine McKenzie, sophomore, Cedarcrest, 37-4 3/4; 6. Mira Knowlton, sophomore, Cedarcrest, 35-6.

Class 1A Boys

800: 5. Staser Simpson, junior, King’s 1:57.11. 300 hurdles: 2. Jack Stringham, junior, King’s, 39.88. 400 relay: 9. King’s 44.15. 1,600 relay: 3. King’s 3:27.39. Shot put: 10. Simon VanderWel, junior, King’s, 47-7. High jump: Tobias Trichler, senior, Sultan, 6-0.

Class 1A (Girls)

200: 6. Ivy Stringham, freshman, King’s, 26.18. 800: 4. Sophia Inglin, junior, King’s, 2:19.86; 6. Lauren Belden, freshman, King’s, 2:20.61. 1,600: 6. Sophia Inglin, junior, King’s, 5:10.20; 7. Lauren Belden, freshman, King’s, 5:13.85. 300 hurdles: 9. Anna Hoke, senior, King’s, 47.66. 400 relay: 6. King’s 50.89. 800 relay: 1. King’s 1:45.82. 1,600 relay: 1. King’s 4:06.53. Shot put: 4. Kimberly Beard, sophomore, King’s, 40-4; 9. Kaelynn Bahnmiller, junior, King’s, 36-4 3/4. Discus: 1. Kimberly Beard, sophomore, King’s, 136-11; 2. Kaelynn Bahnmiller, junior, King’s, 126-10. Javelin: 2. Joy Ayodeji, senior, Sultan, 129-10; 9. Kimberly Beard, sophomore, King’s, 112-8. High jump: T4. Joy Ayodeji, senior, Sultan, 5-1; T4. Lucy Mortimer, sophomore, King’s, 5-1. Triple jump: 7. Lucy Mortimer, sophomore, King’s, 34-0. Hammer (4 kg): 1. Kimberly Beard, sophomore, King’s, 176’ 1”; 2. Kaelynn Bahnmiller, junior, King’s, 133’ 1”; 5. Amen Bereket, sophomore, King’s, 80’ 5”.

Class 1B Boys

100: 9. Pearce Hess, senior, Grace Academy, 11.68. 200: 5. Pearce Hess, senior, Grace Academy, 23.58. 400: 1. Pearce Hess, senior, Grace Acadmey, 50.23. 400 relay: 10. Cedar Park Christian (Lynnwood) 47.08.

Class 1B Girls

Discus: 3. Candice Mugo-Wainaina, senior, Grace Academy, 114-10.

Talk to us

> Give us your news tips.

> Send us a letter to the editor.

> More Herald contact information.

More in Sports

Jackson senior and UNLV commit Yanina Sherwood is The Herald’s 2024 Softball Player of the Year. (Olivia Vanni / The Herald)
2024 Softball Player of the Year: Jackson’s Yanina Sherwood

With both her arm and bat, Sherwood led the Timberwolves to their second-straight state title.

Kamiak’s Synclair Mawudeku (2) pitches during a 4A softball game between Kamiak and Jackson at Kamiak High School on Tuesday, April 9, 2024 in Mukilteo, Washington. Jackson won, 9-0. (Annie Barker / The Herald)
The Herald’s 2024 All-Area softball team

Editor’s note: The Player of the Year and All-Area teams were chosen… Continue reading

Seattle Seahawks wide receiver Jaxon Smith-Njigba catches the game-winning touchdown pass as Eagles cornerback James Bradberry defends in the fourth quarter on Dec. 18. (Yong Kim / Tribune News Service)
Seahawks look to fully unlock Jaxon Smith-Njigba’s potential

Seattle is expecting good things from the receiver, who was taken 20th overall in the 2023 draft.

Everett 8-year-old Ryder Romano was selected to compete in the prestigious Brick Invitational Hockey Tournament. (Photo courtesy of Brittany Walker)
Everett 8-year-old selected to prestigious hockey tournament

Ryder Romano will play at the Brick Invitational Hockey Tournament on July 1-7 in Edmonton, Alberta.

Seattle Seahawks cornerback Devon Witherspoon (21) celebrates a stop of Dallas Cowboys running back Tony Pollard (20) during the fourth quarter at AT&T Stadium in Arlington, Nov. 30, 2023. The Cowboys won, 41-35. (Tom Fox / Tribune News Service)
Captain of the Seahawks defense? Why it could be Witherspoon

The talented second-year cornerback brought ‘outrageous energy’ to Seattle’s minicamp.

Drew Bryson, the new Arlington boys basketball head coach, at Arlington High School on Tuesday, June 11, 2024. (Olivia Vanni / The Herald)
Arlington taps alum Bryson to continue boys hoops tradition

The former Eagles star succeeds Nick Brown as Arlington’s head coach.

The Everett Silvertips remain confident in signing defenseman Landon DuPont, the first-overall selection in this year’s WHL prospects draft, who’s considered a generational talent. (Photo courtesy of Chris Mast)
Patterson: Have patience Tips fans, offseason news is coming

Everett is close to hiring a new GM and new coach, and still confident of signing Landon DuPont.

Dan Parker with the Snohomish High School girls cross country team. (Elizabeth Armstrong / The Herald)
2024 Snohomish County Sports Hall of Fame class announced

Five athletes, one coach, one contributor and one team are being inducted.

Why Seahawks are joining NFL trend with joint practices

Seattle will conduct practices with the Tennessee Titans prior to their preseason game.

Seattle Storm head coach Noelle Quinn on the sidelines June 15, 2023, during a game against the Las Vegas Aces in Las Vegas. (Ellen Schmidt / Las Vegas Review-Journal, file)
As WNBA exposure grows, Storm content to quietly stack wins

Amid the Caitlin Clark-fueled buzz, Seattle has won seven of its past eight.

AquaSox second baseman Brock Rodden throws out a runner June 5 during a game against the Vancouver Giants at Funko Field in Everett. Rodden has been the team’s top offensive performer so far this season. (Ryan Berry / The Herald)
AquaSox week in review: Keystone capers buoy Everett

Brock Rodden and Josh Hood have a friendly rivalry that pushes both players.

Snohomish Summer Smash returns for ninth edition

Registration is open for the tennis tournament for high schoolers, which takes place July 18-21.

Support local journalism

If you value local news, make a gift now to support the trusted journalism you get in The Daily Herald. Donations processed in this system are not tax deductible.