Winter prep sports roundup.

Prep results for Friday, Feb. 4

Prep results for Friday, Feb. 4:

(Note for coaches/scorekeepers: To report results and statistics, email sports@heraldnet.com)

BOYS BASKETBALL

WESCO 4A

Mariner 65, Kamiak 51

MUKILTEO — Tijan Saine scored 23 points and Naser Motley added 20 as Mariner beat Kamiak to clinch the Wesco 4A title on Friday night.

It’s the Marauders’ first league title since 2003.

Jailin Johnson scored 14 points for Mariner (13-6, 7-0 Wesco 4A), which will enter the 4A District 1/2 Tournament as the top seed from Wesco. Mariner will face the winner of a play-in game on Feb. 12.

Josiah Pierre scored a game-high 26 points, Riley Weimer added 15 and Nolan Martin chipped in 14 for Kamiak (8-8, 1-6).

Glacier Peak 59, Jackson 57

MILL CREEK — Jo Lee led four Glacier Peak scorers in double figures with 16 points and the Grizzlies held off Jackson in a hard-fought leage game on Friday night.

Torey Watkins scored 15 points, Aidan Davis added 12 and Bobby Siebers chipped in 10 for Glacier Peak (11-4, 5-2 Wesco 4A).

Syla Williams and Henry Armstrong scored 15 points each, and Drilon Veliu added 11 for Jackson (11-6, 2-5).

WESCO 3A/2A

Meadowdale 49, Cascade 46

LYNNWOOD — Noad Alemu made a game-winning 3-pointer at the buzzer as Meadowdale earned a thrilling league victory over Cascade on Friday night.

Alemu finished the game with 14 points and four assists, and Aiden Bloomquist had 16 points and eight rebounds for Meadowdale (2-13, 2-10 Wesco 3A/2A).

Devin Gilbert scored a game-high 19 points and added 10 rebounds, and Aidan Kopra chipped in 10 points for Cascade (7-9, 7-7).

Cedarcrest 61, Lynnwood 54

LYNNWOOD — Jack Leblanc filled the stat sheet with 18 points, 10 steals, seven rebounds and seven assists to help Cedarcrest to a league win over Lynnwood.

Isaiah Del Degan scored 15 points and Timmy Ojeda-Silva added 10 for Cedarcrest (7-9, 5-8 Wesco 3A/2A).

Keegan Williams scored 12 points and Bayley Evans chipped in eight for Lynnwood (0-15, 0-13).

Shorewood 59, Snohomish 52

SHORELINE — Canon Sanders led four Shorewood scorers in double figures with 13 points as the Thunderbirds earned a close league win over Snohomish.

Jaden Messner and Rahmatullah Salim scored 12 points each and Ethan Farley added 10 for Shorewood (5-11, 5-8 Wesco 3A/2A).

Amari Biggs scored a team-high 12 points, Andrew Seminara had 11 and Jason Roth scored 10 for Snohomish (4-12, 2-10).

Shorecrest 60, Monroe 43

MONROE — Elijah Johnson scored a game-high 20 points as Shorecrest raced past Monroe for its 13th win in 14 games.

Parker Baumann scored 12 points and Kai Cannady added nine for Shorecrest (17-2, 12-2 Wesco 3A/2A).

Steve Kuhnle scored at team-high 17 points and Tyler Hogan chipped in eight for Monroe (4-11, 4-9).

— — — — — —

Arlington 57, Marysville Getchell 46

EMERALD SOUND CONFERENCE

University Prep 55, Sultan 36

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

GIRLS BASKETBALL

NORTHWEST CONFERENCE

Squalicum 59, Lakewood 40

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

BOYS WRESTLING

Wesco 3A North Sub-Regional

At Stanwood H.S.

Click here for results from Day 1

KingCo/Wesco 2A Sub-Regional

At Juanita H.S.

Team scores: Cedarcrest 188, Lindbergh 170, Archbishop Murphy 88, Evergreen (Seattle) 85.5, Tyee 80, Highline 68, Sammamish 34, Renton 28, Foster 17.

Local placers

106—2. Ben Adams (Cedarcrest); 120—1. Ashton Butterfield (Cedarcrest), 3. Joseph Davis (Archbishop Murphy); 126—3. Isaiah Brady (Cedarcrest); 132—1. Francisco Contreras (Cedarcrest), 3. Ty Backstrom (Cedarcrest); 138—3. Gael Arenas Buxton (Cedarcrest), 7. Justin Bright (Cedarcrest); 145—1. Evan Reid (Cedarcrest), 3. Peter Shaefer (Cedarcrest); 152—1. Sebastian Zambrano (Cedarcrest), 2. Johah Irwin (Cedarcrest); 160—3. Cade Jansen (Archbishop Murphy); 170—7. Zander Cole (Cedarcrest); 182—2. Harrison Butler (Archbishop Murphy); 195—1. Shae Burke (Archbishop Murphy), 2. Katsuya Edge-Salois (Archbishop Murphy), 3. Joseph Jenson (Cedarcrest); 220—2. Andrew Weiker (Cedarcrest), 3. Kai Griffin (Cedarcrest), 6. Jack Shipley (Archbishop Murphy); 285—2. Kohl Burke (Archbishop Murphy), 3. James Wilkes (Cedarcrest).

Click here for complete results

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

GIRLS WRESTLING

Sub-Regional 1.2

At Marysville Pilchuck H.S.

Click here for results from Day 1

Talk to us

> Give us your news tips.

> Send us a letter to the editor.

> More Herald contact information.

More in Sports

Mountlake Terrace players react to a run during a baseball game between Mountlake Terrace and Bishop Blanchet at Edmonds-Woodway High School in Edmonds, Washington on Saturday, May 18, 2024. Mountlake Terrace won, 12-7.(Annie Barker / The Herald)
Mountlake Terrace baseball’s season ends in state quarters

The Hawks beat Bishop Blanchet 12-7 in the morning, but fall 10-9 to West Seattle in the afternoon.

X
Prep roundup for Saturday, May 18

Prep roundup for Saturday, May 18: (Note for coaches/scorekeepers: To report results… Continue reading

Jackson players react to beating Kamiak to win the 4A district championship on Friday, May 17, 2024 in Everett, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
Jackson softball rallies past Kamiak for district title

Yanina Sherwood dominates in the circle, striking out 10 in the 4-3 come-from-behind victory.

Wolfpack carrying on, despite AFL turmoil

The rebooted league contracts, changes commissioner in the wake of unpaid obligations.

X
Prep roundup for Friday, May 17

Prep roundup for Friday, May 17: (Note for coaches/scorekeepers: To report results… Continue reading

Why being mad on the mound is good for Andrés Muñoz, M’s

The Mariners’ closer is dominating, and a lot of that is because of his attitude.

Everett players celebrate during a Class 3A District 1 softball championship game between Snohomish and Everett at Phil Johnson Fields in Everett, Washington on Thursday, May 16, 2024. Everett won, 10-0. (Annie Barker / The Herald)
Everett softball upsets Snohomish for district championship

Freshman Mia Hoekendorf leads the way as the Seagulls defeat the top-seeded Panthers 10-0.

The members of the Snohomish High School boys golf team (from left to right): Cade Strickland, Tyson Olds, Palmer Mutcheson, Hudson Capelli, Drew Hanson and Jackson Dammann. (Photo courtesy of Mark Myers Photography)
Senior-led Snohomish takes aim at state boys golf

Five of the six Panthers who will play at state are seniors who attended elementary school together.

X
Prep roundup for Thursday, May 16

Prep roundup for Thursday, May 16: (Note for coaches/scorekeepers: To report results… Continue reading

Snohomish's Hannah Wells, right, celebrates during a Class 3A District 1 girls tennis tournament at Snohomish High School in Snohomish, Washington on Wednesday, May 15, 2024. (Annie Barker / The Herald)
Shorewood girls tennis claims third straight district trophy

Rylie Gettmann leads the way for the Stormrays, winning her third district singles championship.

Everett Community College’s women’s soccer team won the 2014 Northwest Athletic Conference championship. (Photo courtesy of Everett Community College)
EvCC announces its 2024 Hall of Fame induction class

Men’s gymnastics, 2014 women’s soccer team headline this year’s class.

Everett AquaSox pitcher Tyler Cleveland is presented with his 2023 Rawlings Gold Glove Award prior to Everett’s game against the Eugene Emeralds on Wednesday at Funko Field. (Photo courtesy of the Everett AquaSox)
AquaSox pitcher Tyler Cleveland presented with Gold Glove

Cleveland was honored for his defensive prowess with Modesto during the 2023 season.

Support local journalism

If you value local news, make a gift now to support the trusted journalism you get in The Daily Herald. Donations processed in this system are not tax deductible.