Local athletes who have signed letters of intent to continue their athletic careers with NCAA Division I, Division II, NAIA or junior-college schools, and athletes who have signed celebratory signing letters with NCAA Division III schools.
DIVISION I
Emma Arceo, Kamiak
University of Arizona, women’s cross country/track and field
Ben Borgida, Shorewood
Washington State University, men’s golf
Reeve Borseth, Archbishop Murphy
University of Montana, women’s soccer
Jadon Cardona, Lake Stevens
University of South Dakota, men’s swimming
Dylan Carson, Marysville Pilchuck
Air Force Academy, football
Drew Carter, Lake Stevens
Eastern Washington University, football
Kirsten Crane, Marysville Getchell
University of California-Los Angeles (UCLA), women’s soccer
Madelyn Davidson, Cedarcrest
University of Idaho, women’s soccer
Nate Elwood, Marysville Pilchuck
Air Force Academy, football
Ella Gallatin, Snohomish
Eastern Washington University, women’s basketball
Wesley Garrett, Kamiak
Eastern Washington University, football
Jackson Hammons, Kamiak
University of Nevada-Reno, men’s cross country/track and field
Dominic Hellman, Jackson
University of Oregon, baseball
Oliver Holod, Kamiak
Seattle University, men’s swim and dive
Jamaari Jefferson, Marysville Pilchuck
Seattle University, men’s track and field
Camille Jentzch, Lake Stevens
Eastern Washington University, women’s basketball
Hunter Komine, Jackson
University of San Diego, baseball
River Mahler, Monroe
Stanford University, softball
Gibson Marshall-Inman
Oregon State University, baseball
Adison Mattix, Mountlake Terrace
University of Hawaii, baseball
Emily Mekelburg, Arlington
Abilene Christian University, volleyball
Taylor Nelson, Monroe
Utah Valley University, women’s soccer
Kate Russell, Jackson
Florida Gulf Coast University, women’s soccer
Griffin Satterfield, Stanwood
Ball State University, men’s volleyball
Chloe Seelhoff, Glacier Peak
University of Washington, women’s soccer
Kate Sprink, Glacier Peak
University of Idaho, women’s soccer
Makayla Tuley, Lake Stevens
Washington State University, women’s rowing
Jordan Velasquez, Marysville Pilchuck
University of Idaho, football
Cori Wilcox, Lake Stevens
Eastern Washington University, women’s basketball
DIVISION II
Alexis Ballard, Mountlake Terrace
Western Washington University, cheer
Aidan Drought, Kamiak
Seattle Pacific University, men’s soccer
Wahi Emmsley, Monroe
Central Washington University, football
Brynna Farman, Glacier Peak
Minnesota State University-Moorhead, softball
Leia Jones, Stanwood
Azusa Pacific University, women’s cross country/track & field
Weston Joyner, Kamiak
California State University-Chico, men’s soccer
*Jackson Locke, King’s
Central Washington University, football
Kaitlyn Manalili, Shorewood
Colorado School of Mines, women’s soccer
Morgan Manalili, Shorewood
Western Washington University, women’s soccer
Keira Marsh, Arlington
California State University-East Bay, women’s basketball
Kaleb Potts, Marysville Pilchuck
Central Washington University, football
Ashley Reeck, Lake Stevens
Western Washington University, women’s cross country and track & field
Kanyan Rhodes, Stanwood
Colorado Mesa University, men’s lacrosse
Alexis Slater, Mariner
Western Washington University, softball
Justice Taylor, Lakewood
Central Washington University, football
Krubelle Resfaye, Shorecrest
Western Washington University, men’s soccer
Baylor Thomas, Lake Stevens
West Virginia State University, women’s basketball
Ashton Wolff, Marysville Pilchuck
Central Washington University, football
Quintin Yon-Wagner, Arlington
Central Washington University, football
DIVISION III
Jeffrey Anyimah, Mountlake Terrace
George Fox University, men’s basketball
Ian Cote, Snohomish
Springfield College, men’s lacrosse
Matthew Espinoza, Snohomish
Pacific University, men’s soccer
Emma Floyd, Stanwood
Williamette University, women’s basketball
Keegan Lisenby, Glacier Peak
California Lutheran University, men’s swimming
Mack Hepper, Stanwood
Pacific Lutheran University, men’s basketball
Nolan Martin, Kamiak
George Fox University, football
Griffin Montana, Monroe
Pacific Lutheran University, football
Connor Reiner, Glacier Peak
Ripon College, men’s soccer
Cheyenne Rodgers, Snohomish
Whitworth University, women’s basketball
Sophia Ryu, Kamiak
Chapman University, women’s swim and dive
Samuel Shigematsu, Kamiak
Pacific Lutheran University, football
Ella Sylvester, Everett
Smith College, women’s basketball
Lilli Thompson, Everett
Whitman College, women’s volleyball
Alessandra Valmonte, Kamiak
Pacific Lutheran University, women’s track and field
NAIA
Sarah Anderson, Cascade
Northwest University, softball
Jackson Balmer, Lake Stevens
Briar Cliff University, men’s wrestling
Tyler Fouts, Lake Stevens
Briar Cliff University, men’s wrestling
Colby Glennon, Archbishop Murphy
Presentation College, football
Kaeden Hansen, Jackson
College of Idaho, women’s soccer
Kaeden McGlothin, Stanwood
Dordt University, men’s basketball
Grace Metcalf, Arlington
Rocky Mountain College, women’s golf
Jordan Newby, Lake Stevens
Multnomah University, men’s basketball
Ethan Nguyen, Edmonds-Woodway
Menlo College, Men’s wrestling
Trent Nobach, Arlington
Rocky Mountain College, football
Jarron Ransford, Lakewood
Northwest University, men’s cross country
Josh Snow, Arlington
Rocky Mountain College, football
Issey Tanimura, Shorewood
Oregon Institute of Technology, men’s golf
Cade Weatherbie, Kamiak
California State University-Maritime Academy, men’s soccer
Kalia Zellmer, Jackson
Fisher College (Boston), softball
JUNIOR COLLEGE
Seth Baldwin, Monroe
Centralia College, baseball
Carson Burns, Jackson
Everett Community College, baseball
Rebecca Carson, Shorewood
Big Bend Community College, softball
Ethan Cox, Kamiak
Bellevue College, baseball
Bradin Craig, Snohomish
Columbia Basin Community College, baseball
Mason DeVinney, Glacier Peak
Everett Community College, baseball
Jack Fenton, Kamiak
Columbia Basin College, baseball
Zaid Flynn, Meadowdale
Yakima Valley Community College, baseball
Shaelyn Gerrodette, Kamiak
Everett Community College, women’s soccer
Jasmine Graham, Lakewood
Peninsula College, women’s soccer
Joseph Heisley, Lakewood
Everett Community College, men’s cross country
Tyler Hogan, Monroe
Edmonds College, baseball
Issiah Holeman, Marysville Pilchuck
Centralia College, baseball
Colby Holmdahl, Glacier Peak
Edmonds College, baseball
Ashlee Kluin, Arlington
Everett Community College, women’s soccer
Mason Koontz, Everett
Wenatchee Valley Community College, baseball
Adison Mattix, Mountlake Terrace
Everett Community College, baseball
Lexi Miller-Wood, Arlington
Skagit Valley Community College, women’s soccer
Eden Moore, Monroe
Everett Community College, women’s basketball
Naser Motley, Mariner
Edmonds College, men’s basketball
William “Punchy” O’Hara, Lakewood
Santa Rosa Junior College, men’s wrestling
Miguel Olguin Soto, Lakewood
Everett Community College, men’s soccer
Avery Olson, Jackson
Everett Community College, softball
Jarron Ransford, Brayden Rodgers, Marysville Pilchuck
Centralia College, baseball
Malia Shepherd, Arlington
Everett Community College, volleyball
Cody Snow, Mountlake Terrace
Wenatchee Valley College, baseball
Grace Trichler, Sultan
Everett Community College, women’s basketball
Kolby Wheadon, Monroe
Everett Community College, baseball
Cayden Wotipka, Kamiak
Lower Columbia College, baseball
Alyvia Wright, Darrington
North Idaho Community College, volleyball
Gadi Zesati, Everett
Everett Community College, women’s soccer
*—indicates athlete who resides in Snohomish County but attends a non-Snohomish County school.
If you know of other local athletes who have signed with a college, let us know by emailing sports@heraldnet.com or zhereth@heraldnet.com.
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.