Local basketball scoring leaders

BOYS BASKETBALL

PlayerGPPts.Avg.

1. Jason Todd, Jackson1023623.6

2. Imaan Vicente, Kamiak1022422.4

3. Terry Dawn, Arlington816220.3

4. Brock VandenEkart, Sultan815919.9

5. Josh Hawkinson, Shorewood611919.8

6. Drew Washington, Oak Harbor59719.4

7. Zach Taylor, Cedarcrest713519.3

8. Zach Pederson, Glacier Peak713118.7

9. Cannen Roberson, Stanwood713018.6

10. Ryan Alford, Lakewood712618

11. Jordan Corpus, Cedarcrest610818

12. Dan Kingma, Jackson1017317.3

13. Steven Gallardo, Cascade1016616.6

14. Nathen Grimm, Getchell813016.3

15. Devin Stoen, Lake Stevens1117716.1

16. Elijah Jordan, Getchell812816

17. Dakota Tomson, Lake Stevens914315.9

18. Casey Leek, Mount Vernon710715.3

19. Jace Chacon, Everett913715.2

20. Greg Bowman, Mountlake Terrace710715.3

21. Jason Smarr, Edmonds-Woodway1015215.2

22. Bayek Tutlam, Mariner913214.7

23. Marquis Armstead, Mountlake Terrace57314.6

24. Riley Larsen, Granite Falls912714.1

25. Ramsey Rosales, Glacier Peak79914.1

26. Nicota Stevenson, Monroe57014

27. Andrew Roozen, Mount. Vernon79613.7

28. Drew Benson, Granite Falls68213.7

29. Caleb Taylor, King’s1013413.4

30. Conin Oishi, Shorecrest79113

GIRLS BASKETBALL

PlayerGPPts.Avg.

1. Sidney Rielly, Everett1023523.5

2. Masha Shtikel, Shorewood1121019.1

3. Annie Leete, Oak Harbor1018618.6

4. Brooke Pahukoa, Lake Stevens1019619.6

5. Susan Kenney, Cedarcrest813316.6

6. Sierra Anderson, Jackson914416

7. Samantha Romanowski, Mountlake Terrace914115.7

8. Alyssa Evans, Mount Vernon914015.6

9. Beth Carlson, Archbishop Murphy1014914.9

10. Faithaleen Lopez-Flores, Jackson1014714.7

11. Lindsay Brown, Arlington 10 140 14.0

12. Jenika Anglim, Pilchuck912513.9

13. Natalie Kasper, Edmonds-Woodway1013413.4

14. Madison Pollock, Archbishop Murphy1012112.1

15. Callie Harwood, Snohomish1112511.4

16. Allie Weathersby, Glacier Peak910311.4

More in Sports

In 1989, a local prep wrestler accomplished the unthinkable

Cascade’s Chris Borsheim won only one tournament in his wrestling career — a state title at Mat Classic I.

Glacier Peak girls clinch 9th state berth in 10 seasons

The Grizzlies pull away late to beat Inglemoor 63-45 in a Wes-King Bi-District Tournament semifinal.

Lakewood boys hoops earns 1st-ever state regional berth

The Cougars were clutch from the free-throw line in a 58-47 win over Burlington-Edison.

Arlington girls clinch state berth with win over Ferndale

A balanced team effort keyed the Eagles to a 55-46 victory.

Lynden pulls away to top Mountlake Terrace boys basketball

The Lions’ big third quarter was the difference in a 58-49 win over the Hawks.

GP boys stay perfect, clinch 4th consecutive state berth

The unbeaten Grizzlies hit 10 3s and beat Skyline 59-39 in a Wes-King Bi-District Tournament semifinal.

Shorecrest girls tops Snohomish, earn spot at state

The Scots avenge their only loss of the season with a 48-36 win in a 3A district semifinal.

Prep postseason results for Tuesday Feb. 18

POSTSEASON PREP BASKETBALL RESULTS FOR TUESDAY, FEB. 18, AND UPCOMING MATCHUPS: BOYS… Continue reading

Silvertips notebook: Everett set to enter grueling stretch

The Silvertips have eight games in 11 days starting with Wednseday’s contest against Moose Jaw.

Most Read