Stanwood High School student athletes during their signing day ceremony. (Courtesy of Stanwood High School)

Stanwood High School student athletes during their signing day ceremony. (Courtesy of Stanwood High School)

Local class of 2024 athletes who have signed to play in college

A running list of 2024 high school athletes who are set to compete at the next level.

Local athletes who have signed letters of intent to continue their athletic careers with NCAA Division I, Division II, NAIA or junior college schools, and athletes who have signed celebratory signing letters with NCAA Division III schools. If you know of other athletes who have signed, email sports@heraldnet.com.

NCAA Division I

Sheridan Baringer, Mountlake Terrace, Oklahoma State University equestrian

Kennedy Cardona, Lake Stevens, Washington State University rowing

Conrad Chisman, Stanwood, Seattle University men’s golf

Mary Clarke, Snohomish, University of Pittsburgh women’s swimming

Chase Halvorson, Jackson, Seattle University baseball

Adam Haight, Cedar Park Christian (Bothell), Oregon State University baseball

Jace Hampson, Lynnwood, University of Oregon baseball

Aniya Hooker, Lynnwood, Siena College women’s basketball

Zoe Hopkins, Lake Stevens, Seattle University women’s soccer

Hannah Johnson, Lynnwood, Norfolk State University volleyball

Alyss Kelly, Lake Stevens, Kansas State University volleyball

Lindsey Koch, Glacier Peak, University of Hawaii women’s track and field

Tayvi Khann, Shorecrest, University of Portland women’s soccer

Kayla Lorenz, Lynnwood, University of Texas Rio Grande Valley women’s basketball

Scarlett McEwen, Stanwood, Portland State University softball

Maya Mesa, Glacier Peak, Seattle University softball

Diontaye Moorman, Archbishop Murphy, Portland State University football

Gia Powell, Meadowdale, Brown University women’s basketball

Palmer Mutcheson, Snohomish, University of Northern Colorado men’s golf

Ella Seelhoff, Glacier Peak, Eastern Washington University women’s track and field

Amelia Severn, Shorewood, Gonzaga University women’s soccer

Yanina Sherwood, Jackson, UNLV softball

Karsten Sweum, Glacier Peak, Gonzaga University baseball

Rachel Sysum, Jackson, Fresno State University softball

— — — — — —

Lakewood High School student-athletes pose for a photo during a signing day ceremony. (Courtesy of Lakewood High School)

Lakewood High School student-athletes pose for a photo during a signing day ceremony. (Courtesy of Lakewood High School)

NCAA Division II

David Brown, Lake Stevens, Central Washington University football and track and field

Natalie Cardin, Mountlake Terrace, Westminster University women’s soccer

Rebekah Carter, Marysville Pilchuck, California State University, Stanislaus volleyball

Julie Chrisman, Lakewood, Northwest Nazarene University women’s track and field

Maya Courtenay, Lake Stevens, Sonoma State women’s soccer

Isaiah Cuellar, Glacier Peak, Central Washington University football

Lleyton Daily, Cedar Park Christian (Bothell), Central Washington University baseball

Nisa Ellis, Lake Stevens, Westminster University women’s basketball

Kate Evans, Shorewood, Fresno Pacific University women’s basketball

Jeremy Fleming, Arlington, Western Oregon University football

Alexandra Flohr, Snohomish, Central Washington University softball

Ellie Gilbert, Mountlake Terrace, Central Washington University softball

Joslyn Greff, Cedar Park Christian (Bothell), Seattle Pacific University volleyball

Bjorn Gudgeon, Arlington, Dominican University men’s soccer

Calvin Gutierrez, Mariner, Western Washington University men’s track and field

Evan Hartt, Everett, Minot State University football

Ava Heston, Lake Stevens, Saint Martin’s College softball

Nyree Johnson, Lynnwood, Western Washington University softball

Haylee Kim, Lake Stevens, Western Washington University softball

Adam Loum, Glacier Peak, Western Oregon University football

Malaya Nelson, Cedar Park Christian (Bothell), Florida Institute of Technology softball

Madison Reis-Elbara, Stanwood, Walsh University women’s soccer

Jada Sarrys, Lake Stevens, Seattle Pacific University women’s track and field

— — — — — —

NCAA Division III

Ben Allen, Shorewood, Chapman College men’s swimming

Mia Cantu, Meadowdale, George Fox University softball

Abraham Castaneda, Marysville Getchell, Whitworth University football

Trevor Coble, Mountlake Terrace, University of Puget Sound football

Katelyn Eichert, Lake Stevens, Westminster College volleyball

Garrett Field, Stanwood, Transylvania University men’s lacrosse

Gwen Gulco, Stanwood, University of Redlands women’s lacrosse

Olivia Helim, Cedar Park Christian (Bothell), Trinity University softball

RJ Lydon, Lakewood, Pacific University cross country and track and field

Maceana MacDonald, Shorewood, University of Puget Sound cross country and track and field

Keiyu Mamiya, Shorewood, Williams College cross country and track and field

Matthew Meadows, Mountlake Terrace, Pacific Lutheran University baseball

Reid Petschl, Shorewood, Whitworth University football

Camryn Sage, Snohomish, Whitworth University softball

Kendel Sage, Snohomish, Whitworth University softball

Kiana Schroeder, Lakewood, Western Washington University women’s golf

Tia Schwetz, Jackson, Pacific Lutheran University women’s soccer

Tyler Shankle, Mountlake Terrace, University of Puget Sound football

Luke Shoemaker, Marysville Pilchuck, University of Redlands football

Averie Stunz, Stanwood, University of Redlands women’s soccer

Ethan Swenson, Mountlake Terrace, Pacific University baseball

Lanie Thompson, Everett, Bryn Mawr College women’s soccer

Bryce Waxham, Lake Stevens, University of Puget Sound football

Hannah Wells, Snohomish, Whitworth University women’s tennis

Chloe Wiersma, Glacir Peak, George Fox University softball

— — — — — —

NAIA

Elle Aalbu, Arlington, Arizona Christian University women’s tennis

Hudson Capelli, Snohomish, Florida College men’s golf

Isa Davis, Everett, Taylor University softball

Natalie Durbin, Edmonds-Woodway, Arizona Christian University women’s basketball

Jacoby Falor, Arlington, Rocky Mountain College football

John Floyd, Stanwood, University of Providence men’s basketball

Avery Grutz, Shorewood, Park University (Arizona) softball

Jaden Jennings, Lake Stevens, Hastings College men’s wrestling

Kaden LaPlaunt, Granite Falls, University of Montana Western football

Naomi Limb, Edmonds-Woodway, Northwest University women’s track and field

Ilya Mohov, Shorewood, Northwest University men’s soccer

Tessi Mumbuluma, Stanwood, College of Idaho women’s tennis

Hayden Murphy, Sultan, Montana State University Northern football

Alissa Rautenberg, Stanwood, College of Idaho women’s soccer and women’s tennis

Gabe Seagraves, Lakewood, Pacific University men’s cross country and track and field

Katie Snow, Arlington, Northwest University women’s soccer

Rachel Snow, Arlington, Northwest University women’s soccer

Willem Van Dongen, Arlington, Rocky Mountain College football

Alana Washington, Everett, Arizona Christian University women’s basketball

Mae Washington, Everett, Arizona Christian University women’s basketball

— — — — — —

Junior college

Cooper Barrow, Monroe, Edmonds College baseball

Cole Benjamin, Jackson, Wenatchee Valley College baseball

Samapagita Bruton, Mariner, Shoreline Community College softball

Ryan Cheeseman, Stanwood, Skagit Valley College baseball

Morgan Crawford, Marysville Pilchuck, Shoreline Community College softball

Diego Escandon, Edmonds-Woodway, Columbia Basin College baseball

Derek Feltner, Sultan, Skagit Valley College baseball

Catherine Greene, Snohomish, Skagit Valley College women’s basketball

Gavin Harrington, Lynnwood, Skagit Valley College baseball

Dylan Hicks, Cedar Park Christian (Bothell), Everett Community College baseball

Ethan Hogan, Monroe, Tacoma Community College baseball

Avery Kleinsasser, Lakewood, Everett Community College cross country and track and field

Amelia Koon, Lakewood, Everett Community College cross country and track and field

Emily Lane, Lynnwood, Skagit Valley College women’s soccer

Zachary Lopez, Cascade, College of the Redwoods football

Jack Machovina, Arlington, Everett Community College men’s soccer

Karisa Martin, Monroe, Bellevue College volleyball

Shady Mayer, Mountlake Terrace, Olympic College volleyball

Ryan Miller, Monroe, Shoreline Community College baseball

Aidan O’Neil, Stanwood, Edmonds College baseball

Chloe Parker, Mountlake Terrace, Shoreline Community College women’s soccer

Teagan Pentz, Everett, Everett Community College women’s cross country

Wyatt Pevny, Lakewood, Edmonds College baseball

Griffin Potter, Mountlake Terrace, Shoreline Community College baseball

Aiden Raney, Arlington, Everett Community College men’s soccer

Krystle Raymond, Lakewood, Monterey Peninsula College women’s basketball

Braedon Requa, Stanwood, Skagit Valley College baseball

Harlan Rowe, Monroe, Lower Columbia College baseball

Andrew Schmitz, Arlington, Everett Community College men’s cross country

Kobi Spady, Arlington, Pacific Northwest Christian College football

Keller Standish, Cedar Park Christian (Bothell), Everett Community College baseball

Ryan Sturgill, Mountlake Terrace, Columbia Basin College baseball

Hannah Trochman, Snohomish, Skagit Valley College women’s soccer

Emery Tulio, Jackson, Shoreline Community College softball

Caleb Villalpando, Snohomish, Everett Community College men’s soccer

EmmaJoy Wise, Lakewood, Everett Community College softball

Talan Zenk, Mountlake Terrace, Everett Community College baseball

Talk to us

> Give us your news tips.

> Send us a letter to the editor.

> More Herald contact information.

More in Sports

Everett High School’s Shukurani Ndayiragije is a contender to win all three jumping events at the Class 3A state boys track and field meet. (Annie Barker / The Herald)
Power rankings: Who has the best shot at prep state titles?

Ranking the local athletes and teams who have the best chance during this weekend’s state events.

Jackson pitcher Yanina Sherwood is hoping to lead the Timberwolves to their second straight Class 4A softball state championship. (Olivia Vanni / The Herald)
2024 state softball preview

Here’s a capsule look at the nine local teams that qualified in Class 4A, 3A and 1B.

X
Vote for The Herald’s Prep Athlete of the Week for May 13-19

The Athlete of the Week nominees for May 13-19. Voting closes at… Continue reading

Glacier Peak’s Mateo Ganje crosses the finish line in the Boys 4x100 during the Eason Invitational at Snohomish High School on Saturday, April 20, 2024 in Snohomish, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
2024 state track and field preview

Here’s the list of local state qualifiers with top-10 marks in their classification.

Mountlake Terrace players react to a run during a baseball game between Mountlake Terrace and Bishop Blanchet at Edmonds-Woodway High School in Edmonds, Washington on Saturday, May 18, 2024. Mountlake Terrace won, 12-7.(Annie Barker / The Herald)
Mountlake Terrace baseball’s season ends in state quarters

The Hawks beat Bishop Blanchet 12-7 in the morning, but fall 10-9 to West Seattle in the afternoon.

X
Prep roundup for Saturday, May 18

Prep roundup for Saturday, May 18: (Note for coaches/scorekeepers: To report results… Continue reading

Jackson players react to beating Kamiak to win the 4A district championship on Friday, May 17, 2024 in Everett, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
Jackson softball rallies past Kamiak for district title

Yanina Sherwood dominates in the circle, striking out 10 in the 4-3 come-from-behind victory.

Wolfpack carrying on, despite AFL turmoil

The rebooted league contracts, changes commissioner in the wake of unpaid obligations.

X
Prep roundup for Friday, May 17

Prep roundup for Friday, May 17: (Note for coaches/scorekeepers: To report results… Continue reading

Why being mad on the mound is good for Andrés Muñoz, M’s

The Mariners’ closer is dominating, and a lot of that is because of his attitude.

Everett players celebrate during a Class 3A District 1 softball championship game between Snohomish and Everett at Phil Johnson Fields in Everett, Washington on Thursday, May 16, 2024. Everett won, 10-0. (Annie Barker / The Herald)
Everett softball upsets Snohomish for district championship

Freshman Mia Hoekendorf leads the way as the Seagulls defeat the top-seeded Panthers 10-0.

The members of the Snohomish High School boys golf team (from left to right): Cade Strickland, Tyson Olds, Palmer Mutcheson, Hudson Capelli, Drew Hanson and Jackson Dammann. (Photo courtesy of Mark Myers Photography)
Senior-led Snohomish takes aim at state boys golf

Five of the six Panthers who will play at state are seniors who attended elementary school together.

Support local journalism

If you value local news, make a gift now to support the trusted journalism you get in The Daily Herald. Donations processed in this system are not tax deductible.