X

Prep roundup for Thursday, Jan. 19

Prep roundup for Thursday, Jan. 19:

(Note for coaches/scorekeepers: To report results and statistics, email sports@heraldnet.com. Please report results by 10:30 p.m.).

BOYS BASKETBALL

Wesco 4A

Jackson 82, Mariner 81 (OT)

MILL CREEK — Sylas Williams scored 29 points and Jackson overcame a seven-point deficit to start the fourth quarter to force overtime and came away with a thrilling league win over Mariner.

Trey Hawkins scored 24 points, Ryan McFerran added 13 and Harris Kampe chipped in eight for Jackson (10-3, 3-2 Wesco 4A).

Makai Bloomfield scored 29 points, Mack James added 16 and Jailin Johnson scored 15 for Mariner (10-7, 3-2).

Wesco 3A/2A

Marysville Getchell 56, Meadowdale 50 (OT)

LYNNWOOD — Shawn Etheridge had 15 points and 13 rebounds to help Marysvill Getchell pull out an overtime league win over Meadowdale.

Bubba Palacol had 15 points and four steals and Wyatt Harris chipped in 10 points for Marysville Getchell (11-5, 7-4 Wesco 3A/2A).

Malik Robinson scored 17 points, Avery Pelote added 16, including a floater at the buzzer at the end of regulation to force overtime, and David Janzen had five points and 13 rebounds for Meadowdale (6-10, 2-9).

Mountlake Terrace 60, Snohomish 48

MOUNTLAKE TERRACE — Zaveon Jones scored 16 points and Jaxon Dubiel added 15 to lift Mountlake Terrace to a league win over Snohomish.

Chris Meegan scored 12 points and Svayjeet Singh chipped in eight for Mountlake Terrace (11-4, 9-1 Wesco 3A/2A), which won its seventh straight game.

Jason Roth scored 19 points, Amari Biggs added 10 and Hudson Capelli chipped in seven for Snohomish (5-9, 3-7).

Cedarcrest 70, Stanwood 63

DUVALL — Timmy Ojeda-Silva and Jack LeBlanc led a balanced Cedarcrest offense with 12 points each and the Red Wolves earned a tough league win over Stanwood.

Max Taible and Adam Rawlilngs scored nine points each, and Tillman Yowell, Murphy Vliem and Cooper Ayers had eight each for Cedarcrest (7-7, 5-5 Wesco 3A/2A).

Max Mayo scored 18 points, Owen Thayer had 14, John Floyd added 13 and Alex Velazquez chipped in 11 for Stanwood (13-3, 8-3).

— — — — — —

Arlington 53, Shorecrest 48

Marysville Pilchuck at Lynnwood, 7:15 p.m.

Non-league

Edmonds-Woodway 64, Lincoln (Seattle) 43

EDMONDS — Ben Hanson scored 15 points and had three 3-pointers and four assists, and Edmonds-Woodway used a 24-8 run in the third quarter to pull away for a non-league win over Lincoln (Seattle).

Drew Warner scored 11 points, and Jen Simonsen and Will Bates added 10 each for Edmonds-Woodway (7-9).

Hugo Henrickson scored a team-high 15 points for Lincoln (6-7).

— — — — — —

Squalicum 54, Archbishop Murphy 43

Northwest Conference

Lakewood at Oak Harbor, score not reported

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

BOYS SWIMMING

Archbishop Murphy 92, Monroe 50

At West Coast Aquatics

200 medley relay—Archbishop Murphy (Noah Tran, Steven Locke, Hayden Byrgess, Carter Woodyatt) 1:59.94; 200 freestyle—Locke (AM) 2:26.94; 200 individual medley—Burgess (AM) 2:31.22; 50 freestyle—Gavin Knudson (M) 27.31; Diving—Trevor Abramson (AM) 132.25; 100 butterfly—Tran (AM) 1:06.20; 100 freestyle—Locke (AM) 1:01.18; 500 freestyle—Knudson (M) 6:26.33; 200 freestyle relay—Archbishop Murphy (Nainoa Akiona, Jacob Wenzel, Woodyatt, James Jensen) 2:01.79; 100 backstroke—Tran (AM) 1:11.99; 100 breaststroke—Jensen (AM) 1:27.88; 400 freestyle relay—Archbishop Murphy (Locke, Burgess, Tran, Jensen) 4:10.60.

Cascade 120, Everett 47

At Everett YMCA

200 medley relay—Cascade (Yurii Onofriichuk, Noah Henderson, Trevor Krestel, Ciaran Dewing) 1:57.52; 200 freestyle—Charlie Henggeler (E) 2:17.83; 200 individual medley—Dewing (C) 2:28.58; 50 freestyle—Krestel (C) 27.46; Diving—Isaac Bingay (C) 207.60; 100 butterfly—Henderson (C) 54.25; 100 freestyle—Derek Olson (E) 58.81; 500 freestyle—Dewing (C) 6:08.67; 200 freestyle relay—Cascade (Robbie Saunders, Krestel, Aries Goodman, Kedon Campbell) 1:51.06; 100 backstroke—Gavin Ryan (E) 1:17.78; 100 breaststroke—Henderson (C) 1:00.94; 400 freestyle relay—Cascade (Onofriichuk, Dewing, Saunders, Henderson) 4:03.00.

Lake Stevens 119, Snohomish 66; Lake Stevens 135, Glacier Peak 48

At Lake Stevens H.S.

200 medley relay—Lake Stevens (Garrett Chesley, Connor Weldon, Camden Blevins-Mohr, Sam Lamb) 1:43.28; 200 freestyle—Torsten Hokanson (S) 1:49.69; 200 individual medley—Chesley (LS) 2:03.94; 50 freestyle—Kaiu Taylor (GP) 22.72; Diving—Owen Stults (LS) 130.85; 100 butterfly—Blevins-Mohr (LS) 55.50; 100 freestyle—Owen Collins (S) 49.19; 500 freestyle—Connor Colloton (S)) 5:05.83; 200 freestyle relay—Snohomish (Collins, Colloton, Logan Devol, Hokanson) 1:35.21; 100 backstroke—Chesley (LS) 57.53; 100 breaststroke—Collins (S) 1:04.82; 400 freestyle relay—Lake Stevens (Blevins-Mohr, Laird Marlatt, Coren Coe, Chesley) 3:26.13.

Mountlake Terrace 103, Lynnwood 66

At Lynnwood Pool

200 medley relay—Mountlake Terrace (Christian Leaty, Antonio Nguyen, Chris McLellan, Riki Kobayashi) 1:51.71; 200 freestyle—Christian Leaty (MT) 1:57.55; 200 individual medley—Cole Leaty (MT) 2:10.85; 50 freestyle—Kobayashi (MT) 26.23; 100 butterfly—Nguyen (MT) 59.85; 100 freestyle—Christian Leaty (MT) 53.87; 500 freestyle—Nolan Tyler (L) 5:25.31; 200 freestyle relay—Mountlake Terrace (Leaty, Kobayashi, Nguyen, McLellan) 1:42.25; 100 backstroke—Cole Leaty (MT) 59.91; 100 breaststroke—McLellan (MT) 1:13.14; 400 freestyle relay—Lynnwood (Caleb Schnitzius, Daniel Calkins, Alex Lee, Tyler) 3:56.86.

Shorecrest 118, Shorewood 67

At Snohomish Aquatic Center

200 medley relay—Shorecrest (Jiahao Zeng, Porter Lewis, Sean Neils, Finn Corbin) 1:40.32; 200 freestyle—Colton Stoecker (SC) 1:47.05; 200 individual medley—Ian Reece (SC) 2:02.62; 50 freestyle—Neils (SC) 21.80; Diving—Enzo Rolfe (SW) 149.65; 100 butterfly—Larson Buchholz (SW) 55.31; 100 freestyle—Tristan Serrano (SC) 49.81; 500 freestyle—Liam Muilenburg (SC) 5:12.94; 200 freestyle relay—Shorecrest (Serrano, Corbin, Reece, Kason Kirkpatrick) 1:30.92; 100 backstroke—Neils (SC) 53.64; 100 breaststroke—Corbin (SC) 1:04.00; 400 freestyle relay—Shorecrest (Stoecker, Reece, Serrano, Neils) 3:18.52.

— — — — — —

Jakson vs. Mariner at Kamiak H.S., results not reported

Stanwood, Marysville Getchell, Marysville Pilchuck at Marysville Pilchuck H.S., results not reported

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

BOYS WRESTLING

Arlington 51, Cascade 27

At Cascade H.S.

113—AJ Dorchak (A) pinned Agustine Dang 2:18; 120—Atheer Alwadi (A) pinned Dolan Berdahl 3:09; 126—Kane Odenius (A) pinned Raj Brar 1:07; 132—Tyson Peterson (A) won by forfeit; 138—Nathan Mathieson (A) dec. Matthew Barclay 10-7; 145—Mick Gerber (C) pinned Nolan Clement 3:11; 152—Carlos Garcia (C) dec. James Scott 5-3 (OT); 160—Elias Luna (C) pinned Clay Heuer 5:27; 170—Juan Ramirez (C) pinned Cole Cannell 4:41; 182—Roderick Bernardo (A) pinned Jonah Phan 1:24; 195—Holden Strande (A) won by forfeit; 220—Jeremy Flemming (A) won by forfeit; 285—Daron Rainey (C) pinned John Paul Bernardo 1:35; 106—Mason Boardley (A) won by forfeit.

Everett 60, Marysville Getchell 19

At Everett H.S.

106—Josh Clark (E) won by forfeit; 113—Ian Lorio (E) pinned Jacob Turner 1:51; 120—Jacob Hoot (MG) dec. Sam Tracy 14-6; 126—Hector Cabrera (E) won by forfeit; 132—Elias Tracy (E) pinned James Murillo 3:58; 138—Jack Franklin (E) won by forfeit; 145—EH Htoo (E) pinned Jaysil Hochompa :32; 152—Eli Solheim (E) pinned Christian Salcedo 1:00; 160—julien Salcedo (MG) pinned Maxton Gaitan 3:00; 170—Xandir Grauman (E) pinned Devin McGravran 1:07; 182—Jase Caveny (E) pinned Spencer Janzen 1:09; 195—Hollis Bontrager (E) pinned Caiden Kelkenberg 2:31; 220—Abraham Castaneda (MG) dec. Julian Tabin 9-0; 285—J’Aiden Phillips (MG) pinned Narinder Chana 3:13.

Everett 59, Archbishop Murphy 17

At Everett H.S.

106—Josh Clark (E) won by forfeit; 113—Ian Lorio (E) won by forfeit; 120—Joe Davis (AM) dec. Robert Thorne 5-4; 126—Sam Tracy (E) tech. fall Aaron Woods 15-0; 132—Hector Cabrera (E) pinned Noah Woods 3:21; 138—Elias Tracy (E) pinned Ethan Robinson :45; 145—EH Htoo (E) won by forfeit; 152—Eli Solheim (E) won by forfeit; 160—Maxton Gaitan (E) won by forfeit; 170—Xandir Grauman (E) won by forfeit; 182—Jase Caveny (E) won by forfeit; 195—Shae Burke (AM) dec. Hollis Bontrager 9-2; 220—Jack Shipley (AM) pinned Julian Tabin; 285—Hakeim Smalls (AM) pinned Narinder Chana :37.

Everett 60, Mountlake Terrace 18

At Everett H.S.

106—Josh Clark (E) won by forfeit; 113—Ian Lorio (E) won by forfeit; 120—Robert Thorne (E) won by forfeit; 126—Sam Tracy (E) won by forfeit; 132—Hector Cabrera (E) dec. Lex Ballard 4-2; 138—Issac Williams (MT) pinned Elias Tracy 2:54; 145—Malachi Hashimoto (MT) pinned EH Htoo 3:37; 152—Eli Solheim (E) pinned Bryce Pawling 1:26; 160—Caden Connors (MT) pinned Maxton Gaitan 1:26; 170—Xandir Grauman (E) dec. Koby Sedy 4-2; 182—Jase Caveny (E) won by forfeit; 195—Hollis Bontrager (E) won by forfeit; 220—Julian Tabin (E) pinned Abraham Ibrohimov 1:54; 285—Narinder Chana (E) won by forfeit.

Glacier Peak 72, Kamiak 9

At Glacier Peak H.S.

220—Dane Chapman (GP) pinned Kavinou Thotapalakumbra :38; 285—Connor Aney (GP) pinned Jameson Schoentrup :16; 106—Rehan Takher (GP) won by forfeit; 113—Chris Bergevin (GP) pinned Max DeBolt 3:07; 120—Ulysses Lopez-Vazquez (GP) pinned Gio Bessen 1:27; 126—Alex Ibarra (GP) pinned Brian Flores Garcia 5:02; 132—Kevin Cantini (K) pinned London Owens 1:30; 138—Colin Gibbs (GP) pinned Isiah Williams 2:16; 145—Gil Mossburg (GP) pinned Tison Cai 1:26; 152—Colin Edmonds (GP) pinned Matthew Amarsaihan 1:57; 160—Simon Ross (K) dec. Chrisvin Bonshe 15-8; 170—Blake Jordan (GP) pinned Tyler Odegaard 2:08; 182—Kaleb Owens (GP) pinned Rico Gonzalez 2:21; 195—Angus Van Valey (GP) pinned Avenir Vasilchenko :48.

— — — — — —

Jackson at Lake Stevens, results not reported

Stanwood at Snohomish, results not reported

Mountlake Terrace at Everett, results not reported

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

GIRLS BASKETBALL

Wesco 3A/2A

Lynnwood 63, Marysville Pilchuck 9

MARYSVILLE — Aniya Hooker paced Lynnwood with 13 points and the Royals beat Marsyville Pilchuck for their ninth win in a row.

Jocelyn Tamayo and McKenzie Ruse-Martin both scored nine points, and Kayla Lorenz added eight for Lynnwood (11-3, 9-1 Wesco 3A/2A).

Marysville Pilchuck fell to 0-13 overall and 0-10 in league.

Stanwood 82, Cedarcrest 25

STANWOOD — Vivienne Berrett led 11 Stanwood scorers with 17 points and the Spartans cruised to a league win over Cedarcrest.

Grace Walker had 16 points, Ava Depew added 12 and La’TanaSwinton chipped in 11 for Stanwood (13-2, 9-1 Wesco 3A/2A).

Audrey Mattison scored eight points for Cedarcrest (2-12, 1-9).

— — — — — —

Meadowdale 53, Marysville Getchell 28

Northwest Conference

Oak Harbor at Lakewood, score not reported

Non-league

Meridian 41, Sultan 30

Talk to us

> Give us your news tips.

> Send us a letter to the editor.

> More Herald contact information.

More in Sports

The 2024 Nautique WWA Wakeboard National Championships and Nautique U.S. National Wakesurf Championships begin July 25 and conclude the 28, held at Lake Tye Park in Monroe. (Photo courtesy Katie Darrow, City of Monroe)
2 national sporting events to take place in Snohomish County this week

The USA Softball Western Nationals are in Everett and Lynnwood, and the Nautique WWA Wakeboard National and U.S. National Wakesurf championships are in Monroe.

Coco Gauff (USA) returns the ball against Nadia Podoroska (ARG) during a WTA match at the Miami Open tennis tournament, on Friday, March 22, 2024. (Pedro Portal / Tribune News Service)
Column: My storylines for the Paris 2024 Summer Olympic Games

Part 2: The U.S. men’s and women’s soccer squads, world tennis players Nadal, Alcaraz, Djokovic, Svitolina and Gauff are my favorites to win medals.

Seattle Seahawks quarterback Geno Smith throws a pass in the second half, October 29, 2023, at Lumen Field. (John Kuntz / Tribune News Service)
How Ryan Grubb’s history of helping QBs can help Seahawks and Geno Smith

Grubb, the former UW offensive coordinator, also helped transform ex-Husky Jake Haener from a Power Five transfer into an All-Mountain West performer and draft pick.

Rory McIlroy hits from the fairway on second hole at the 2024 Masters Tournament at Augusta National Golf Club, Thursday, April 11, 2024, in Augusta, Ga. (Hyosub Shin / Tribune News Service)
Column: My storylines for the Paris 2024 Summer Olympic Games

Part 1: The U.S. men’s and women’s basketball squads, world golf players Scheffler, Schauffele and McIlroy are my favorites to win medals.

Seattle Seahawks wide receiver Jaxon Smith-Njigba catches the game-winning touchdown pass as Eagles cornerback James Bradberry defends in the fourth quarter on Dec. 18. (Yong Kim / Tribune News Service)
Five things as Seahawks open first training camp of Mike Macdonald era | Analysis

The first day to evaluate the 90 campers begins Wednesday.

Lakeside’s Addie Streidl hits the ball during the girls gold doubles championship match at the Snohomish Summer Smash at Snohomish High School in Snohomish, Washington on Sunday, July 21, 2024. (Annie Barker / The Herald)
Wesco tennis players crowned champions at 2024 Snohomish Summer Smash

Shorewood’s Carlota Garibay Romero and Archbishop Murphy’s Cole Balen highlight the weekend with singles and doubles titles.

Boys Snohomish Little League 8-10 coach Aaron Barstad (kneeling) talks to the outfield during practice at the Snohomish Little League Complex in Snohomish, Washington on Thursday, July 18, 2024. Barstad’s team claimed the Washington District 1 Little League title, securing a spot in the 2024 Washington State 8-10 Baseball tournament held July 20-27 at the North Kitsap League Complex in Poulsbo, Washington. (Taras McCurdie / The Herald)
Baseball history in the making: Snohomish Little League 10U boys team is state bound

The 2024 District 1 champions became the first Snohomish boys team to advance.

Rays third baseman Isaac Paredes catches a pop fly in foul territory during Friday’s game against the Cleveland Guardians. (Jefferee Woo / Tribune News Service)
Ranking the best Mariners trade targets as deadline nears

Seattle needs to fill the offensive gap by July 30.

Matt Calkins: Forget the slow start, the Sounders are showing they’re title contenders

Seattle’s 2-0 win over St. Louis City FC launched it into sixth place in the Western Conference.

Baltimore Ravens defensive coordinator Mike Macdonald talks with the media after practice at Under Armour Performance Center. The Seattle Seahawks hired Macdonald on January 31, 2024. (Kevin Richardson / Tribune News Service)
Seattle Seahawks roster breakdown: One thought on Geno Smith and every position group

The next phase of Mike Macdonald’s debut season as head coach of… Continue reading

Support local journalism

If you value local news, make a gift now to support the trusted journalism you get in The Daily Herald. Donations processed in this system are not tax deductible.