The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions

Calendar


HeraldNet Headlines
HeraldNet Newsletter Delivered to your inbox each week.
Published: Tuesday, June 19, 2007, 12:01 a.m.

School Winners

b3schoolwinners001
Students who recently received scholarships include:
South Everett Lions Club, $700, Cascade High School, Martya Novak and Judy Nguyen; Mariner High School, Amanpreet Paul and Breanna Peter.
Andrew Jaeger, Mill Creek, $1,000 College of Business and Economics (CBE) Distinguished Scholar Scholarship; Nicholas Anderson, Everett, Archbishop Thomas J. Murphy High School, $1,000 Multicultural Achievement Program Scholarship; Nicole Albright, Sky Valley Education Center, $500 President's Scholarship; Madison Everett, Cascade High School, $1,500 President's Scholarship; Kayla Throm, Snohomish High School, $1,000 President's Scholarship; Esme Dutcher, Snohomish, $950 Annis J. Hovde Scholarship and $500 Don McLeod Scholarship; Jonathan Clark, Snohomish, $500 President's Scholarship Western Washington University, Bellingham.
Scholarship winners from Everett Community College Ocean Research College Academy:
Jillian Bennett from Granite Falls won an academic scholarship worth $14,000 to attend Hawaii Pacific University.
Samantha Ciarcia from Monroe received the Western Undergraduate Exchange Scholarship of $14,000 to attend University of Hawaii, Manoa.
Luke McKinley, Mill Creek, received a $6,000 scholarship from the University of Washington Honors Program.
Brian Cian from Marysville won a $2,000 scholarship from the local Rotary Club.
Brooke Clement from Jackson High School won a Western Washington University President's Scholarship for $2,000.
Danielle Osti from Lakewood High School earned a cross country scholarship of $13,000 to attend Hawaii Pacific University.
Kristen West from Lake Stevens High School received a half tuition scholarship from Brigham Young University.
Everett Community College ORCA Graduates and sponsoring high school:
Everett High School: Khai Button, Honors.
Granite Falls High School: Jillian Bennett, High Honors, Dean's List.
Jackson High School: Mill Creek, Brooke Clement, High Honors, Dean's List; Luke McKinley, Highest Honors, President's List; Joy Yagi, High Honors, Dean's List.
Lake Stevens High School: Kristen West, High Honors, Dean's List; Sean Williams, High Honors, Dean's List; Kayla Johnson, High Honors; Nate Kaldor, Honors; Adam Glaves, Kirt Heap.
Monroe High School: Paul McKenzie, Ashley Poeppel, Amara Beaumont.
Marysville High School: Zach Christopher, High Honors, Dean's List; Brian Cian, High Honors, Dean' List; Rose Winchell, Marysville 2006 graduate.
Cascade High School: Michaelann Griffith, Honors.
Lakewood High School: Callie Johnston, Honors, Danielle Osti.
Snohomish High School: Anna Tatham, Honors, Shelby Clapper, Matt Malian, Snohomish 2006 graduate.
Stanwood High School: Rebekah Byington, High Honors, Dean's List.
Sultan High School: Alyson Rehm, Honors, Sage Kelly.
The Everett Public Schools Foundation has awarded 39 graduating seniors with scholarships:
CASCADE HIGH SCHOOL:
Jeff Anzures, Howarth Art Scholarship.
Justin Hopper, Mark Reiman Scholarship.
Allyson Johnson, Michael Schuerhoff Memorial Scholarship.
Joann Lee, Ofstie Scholarship.
Amber McPartland, Bob Whitehead Scholarship.
Thomas Nguyen, Frances LaGrave Scholarship.
Yen Nguyen, Willinor Scholarship.
Nicole Power, Michael Gilchrest Scholarship.
Tyson Rickman, Roy Baxter Memorial Scholarship.
Christina Roy-McNaughton, Mark Reiman Scholarship.
Nicole Schilling, Ashley Bergman Scholarship.
Amy Unick, Roy Baxter Memorial Scholarship
EVERETT HIGH SCHOOL:
Robert Bartlett, Marsha Cogdill Scholarship.
Phuong Bui, Carol Degan Scholarship.
Sonja Harrower, Alice Mellema Scholarship.
Ashley Hooten, Frances LaGrave Scholarship.
Alexander Olson, Ofstie Scholarship.
Logan Ordona, CASE - Everett class of '55 Scholarship and Alice Mellema Scholarship.
Jesse Potts, Alice Mellema Scholarship and Stanley S. Mitchell Scholarship.
Brian Raby, Bob Whitehead Scholarship.
John Raby, Willinor Scholarship.
Elizabeth Radar, Marsha Cogdill Scholarship.
Alex Schulz, Alice Mellema Scholarship.
Josh Siverson, Dave Taylor Scholarship.
Carl Stanovsky, Alice Mellema Scholarship.
HENRY M. JACKSON HIGH SCHOOL:
Stephanie Asheim, Willinor Scholarship.
Katie Goodhue, Bob Whitehead Scholarship.
Lester Kao, Ofstie Scholarship.
Rachel Logsdon, Frances LaGrave Scholarship.
Christine Nyland, Bill Sershon Scholarship.
Andrew Rocco, Coastal Community Bank Scholarship.
Jason Yi, Daniel Stein Scholarship.
SEQUOIA HIGH SCHOOL AND HOMESCHOOL ALTERNATIVE:
Bonnie Dean, Ofstie Scholarship.
Courtney Kaylor, Willinor Scholarship.
Casey McDonald, Frances LaGrave Scholarship.
Amanda Miller, Bob Whitehead Scholarship and The Sequoia Award.
The Snohomish Education Foundation awarded 65 scholarships totaling more than $57,000 to 59 graduating seniors from Snohomish High School and two from the alternative Aim High School. Four new scholarships this year included the Patrick Castro Excellence in Music Award, the Tim Shultz Memorial, the Historical Society Scholarship and the Coach Dick Armstrong Memorial. Scholarship recipients:
Bob Miller Memorial Scholarship: Charmaine Mendenhall.
Bruce Fritch Memorial Scholarship: Kelley Hollister.
Burt Family Scholarships: Morgan Cooley, Josh Fairbanks, Katie Olson, Sarah Swetz and Kayla Throm.
Cecil Holt Memorial Scholarship: Kristin Weakly.
Coach Armstrong Memorial Scholarship: Nick Danielson.
Harriet M. Shore Memorial Scholarship: Houston Kraft, Kayla Dreysse.
Frontier Bank DECA Scholarship: Houston Kraft.
Don Wanser Memorial Scholarship: Kasey Crawford.
Evans Memorial Scholarship: Alex Antonsen, Danika Hannaford, Kevin Lynch and Kristi Scriber.
Friends of Snohomish Public Library Scholarship: Abigail Cooper.
Harold and Hazel Marten Writer's Award: Kayla Dreysse.
Historical Society Scholarship: Sarah Spiker.
Jay Hajek Memorial Scholarship: Charles Warner.
John G. "Big John" Hoffman Scholarship: Kegan Bone.
John Sather Memorial Scholarship: Ashley Brown.
Kossian Chiropractic Scholarship: Brianna Clark.
Mark Cowgill Memorial Scholarship: Sarah Spiker.
Mark Cowgill, Cecil Holt and Harriet M. Shore Memorial Scholarships: (combined award): Shantal Johnston Powell.
Pamela Mack Memorial Scholarship: Amy Marie Damon.
Patrick Castro Excellence in Music Award: Surya Manickam.
Paul Shorrock Memorial Scholarship: Jarrett Jusko.
Pilchuck Veterinary Hospital Pre-Vet Scholarship: Christina Cochran.
Scott West Memorial Scholarship: Mark Martina and Nick Hammons.
SHS Girls Volleyball Booster Club Scholarship: Alyssa Martin and Amber Nelson. Snohomish Family Medical Center Pre-Medicine Scholarship: Lauren Thiele.
Snohomish Garden Club Scholarship: Danaen DeNeve.
Steve Salvadalena Memorial: Kristin Engbrecht.
Snohomish Education Foundation Scholarships: Sarah Ade, Jessica Alleman, Jaelyn Babcock, Carissa Cambell, Tara Christiansen, Lacey Cone, Amy Damon, Emma Davis, Michael Greenwood, Scott Hippe, Whitney Hise, Mallory Huntington, Kristen Johnson, Jeramey Kennedy, Sarah Knapton, Hiev Lai, Matthew Lee, Kevin Lynch, Surya Manickam, Alex McAdam, Nick McGillirray, Laura Monson, Kacie Ollom, Fawn Pennington, Samuel Price, Kyle Schroeder, Kristi Sciber, John Webb and Paul Williamson.
Tim Shutz Memorial Scholarship: Lauren Thiele.
City University graduates
The following students are graduating from City University of Seattle in Everett.
Arlington: Nicole Leigh Brooks, Joshua Howard Knoepfle, Melissa Leilani Pharazyn, Mark Albert Snyder.
Bothell: Kerry W. Cruze, Darci A. Desilet, Tabatha Denise Gates, Kelly Lynn Homack, Julie Ann Petherick, Jacque V. Sortore, Jeffrey Joseph Varden
Camano Island: Meghan Elizabeth Schlosser, Karen Jane White, Elinor M. Olson.
Clinton: Ana Toussaint.
Edmonds: Lynne M. Akervold, Mandy A. Hall, Richard B. Hehn, Gary James Smithers, Barry D. Somers.
Everett: Vinicio P. Avendano, Chad C. Brandt, Brenda Hartson, Sanjeev S. Pahal, Tatiana D. Alexander, Tanja Andrews, Kristin J. Blakely, Ralph W. Boy, Rafael Cornejo, Kimberly Ann Discher, Russel W. Ebel, Susan M Fitzgerald, Rena L. Hackler, Andrea Denise Hammoumi, Amine Huth, Cristina Jenee Jones, Richard M. Krueger, Anja J. McIver, Jeremy K. Miller, Tavis W. Morris, Lisa Nickelby, Elizabeth Dawn Olafson, Kim Marie Patterson, Michael James Pedraza-Nafziger, Patricia Peterson, William Arthur Phillips, Elisabeth N. Reid, Amy L. Sinning, James C. Templin, Angela S. Tessier, David Lawrence Walsh, Alicia H. Walsh, Alicia H. Whitten, Matthew Lane.
Freeland: Cheryl A. Petosa.
Lake Stevens: Janessa Lynn Bishop, Mark Ellis Calkins, Derek G. Drube, Shaun M. Lewis, Joel Anthony Villalobos.
Lynnwood: Diane Doris Farkas, Jennifer D. Pegarido, Michelle Nieto Tieu, Gloria Titus, Mary Valerie Vandoren, Ryszard Wojtulewicz.
Marysville: Craig Michael Burnett, Kalihma M. Fenner, Thomas W. Geibel, Vicki J. Hennings, Maria Luisa Litonjua, Kathryn Moen, Beckye Jo Randall, Heather Dawn Roush, Michael W. Timmons, Cora Jean Valentine, John M. Whalen.
Monroe: Brian John Coonan, Peter C. Rembiszewski, Danielle Marie Sanders.
Mountlake Terrace: Jennifer Ann Fornia, Ronall T. Johnsrud, Steven Andrew Macsurak.
Mukilteo: Joel I. Alinen, Tracey Lynn Fischer, Paul Anthony Oraze, Patricia L. Otness.
Snohomish: Nicole Hellene Janzen, Dustin Travis Duke, Angela Kay Franks, Marisa K. Frye, Trevor Lee Johnson, Gregory Todd King, Deborah Lynn Knight, Elaisa Rene Navarro, Sarah Anne Williams.
Stanwood: Kelly S. Allen, Ronald Christian Detrick, Suzanne Jo Lee, Candace Kirk Skaugrud.
Lakewood teacher honored
The Lakewood Middle School PTSA recently presented teacher Tasha Kryger with its Outstanding Educator Award. In addition to the certificate and pin, a donation has been made by the PTSA in her Kryger's name to the Washington PTA Scholarship fund.
Community Club awards scholarships to four students
The Lake Goodwin Community Club recently awarded $1,000 scholarships to four local students: Andrew Curtis, who is home-schooled; Kelsey Cline of Stanwood High School; and Kelvin Mansfield and Tanya Davenport, both of Lakewood High School. The club also awarded a scholarship to a member's granddaughter who lives in Portland, Ore.
Kids write kids’ books
Students in Jeanne Bartlett’s sixth- to eighth-grade literature class recently wrote and illustrated children’s stories with help from local author Mindy Hardwick.
The students then read their works aloud to their classmates in kindergarten to ninth grade.
The books focused on good messages for younger children, such as how being different can be good, following parental rules keeps us safe and taking a bath is good even if some animals don’t. There also were pop-up books and rhymes.
Snohomish County schools win musical theatre awards
Area winners in the 5th Avenue High School Musical Theatre Awards held June 4 in Seattle:
Outstanding Choreography: Edmonds Home School Resource Center, Gabe Corey, “CATS”
Outstanding Performance by an Actor in a Featured Ensemble Role: Edmonds Home School Resource Center, Justin Ramsey as Mungojerrie and Mr. Mistofeles, “CATS”
Special Honors, Outstanding Work by an Ensemble Cast: Stanwood High School, “Godspell”
Special Honors, Educational Impact: Edmonds Home School Resource Center, “The Ragged Child”
Special Honors, Student Achievement: Shayla Wood, Edmonds Home School Resource Center; Madeline Heffernan, Lake Stevens High School; and John Farrey, Stanwood High School
Snohomish Lions honor seniors, awards scholarships
The Snohomish Lions honored 15 Snohomish High School seniors as its top scholars and awarded three students $1,000 scholarships. Top scholars are:
Danielle Catudio, Lane Dalton, Chris Freeburg, Scott Hippe, Mallory Huntington, Houston Kraft, Lindsey Ojalehto, Jordan Reichelt, Kammi Sheeler, Sarah Spiker, Crystal Swetz, Maria Thaut, Lauren Thiele, Nicolle Thompson and Kristin Weakly. Scholarships were awarded to Catudio, Tonya Potocki and Whitney Walker.

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
digital subscription promo

Subscribe now

Unlimited digital access starting at 99 cents, or included with any print subscription.