Prep cross country: Twilight Invite

At Cedarcrest G.C.

5,000 meters

Class 3-4 local boys team scores—4. Kamiak 195, 6. Lake Stevens 232, 7. Shorewood 233, 8. Glacier Peak 252, 13. Mountlake Terrace 309, 17. Arlington 477, 20. Meadowdale 611, 21. Shorecrest 640, 23. Monroe 693, 25. Stanwood 709, 26. Cascade 743, 27. Edmonds-Woodway 752, 28. Marysville Getchell 801, 29. Lynnwood 801, 30. Everett 820, 31. Marysville Pilchuck 839,

Top class 3-4 local finishers:

Kamiak—21. Seth Villanueva 16:27, 28. Ben Halladay 16:32, 31. Jerry Behrens 16:35, 53. Cullen McEachern 16:57, 62. Bo Gould 17:05.Lake Stevens—20. Noah Wallace 16:27, 29. David Castillo 16:34, 38. Zach Bush 16:43, 71. Cortlend Novak 17:11, 74. Trevor Allen 17:13.Shorewood—7. Omar Abdulla 16:03, 12. Keenan Stephens 16:14, 42. Andrew Christianson 16:46, 82. Cameron Sanders 17:20, 90. Shane Peterson 17:25. Glacier Peak—23. Keenan Smith 16:30, 40. James Horne 16:45, 49. Isaac Ripley 16:54, 61. Zach Smith 17:05, 79. Andrew Thomas 17:19. Mountlake Terrace—25. Jack Pearce 16:31, 55. Peter Kidane 17:00, 68. Wyatt Allemann 17:09, 70. Nathan Sparks 17:11, 91. Chris Baumgartner 17:25. Arlington—22. Nathan Beamer 16:28, 77. Ben Comerford 17:16, 93. Peiter Andrews 17:27, 142. Matthew Taylor 18:07, 143. Jacob Fankhauser 18:07. Meadowdale—85. Dominic Giordano 17:21, 87. Chikodi Ezeokeke 17:22, 118. Josh Verzola 17:48, 123. Brian Primm 17:51, 198. Max Fell 19:12.

Shorecrest—84. Spencer Coffee 17:21, 125. Kelly McCaffrey 17:52, 136. Naphtali Moulton 18:02, 145. Mark Officer 18:10, 150. Evan Deiparine 18:18.

Monroe—104. Chandler Crayton 17:38, 131. Tyler Sharp 17:58, 138. D’Marco Degross 18:03, 151. Josh Blevins 18:20, 169. Alan Perez 18:37. Stanwood—115. Nathan McCaughan 17:47, 116. Michael Sandquist 17:48, 147. West Weinert, 156. Kevin Sandquist 18:23, 175. Isaac Olson 18:44. Cascade—107. Jackson Wagner 17:40, 133. Joel Henry 17:59, 135. Vinny Shipley 18:00, 183. Dylan Olson 18:54, 185. Brandon Pope 18:56. Edmonds-Woodway—3. Miler Haller 15:45, 98. Elliot Harrison 17:32, 200. Alan Song 19:13, 222. Jesus Ortiz 19:48, 229. Adam Ahmed 20:09. Marysville Getchell—76. Cameron Wagstaff 17:15, 137. Thomas Lindgren 18:02, 159. Garrett Westover 18:26, 199. Kyle Probst 19:13, 230. Antonio Larson 20:09.Lynnwood—111. Tyler McArthur 17:44, 157. Noah Johann 18:23, 165. Leul Wolde 18:32, 187. Kaleb Decker 18:57, 196. Mahad Hufane 19:10.Everett—149. Cooper James 18:15, 155. Isaac O’Connell 18:22, 164. Edmund Havener 18:32, 168. Colt Beardsley 18:35, 184. Donovan Barnhart 18:55. Marysville Pilchuck—101. Chris Moen 17:35, 161. Josh Bevan 18:29, 182. David Gloyd 18:52, 189. David Adams 19:03, 206. Josh Berry 19:24.

Class 1-2 local boys team scores—2. King’s 110, 7. Archbishop Murphy 201, 13. Granite Falls 291,

Top class 1-2 local finishers:

King’s—2. Andrew Ayers 16:07, 20. Tyler Ward 17:40, 26. Andrew Brodsky 17:55, 27. Matt Jackson 18:01, 35. Ryan Mills 18:30. Archbishop Murphy—23. Pete Smith 17:45, 25. Sam Bryne 17:54, 30. Tate Johnson 18:12, 59. Dillon Steigenga 19:10, 64. Gunnar Swenson 19:17. Granite Falls—36. Riley Hansen 18:32, 51. Ricky Mueller 18:58, 54. KC Spencer 19:03, 69. Aliver Bucholz 19:38, 81. Devin Pearce 19:55.

Class 3-4 local girls team scores—1. Glacier Peak 111, 9. Mountlake Terrace 279, 10. Kamiak 331, 11. Lynnwood 340, 12. Arlington 342, 17. Lake Stevens 409, 21. Shorecrest 509, 22. Stanwood 568, 23. Shorewood 588, 24. Marysville Getchell 678, 27. Monroe 756.

Glacier Peak—10. Heidi Smith 19:08, 19. Mikayla Ingram 19:30, 22. Megan Davis 19:34, 25. Katherine Dittman 19:39, 35. Samantha Northrop 19:57. Mountlake Terrace—16. Katherine Gustafson 19:28, 21. Sophia Nelson 19:34, 46. Katherine Walters 20:11, 50. Ella Schroth 20:20, 146. Maddie Dellinger 22:51. Kamiak—40. Nicole Vijean 20:02, 48. Molly McEachern 20:17, 66. Tiana Roe 20:50, 84. Heather Pearson 21:09, 93. Brittany Friend 21:26. Lynnwood—3. Mikayla Pivec 18:35, 13. Malia Pivec 19:09, 72. Alexa Schroeder 20:55, 105. Ashtin Markowski 21:47, 147. Megan Blue 22:54. Arlington—39. Emma Janousek 20:02, 52. Gracie Castandeda 20:22, 62. Cassidy Rude 20:39, 76. Marie Gaudin 21:57, 113. Shanelle Shirey 21:57. Lake Stevens—42. Dandelion Kinison 20:05, 81. Emma Horn 21:02, 94. Lauren Agler 21:28, 118. Mari Andersohn 22:06, 119. Margaret Deleon 22:07. Shorecrest—17. Gigi Vujovich 19:28, 68. Elise Froebe 20:52, 138. Lily Torres-Norton 22:31, 141. Alegra Batara 22:37, 145. Rebecca Walton 22:49. Stanwood—65. Caylyn Rich 20:49, 86. Corina Pierce 21:15. 124. Jeriah Bankson 22:09, 137. Samantha Powell 22:28, 156. Sofia Sobotta 23:14. Shorewood—41. Emily Ransom 20:03, 120. Skylar Petrichko 22:07, 136. Morgan Aho 22:22, 140. Rachel Hansen 22:36, 151. Phoebe Crampton-Hayward 22:59, Marysville Getchell—91. Nicole Buell 21:24, 115. Sam Gibson 21:59, 139. Hannah Fink 22:34, 161. Taylor Roscoe 23:41, 172. Jessica Hernandez 24:08. Monroe—123. Emily Bland 22:08, 148. Payton Stringer 22:55, 149. Katt Bush 22:56, 166. Tabatha Blevins 23:52, 170. Kaela Peloquin 24:02.

Top Class 1-2 local girls team scores—2. King’s.

King’s—1. Kacey Kemper 18:58, 12. Krystal Brodsky 20:45, 14. Lily Klevin 21:13, 20. Rachel Mills 21:43, 26. Gillian Edgar 22:20.

More in Sports

Rushing attack a dominant force for Monroe football

Pairing a massive, physical O-line with star RB Isaiah Lewis is a ‘lethal’ recipe for the Bearcats.

M’s lose to Rangers 4-2, late-season skid hits 6 games

Seattle falls five games back in the AL wild-card race with just nine games remaining.

Capsules of the key prep football games in Week 4

Last year’s game between Glacier Peak and Jackson produced one of the… Continue reading

Seahawks’ Bennett issues ‘call to action’ to NFL on social issues

The DE co-authored a memo asking the NFL to devote an awareness month to inequality for minorities.

Thursday’s prep results and links

Thursday’s prep results and links: BOYS TENNIS Wesco 4A Jackson vs. Kamiak… Continue reading

Cascade-Monroe game will include unique father-son twist

Nathan Mead is the starting center for Monroe, while Jeff Mead is Cascade’s defensive line coach.

Prep football picks for Week 4

Steve Willits Co-host of Preps Sports Weekly Shorecrest over Lynnwood Oak Harbor… Continue reading

Dipoto’s moves to patch M’s rotation could pay future dividends

Trade acquisitions Leake and Gonzales, along with homegrown Moore, provide greater depth next year.

‘Boomer’ making name for himself at Washington

Jesse ‘Boomer’ Sosebee won the starting left guard job in camp vacated by NFL-bound Jake Eldrenkamp.

Most Read