Community Extra: Applause

  • Wed Oct 13th, 2010 10:38pm
  • News

GIVING

Cub Scouts pitch in

Members of Cub Scout Pack 120 along with friends and family recently spent an evening in Bothell sorting seed packets for the Helping Hands Ministry International.

The seed packets, donated by Ed Hume, are bound for Peru, where they will be used for the ministry’s gardening and meal programs for families in need.

The Cub Scouts are based at Silver Firs Elementary School in Everett.

HONORS

Edmonds Scout receives top honor

Meadowdale High School senior Redak Hundtoft was recently awarded the rank of Eagle Scout.

Redak, 17, is a member of Troop 312 in Edmonds. For his Eagle Scout project, he worked to improve the picnic area of Meadowdale Beach Park by removing a large muddy area and replacing it with outdoor stepping stones and gravel.

At his Eagle Court of Honor, Redak also was honored by the Veterans of Foreign Wars Post 1040 in Lynnwood with a VFW Eagle Scout certificate and an Eagle Scout belt buckle.

Everett church marks 100th year

To mark its 100th anniversary last month, First Presbyterian Church of Everett celebrated by sharing food, music and companionship with people in the community.

Break dance for common goal

More than 700 people packed the gym at Totem Middle School on Sept. 25 to watch 22 teams face off in the ninth annual 360 BBoy/BGirl Break Dance Battle. The winning crew was 17.42 Fraggle Rock.

Sponsored by the YMCA of Snohomish County, the event is planned, promoted and put on by the young people in the YMCA Minority Achievers Program.

The youth meet weekly for months to organize the event and to learn event planning, fundraising and marketing skills.

Reception honors Terrace artists

More than 200 people gathered for this year’s Arts of the Terrace Artists’ Reception. This was the 32nd year of the juried art show.

The following awards were presented:

Best of Show and the City Purchase Award honor was given to Louise McDowell for a bronze sculpture “Another Chapter.” Kathy Meyers received the Commissioners Choice Award for “Hot Pursuit.”

The People’s Choice Award for photography went to Miki Benvenuti for “The Bees Knees” and to Tamalin Baumgarten for “He Won’t Know the Difference.”

The Children’s Choice Award went to Jennifer Rose for “Child Innocence.”

Award winners for Paintings, Prints and Drawings included: John DeKoekkoek for “Flowers on the Coffee Table,” first place; Kathy Meyers for “Hot Pursuit,” second place; and Bonnie Hodges for “Skagit Valley Daffodils,” third place.

Award winners for Photography were: Julie Eggers for “Agave,” first place; Frank Dobrushken for “Locks Impression,” second place; Terry Eggers for “Surf’s Up,” third place.

Award winners in the 3-Dimensional category were: Joyeanna Chaudiere for “Celebration Basket,” first place; Sam Scott for “Black and White Vase with Handles,” second place; Louise McDowell for “Another Chapter,” third place.

Award winners in the miniature category were: Lyla Jacobsen for “Lone Prairie,” first place; Rocky Barrick for “Lighthouse,” second place; Hal Sutherland for “Evening Star,” third place.

Write On Calligraphers award winners were Kathryn Barker for “Flowers of the Night” and Gayle Waddle-Wilkes for “Old Friends.”

Merit Awards included Kathy Meyers for “Waterville Plateau,” Hal Sutherland for “Candlelight,” Pei-Nen Lo for “Living in the Mountains,” Barbara Wilson for “River of Light” and Deborah Kirsner for “Red Umbrella.”

Honorable mention Awards was given to Laurie Riley, Susan Waite, Frank Dobrushken, Mary Bess Johnson, Dick McMahon, Julie Eggers, John Armstrong, Rocky Barrick, Ester Ervin and Kristie Fails.