Best local swim times

CLASS 4A

200 Medley Relay

Cascade 1:55.13

200 Freestyle

Kalena Laurent (Cas) 1:56.20

Brianna Lucien (Mar) 1:58.16

200 Individual Medley

Kalena Laurent (Cas) 2:12.02

Ella Brooks (Sno) 2:13.64

Brianna Lucien (Mar) 2:14.75

Luci Brock (EW) 2:14.98

50 Freestyle

Djenne Dickens (EW) 24.44

Kaela McKee (Jac) 25.00

Kalena Laurent (Cas) 25.26

Danielle Booth (Cas) 25.27

100 Butterfly

Kalena Laurent (Cas) 57.62

Kaitlin Taylor (Jac) 1:00.71

100 Freestyle

Kalena Laurent (Cas) 53.70

Djenne Dickens (EW) 54.43

Kaitlin Taylor (Jac) 54.59

500 Freestyle

Brianna Lucien (Mar) 5:15.62

Kalena Laurent (Cas) 5:15.97

Demetra Laurent (Cas) 5:18.50

200 Freestyle Relay

Cascade 1:42.75

100 Backstroke

Kaela McKee (Jac) 58.64

400 Freestyle

Cascade 3:43.21

Snohomish 3:47.14.

CLASS 3A

200 Medley Relay

Shorewood 1:56.16

Meadowdale 1:56.35

Marysville Pilchuck 1:57.94

Oak Harbor 1:58.12

200 Freestyle

Hannah Taylor (MP) 1:54.94

Anna Keane (Mead) 1:57.48

Emily Huffer (OH) 2:11.52

200 Individual Medley

Hannah Taylor (MP) 2:08.78

Anna Keane (Mead) 2:11.60

Emily Huffer (OH) 2:15.04

50 Freestyle

Anna Keane (Mead) 24.21

Hannah Taylor (MP) 24.62

Anni Hecker (SW) 25.25

Riley Morgan (MT) 25.51

Britt Blomso (SW) 25.53

Emily Huffer (OH) 25.69

1 Meter Diving

Annika Dayton (GP) 328.6

Courtney Moss (MG) 316.9

100 Butterfly

Hannah Taylor (MP) 57.30

Emily Huffer (OH) 1:00.06

Riley Morgan (MT) 1:00.94

Anna Keane (Mead) 1:01.38

Britt Blomso (SW) 1:01.42

Melody Coleman (MP) 1:02.14

100 Freestyle

Hannah Taylor (MP) 53.24

Anna Keane (Mead) 53.50

Anni Hecker (SW) 54.49

Emily Huffer (OH) 1:01.53

500 Freestyle

Hannah Taylor (MP) 5:20.91

Emily Huffer (OH) 5:22.60

Anna Keane (Mead) 5:25.05

Marissa Morris (OH) 5:26.53

200 Freestyle Relay

Shorewood 1:44.73

Meadowdale 1:44.80

Oak Harbor 1:56.81

100 Backstroke

Hannah Taylor (MP) 58.79

Emily Huffer (OH) 1:01.53

Britt Blomso (SW) 1:02.24

100 Breaststroke

Melody Coleman (MP) 1:08.48

Hannah Taylor (MP) 1:08.73

Madison Rossnagle (MP) 1:10.69

Anne Shirey (Mead) 1:11.09

Christina Garrison (SW) 1:11.34

400 Freestyle Relay

Shorewood 3:50.07

Meadowdale 3:50.65

CLASS 2A

500 Freestyle

Kaelee McCloskey (Archbishop Murphy) 5:36.15

Claire McCloskey (AM) 5:43.97

100 Backstroke

Kaelee McCloskey (AM) 1:05.85

More in Sports

Wesco and Cascade Conference athletes honored

Check out the 2017 all-conference teams.

Trump: NFL should suspend Oakland Raiders’ Marshawn Lynch

He sat during most of the U.S. anthem and stood for the Mexican anthem before a game in Mexico City.

Sounders have their eyes set on Houston

Seattle will continue their MLS title defense in conference finals in Houston.

BLOG: Carter Hart wins Goaltender of the Week

Everett Silvertips goalie Carter Hart was named the Western Hockey League Goaltender… Continue reading

Washington to play role of spoiler in Apple Cup

UW can ruin WSU’s chances of a Pac-12 North title and earn its 10th win on Saturday.

3 local basketball coaches will be inducted in Hall of Fame

The Washington Interscholastic Basketball Coaches Association will honor the coaches in July.

Seahawks vs. Falcons inactives: Brown plays, Rawls scratched

Seattle will have its starting left tackle Duane Brown (ankle), but running back Thomas Rawls sits.

Prep athletes of the week for 11/13-11/18

Football Dillon Halpin, Archbishop Murphy Halpin, a junior, returned a fumble 80… Continue reading

Regina’s Tyler Brown stops a shot with Everett’s Matt Fonteyne looking on Sunday afternoon at Xfintiy Arena in Everett on November 19, 2017. Everett lost 2-1.(Kevin Clark / The Herald)
Regina narrowly escapes with a 2-1 win over Silvertips

A shot by Everett’s Matt Fonteyne’s bounces off the post in the final seconds

Most Read