Prep results for Thursday, Feb. 14

Here are the prep results for Thursday, Feb. 14, with links to box scores and recaps where applicable:

Boys Basketball

4A Wes-King District Tournament

Thursday’s play-in games

Mount Vernon 67, Bothell 61

Inglemoor 67, Kamiak 56

Redmond 50, Woodinville 36

Mariner 79, Skyline 73 (2OT)

Today’s quarterfinals

Mount Vernon at Issaquah, 7 p.m.

Inglemoor at Jackson, 7 p.m.

Redmond at Glacier Peak, 7 p.m.

Mariner at Mount Si, 7 p.m.

3A District 1 Tournament

Thursday’s first round

Stanwood 74, Edmonds-Woodway 61

Arlington 54, Squalicum 42

Today’s consolations

At higher seed

Losers out

Shorewood vs. Squalicum, 7 p.m.

Edmonds-Woodway vs. Shorecrest, 7 p.m.

Today’s semifinals

Winners to state regionals

Marysville Getchell at Arlington, 7 p.m.

Stanwood at Marysville Pilchuck, 6 p.m.

2A District 1 Tournament

Thursday’s first-round games

Sehome 57, Mountlake Terrace 52

Anacortes 64, Lakewood 47

Burlington-Edison 58, Liberty 55

Lynden 68, Bellingham 27

Today’s consolations

Loser out

Lakewood at Mountlake Terrace, 7 p.m.

Bellingham vs. Liberty at TBD, 7 p.m.

Today’s semifinals

At higher seed

Winner to state regionals

Sehome vs. Anacortes at Oak Harbor H.S., 7 p.m.

Burlington-Edison at Lynden, 7 p.m.

1A District 1/2 Tournament

Thursday’s loser-out games

Bear Creek 59, Cedar Park Christian 56

Meridan 72, Eastside Prep 50

Today’s winner-to-state-regionals games

Bear Creek at King’s, 7 p.m.

Meridian at Overlake, 7 p.m.

Saturday’s championship game

Both to state

At King’s H.S.

Lynden Christian at Seattle Academy

2B District 1/2/3 Tournament

Today’s play-in game

Loser out

Darrington 55, Crosspoint 52

Friday’s first round

Darrington at Friday Harbor, 4:15 p.m.

La Conner at Seattle Lutheran, 5 p.m.

1B District 1/2/3 Tournament

Thursday’s play-in games

Loser out

Lopez 47, Crescent 42

Tulalip Heritage 86, Rainer Christian 65

Thursday’s first-round games

Winner to state regionals

Muckleshoot Tribal 52, Cedar Park Christian-MLT 41

Lummi Nation 63, Evergreen Lutheran 31

Today’s first round games

Winner to state regionals

Tulalip Heritage vs. Neah Bay at Port Angeles H.S., 6:45 p.m.

Lopez vs. Concordia Christian, 7 p.m.

Saturday’s semifinals

Lopez-Concordia Christian winner vs. Lummi Nation, TBD

Rainier Christian/Tulalip Heritage-Neah Bay winner vs. Muckleshoot Tribal, TBD

Saturday’s winner-to-state-regionals, loser-out games

Lopez-Concordia Christian loser vs. Evergreen Lutheran, TBD

Rainier Christian/Tulalip Heritage-Neah Bay loser vs. CPC-MLT, TBD

Girls

4A Wes-King Tournament

Thursday’s first round

Winners to state regionals

Eastlake 84, North Creek 59

Glacier Peak 57, Newport 37

Inglemoor 65, Lake Stevens 55

Woodinville 67, Issaquah 52

Saturday’s semifinals

Winners to state regionals

At Jackson H.S.

Eastlake vs. Glacier Peak, 4:30 p.m.

At North Creek H.S.

Inglemoor vs. Woodinville, 5:30 p.m.

Saturday’s consolation games

Losers out

At Jackson H.S.

North Creek vs. Newport, 1 p.m.

At North Creek H.S.

Lake Stevens vs. Issaquah, 2 p.m.

3A District 1 Tournament

Thursday’s first round

Edmonds-Woodway 52, Marysville Getchell 39

Arlington 62, Meadowdale 49

Today’s consolations

Losers out

Stanwood at Ferndale, 6 p.m.

Meadowdale at Marysville Getchell, 6 p.m.

Friday’s semifinals

Winners to state regionals

Snohomish at Shorecrest, 7 p.m.

Edmonds-Woodway at Arlington, 5 p.m.

2A District 1 Tournament

Thursday’s first-round games

Burlington-Edison 73, Sammamish 50

Lynden 70, Cedarcrest 44

Anacortes 55, Liberty 34

Archbishop Murphy 53, Bellingham 35

Today’s consolations

Loser out

Cedarcrest at Sammamish, TBD

Bellingham vs. Liberty at TBD, 5:30 p.m.

Today’s semifinals

Winners to state regionals

Burlington-Edison at Lynden, 5 p.m.

Anacortes at Archbishop Murphy, 6 p.m.

1A District 1/2 Tournament

Thursday’s loser-out games

Nooksack Valley 52, Bush 32

King’s 56, University Prep 16

Today’s winner-to-state-regioanls, loser-out games

Nooksack Valley at Meridian, 7 p.m.

King’s at Seattle Academy, 6 p.m.

Saturday’s championshp

At King’s H.S.

Both to state regionals

Lynden Christian vs. Overlake, 6:30 p.m.

1B District 1/2/3 Tournament

Thursday’s play-in games

Loser out

Clallam Bay 65, Rainier Christian 40

Lopez 59, Muckleshoot Tribal 44

Thursday’s first round

Winner to state regionals

Concordia Christian Academy 46, Tacoma Baptist 18

Today’s first round

Winners to state regionals

Grace Academy vs. Neah Bay at Port Angeles H.S., 5:15 p.m.

Lopez at Mount Vernon Christian, 4:30 p.m.

Clallam Bay at Puget Sound Adventist, 2 p.m.

Talk to us

More in Sports

Carroll thrilled to see Adams in Seahawks uniform

The newly acquired safety hit the field for the first time with his teammates Wednesday.

Mariners melt down late in loss to Rangers

Seattle’s bullpen blows a two-run lead in the eighth inning and the M’s lose to Texas 7-4.

Pac-12 leaders cancel fall sports, including football

The league shuts down all athletic competitions until at least Jan. 1 due to the ongoing pandemic.

Community sports roundup: Perkins wins ARCA race in Monroe

Plus, Miranda Granger’s fight is called off, a local track athlete is headed to EWU and more.

Storm rout Dream for 6th straight win

Jewell Loyd and Sami Whitcomb star as streaking Seattle rolls to a 100-63 victory.

Silvertips’ season delayed further due to pandemic

The WHL announced Thursday that the target start date for the 2020-21 season is now. Dec. 4.

Emerald Sound Conference opts to start play during Season 2

The 14-team league will make its debut in Season 2 with basketball and wrestling.

Meet the M’s pitcher who went from rural Minnesota to the bigs

How Mariners reliever Joey Gerber went from playing small-town ball to facing Albert Pujols.

Whidbey Island’s three high schools postpone sports

The leagues made the decision and the coaches approve.

Most Read