Prep results for Tuesday, May 14

Prep results for Tueday, May 14:

BASEBALL

4A STATE TOURNAMENT

Loser out

Saturday’s first round

At Funko Field at Everett Memorial Stadium

Central Valley vs. Federal Way, 10 p.m.

Olympia vs. Skyline, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Central Valley-Federal Way winner vs. Olympia-Skyline winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Propstra Stadium

Tahoma vs. Monroe, 10 a.m.

Issaquah vs. Camas, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Tahoma-Monroe winner vs. Issaquah-Camas winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Heritage Park

Skyview vs. Inglemoor, 10 a.m.

Eastlake vs. Puyallup, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Skyview-Inglemoor winner vs. Eastlake-Puyallup winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Richland H.S.

Hanford vs. Moses Lake, 10 a.m.

Curtis vs. Richland, 1 p.m.

Hanford-Moses Lake winner vs. Curtis-Richland winner, 4 p.m.

3A STATE TOURNAMENT

Loser out

Saturday’s first round

At Sherman Anderson Field

Arlington vs. O’Dea, 10 a.m.

Peninsula vs. Everett, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Arlington-O’Dea winner vs. Peninsula-Everett winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Bannerwood Park

Edmonds-Woodway vs. Mountain View, 10 a.m.

Capital vs. Mercer Island, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Edmonds-Woodway/Mountain View winner vs. Capital-Mercer Island winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Heidelberg Field

Ingraham vs. Shorewood, 10 a.m.

Bishop Blanchet vs. Gig Harbor, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Ingraham-Shorewood winner vs. Bishop Blanchet-Gig Harbor winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Yakima County Stadium

Mount Spokane vs. Timberline, 10 a.m.

Lake Washington vs. Kamiakin, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Mount Spokane-Timberline winner vs. Lake Washington-Kamiakin winner, 4 p.m.

2A STATE TOURNAMENT

Loser out

Saturday’s first round

At Daniels Field

Lynden vs. Fife, 10 a.m.

North Mason vs. Liberty, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Lynden-Fife winner vs. North Mason-Liberty winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Auburn H.S.

Columbia River vs. West Valley Spokane, 10 a.m.

Sehome vs. Port Angeles, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Columbia River-West Valley Spokane winner vs. Sehome-Port Angeles winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Wheeler Field

W.F. West vs. Archbishop Murphy, 10 a.m.

White River vs. Ridgefield, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

W.F. West-Archbishop Murphy winner vs. White River-Ridgefield winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Johnson-O’Brien Stadium

Ellensburg vs. River Ridge, 10 a.m.

North Kitsap vs. Selah, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Ellensburg-River Ridge winner vs. North Kitsap-Selah winner, 4 p.m.

1A STATE TOURNAMENT

Loser out

Saturday’s first round

At Volunteer Field

University Prep vs. Warden, 10 a.m.

Columbia vs. Cedar Park Christian, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

University Prep-Warden winner vs. Columbia-Cedar Park Christian winner 4 p.m.

Saturday’s first round

At Franklin Pierce H.S.

Hoquiam vs. Chelan, 10 a.m.

Overlake vs. Bellevue Christian, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Hoquiam-Chelan winner vs. Overlake-Bellevue Christian winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Castle Rock H.S.

Seattle Christian vs. Meridian, 10 a.m.

College Place vs. Montesano, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Seattle Christian-Meridian winner vs. College Place-Montesano winner, 4 p.m.

Saturday’s first round

At Larson Field

Freeman vs. Royal, 10 a.m.

Zillah vs. Colville, 1 p.m.

Saturday’s quarterfinal

Freeman-Royal winner vs. Zillah-Colville winner, 4 p.m.

BOYS GOLF

4A DISTRICT 1 CHAMPIONSHIP

At Snohomish G.C.

State qualifiers: Kamiak 571, Glacier Peak 613

Kamiak: Alvin Kwak 66-75-141 (won medalist honors in 4-hole playoff), Joshua Clogston 69-72-141, Daniel Kim 72-70-142, Devin Kim 74-73-147. Glacier Peak: Tyler Spalti 78-73-151, Alex Knowlton 73-80-153, Chase Gardner 85-70-155, Josh Waldo 78-81-159.

Individual qualifiers: Kyle Cooley, Mount Vernon, 73-70-143; Josh Selby, Lake Stevens, 71-78-149; Parker Langston, Monroe, 78-78-156; Whistler Pascual, Kamiak, 80-76-156.

3A DISTRICT 1 CHAMPIONSHIP

At Avalon Golf Links, par 72

State qualifiers: Everett 617, Ferndale 672, Snohomish 679, Squalicum 686.

Everett: Andrew Martin 75-74-149 (medalist), Ronny Kildall 74-76-150, Austin Duffy 77-81-158, Andrew Olson 77-83-160. Snohomish: Jackson Berg 77-82-159, Shane Olds 85-86-171, Preston Smith 93-87-180, Casey Rugg 97-85-182.

Individual qualifiers: Nick Krantz, Oak Harbor 76-77-153, Ben Borgida, Shorewood 76-81-157, Matt Allen, Marysville Pilchuck 78-82-160, Cole Weiderstrom, Stanwood 85-79-164, Silas Puetz, Edmonds-Woodway 86-79-165, Alex Coghill, Arlington 88-81-169, Issey Tanimura, Shorewood 84-85-169, Josh Nelson, Edmonds-Woodway 82-89-171.

2A DISTRICT 1/2 CHAMPIONSHIP

At Snohomish G.C., par 72

Local state qualifiers: Zach Leonen, Archbishop Murphy, 77-80-157, Morgan Subert, Mountlake Terrace, 80-82-162, Hayden Whetten, Cedarcrest, 84-82-166, Nicolo Cammarano, Cedarcrest, 87-82-169.

1A BI-DISTRICT CHAMPIONSHIP

At Jackson Park G.C.

Not reported

BOYS SOCCER

4A STATE TOURNAMENT

Loser out

Tuesday’s first round

Issaquah 4, Tahoma 1

Pasco 2, Sunnyside 1

Federal Way 2, Gonzaga Prep 1

Jackson 3, Hazen 0

Wednesday’s first round

Sumner vs. Mount Si, 7 p.m.

Auburn Mountainview vs. Ferris, 5 p.m.

Inglemoor vs. Puyallup Rogers, 7 p.m.

Mariner vs. Puyallup, 7 p.m.

3A STATE TOURNAMENT

Loser out

Tuesday’s first round

Stadium 3, O’Dea 0

Kamiakin 2, Marysville Pilchuck 1

Mountain View 2, Hermiston (Oregon) 1, SO

Gig Harbor 3, Shorecrest 2

Bellevue 2, Peninsula 1

Wednesday’s first round

Squalicum vs. Lakeside, 5 p.m.

Wilson vs. Roosevelt, 7 p.m.

Interlake vs. Meadowdale, 7 p.m.

2A STATE TOURNAMENT

Loser out

Tuesday’s first round

Sehome 3, Port Angeles 1

Toppenish 7, Highline 1

Franklin Pierce 1, Burlington-Edison 0

Columbia River 3, Foss 1

Wednesday’s first round

Woodland vs. Sequim, 6 p.m.

Mountlake Terrace vs. Ellensburg, 5 p.m.

Aberdeen vs. Liberty, 7 p.m.

Grandview vs. Fife, 5:30 p.m.

1A STATE TOURNAMENT

Tuesday’s first round

Connell 2, Cashmere 1

Lakeside 2, Royal 1

Cascade 2, Wahluke 1

Klahowya 5, Forks 1

Overlake 1, Hoquiam 0

Wednesday’s first round

Bridgeport vs. Vashon Island, 5 p.m.

Seton Catholic vs. King’s, 6 p.m.

Bush vs. Winlock/Toledo, 6 p.m.

GIRLS GOLF

4A DISTRICT 1 CHAMPIONSHIP

At Camaloch G.C.

Not reported

3A DISTRICT 1 CHAMPIONSHIP

At Whidbey C.C.

Not reported

2A DISTRICT 1/2 CHAMPIONSHIP

At Skagit Golf & Country Club, par 73

Local state qualifiers: Malia Schroeder, Lakewood, 81-83-164, Jenna Suh, Archbishop Murphy, 82-97-179, Genna Kim, Archbishop Murphy 109-94-203

1A BI-DISTRICT CHAMPIONSHIP

At Jackson Park G.C.

Not reported

GIRLS TENNIS

4A DISTRICT 1 CHAMPIONSHIP

At Glacier Peak H.S.

Singles

Not reported

Doubles

Not reported

3A DISTRICT 1 CHAMPIONSHIP

At Arlington H.S.

Singles

Not reported

Doubles

Not reported

2A DISTRICT 1/2 CHAMPIONSHIP

At Skagit Valley College

Singles

Not reported

Doubles

Not reported

SOFTBALL

4A DISTRICT 1 TOURNAMENT

At Phil Johnson Fields

Wednesday’s consolations

Loser out

Bothell vs. North Creek, 4:30 p.m.

Inglemoor vs. Kamiak, 4:30 p.m.

Newport vs. Redmond, 4:30 p.m.

Woodinville vs. Monroe, 4:30 p.m.

Wednesday’s semifinals

Winner to state

Jackson vs. Lake Stevens, 6:30 p.m.

Glacier Peak vs. Eastlake, 6:30 p.m.

Wednesday’s consolation semifinals

Loser out

Bothell-North Creek winner vs. Inglemoor-Kamiak winner, 6:30 p.m.

Newport-Redmond winner vs. Woodinville-Monroe winner, 6:30 p.m.

3A DISTRICT 1 TOURNAMENT

At Phil Johnson Fields

Tuesday’s first round

Everett 7, Arlington 6

Snohomish 7, Edmonds-Woodway 6

Marysville Pilchuck 4, Marysville Getchell 3

Meadowdale 10, Shorewood 0, 6 innings

Tuesday’s consolations

Loser out

Edmonds-Woodway 15, Arlington 3

Marysville Getchell 5, Shorewood 3

Tuesday’s semifinals

Winner to state

Snohomish 6, Everett 4

Meadowdale 7, Marysville Pilchuck 3

Thursday’s consolations

Winner to state, loser out

Edmonds-Woodway vs. Marysville Pilchuck, 4:30 p.m.

Marysville Getchell vs. Everett, 4:30 p.m.

Thursday’s championship

Both to state

Snohomish vs. Meadowdale, 6:30 p.m.

Thursday’s 3rd/4th place

Both to state

Edmonds-Woodway/Marysville Pilchuck winner vs. Marysville Getchell-Everett winner, 6:30 p.m.

2A DISTRICT 1/2 TOURNAMENT

At Janicki Fields

Wednesday’s first round

Mountlake Terrace vs. Lynden, 4 p.m.

Cedarcrest vs. Lakewood, 4 p.m.

Sehome vs. Sedro-Woolley, 4 p.m.

Archbishop Murphy vs. Anacortes, 4 p.m.

Wednesday’s consolations

Loser out

Mountlake Terrace-Lynden loser vs. Cedarcrest-Lakewood loser, TBD

Sehome/Sedro-Woolley loser vs. Archbishop Murphy-Anacortes loser, TBD

Wednesday’s semifinals

Winner to state

Mountlake Terrace-Lynden winner vs. Cedarcrest-Lakewood winner, TBD

Sehome/Sedro-Woolley winner vs. Archbishop Murphy-Anacortes winner, TBD

1A DISTRICT 1 TOURNAMENT

At Janicki Fields

Thursday’s first round

Meridian vs. Coupeville, 4 p.m.

Granite Falls vs. Nooksack Valley, 4 p.m.

Lynden Christian vs. Cedar Park Christian, 4 p.m.

South Whidbey vs. Mount Baker, 4 p.m.

Thursday’s consolations

Loser out

Meridian-Coupeville loser vs. Granite Falls-Nooksack Valley loser, 6 p.m.

Lynden Christian-Cedar Park Christian loser vs. South Whidbey-Mount Baker loser, 6 p.m.

Thursday’s semifinals

Winner to state

Meridian-Coupeville winner vs. Granite Falls-Nooksack Valley winner, 6 p.m.

Lynden Christian-Cedar Park Christian winner vs. South Whidbey-Mount Baker winner, 6 p.m.

2B DISTRICT 1 TOURNAMENT

At Janicki Fields

Saturday’s first round

Loser out

Darrington vs. Orcas Island, noon

Concrete vs. Friday Harbor, noon

Saturday’s championship

Winner to state, loser out

Darrington-Orcas Island winner vs. Concrete-Friday Harbor winner, 2 p.m.

Talk to us

More in Sports

Randy Johnson threw the first no-hitter in Seattle Mariners franchise history. (AP Photo/Elaine Thompson)
POLL: What is the greatest no-hitter in Mariners history?

Tuesday is the 30th anniversary of Seattle’s first no-hitter, the first of six in franchise history.

Kispert’s NBA draft decision on hold for now

The Edmonds native and Gonzaga junior is playing the waiting game with the pre-draft process unsettled.

Community sports roundup: MP alum earns big academic honor

Olivia Lee’s work at EvCC is recognized; the Snohomish Soccer Dome closes its doors for good.

POLL RESULTS: “The Last Dance” was a big hit

Readers watched the 10-part documentary on the Chicago Bulls of the 90s, and they liked what they saw.

Silvertips notebook: Fonstad likely to return to Everett

The winger is not signing a pro contract with Montreal, meaning a return to the WHL is likely.

MG’s Knight named Gatorade state baseball player of year

Despite not having a season, the star junior was recognized as the top overall player in Washington.

Stay or go? Local senior college athletes face tough decision

Whether to accept the NCAA’s offer of an extra year due to the missed spring season isn’t black and white.

Oregon State’s Mikayla Pivec speaks to reporters during the Pac-12 Conference women’s NCAA college basketball media day last Oct. 7 in San Francisco. (AP Photo/D. Ross Cameron)
Pivec won’t play in the WNBA during the 2020 season

The Atlanta Dream announce the Lynnwood High School product will sit out for personal reasons.

Major issues confront Minor League Baseball and the AquaSox

“When the time is right for baseball to return, we will be here,” pledges general manager Danny Tetzlaff.

“The Last Dance,” a 10-part documentary produced by NBA legend Michael Jordan, is a 10-part series chronicling the Chicago Bulls’ run to the 1997-98 NBA championship, the franchise’s sixth title in eight seasons. (AP Photo/Beth A. Keiser)
POLL: Have you seen “The Last Dance,” and what’s your take?

The 10-part ESPN documentary on Michael Jordan’s Chicago Bulls has been a phenomenon of the pandemic.

Healthy George Karl starts podcast, may someday coach again

The ex-Sonics coach, who has survived cancer three times, talks about the time he offended Michael Jordan’s sensibilities.

Felix Hernandez aims for 200 career wins and 3,000 strikeouts

But the COVID-19 pandemic is getting in the way of the former Mariner’s pitcher’s goals.