Here are prep results for Wednesday, Feb. 6 (with links to box scores and recaps where applicable) along with postseason schedules for later in the week.
BOYS BASKETBALL
3A District 1 Tournament
Thursday’s play-in games
Loser out
Squalicum at Lynnwood, 7 p.m.
Shorecrest at Meadowdale, 7:30 p.m.
Friday’s first round
Shorewood at Marysville Getchell, 6:30 p.m.
Squalicum-Lynnwood winner at Arlington, 5 p.m.
Edmonds-Woodway at Stanwood, 7 p.m.
Shorecrest-Meadowdale winner at Marysville Pilchuck, 5 p.m.
2A District 1 Tournament
Thursday’s play-in games
Loser out
Sedro-Woolley at Sehome, 7 p.m.
Archbishop Murphy at Lakewood, 7 p.m.
Blaine at Burlington-Edison, 7 p.m.
Cedarcrest at Bellingham, 7 p.m.
Saturday’s first round
Sedro-Woolley/Sehome winner at Mountlake Terrace, 7 p.m.
Archbishop Murphy-Lakewood winner at Anacortes, noon
Blaine/Burlington-Edison winner at Liberty, 5 p.m.
Cedarcrest-Bellingham winner at Lynden, 5 p.m.
1A District 1 Tournament
Wednesday’s first round
Loser out
Nooksack Valley 63, Sultan 43, stats not reported
South Whidbey 61, Granite Falls 39
Winner to Bi-District
Lynden Christian 77, Cedar Park Christian 40, stats not reported
King’s 87, Meridian 49, stats not reported
Thursday’s games
Loser out
Nooksack Valley vs. Cedar Park Christian, 7 p.m.
South Whidbey vs. Meridian, 7 p.m.
1B District 1 Tournament
At Lummi H.S.
Wednesday’s games
Winner to Tri-District, loser out
Lopez 51, Orcas Christian 47
Both to Tri-District
Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 44, Fellowship Christian 30, stats not reported
REGULAR SEASON
Wesco 3A
Lynnwood at Shorecrest, not reported
GIRLS BASKETBALL
3A District 1 Tournament
Thursday’s play-in games
Loser out
Everett at Stanwood, 6 p.m.
Lynnwood at Meadowdale, 6 p.m.
Friday’s first round
Ferndale at Snohomish, 7 p.m.
Everett-Stanwood winner at Shorecrest, 5 p.m.
Edmonds-Woodway at Marysville Getchell, 5 p.m.
Meadowdale-Lynnwood winner at Arlington, 6:30 p.m.
2A District 1 Tournament
Thursday’s play-in games
Loser out
Blaine at Sammamish, 7 p.m.
Mountlake Terrace at Cedarcrest, 7 p.m.
Sehome at Liberty, 7 p.m.
Bellingham at Sedro-Woolley, 7 p.m.
Saturday’s first round
Blaine-Sammamish winner at Burlington-Edison, 6 p.m.
Mountlake Terrace-Cedarcrest winner at Lynden, 3 p.m.
Sehome-Liberty winner vs. Anacortes, 7 p.m.
Bellingham/Sedro-Woolley winner at Archbishop Murphy, 3 p.m.
1A District 1 Tournament
Wednesday’s first round
Loser out
Nooksack Valley 56, Granite Falls 29
Winner to Bi-District
Meridian 73, Cedar Park Christian 25, stats not reported
Lynden Christian 65, King’s 48
Friday’s games
Loser out
Nooksack Valley vs. Cedar Park Christian, 7 p.m.
Coupeville vs. King’s, 7 p.m.
1B District 1 Tournament
At Lummi H.S.
Wednesday’s games
Both to Tri-District
Lummi 60, Lopez 25, stats not reported
Mount Vernon Christian 48, Grace Academy 38
REGULAR SEASON
Wesco 3A
Mountlake Terrace at Shorewood, not reported
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.