Prep scores for Saturday, Feb. 16

Here are the prep results for Saturday, Feb. 16 with links to box scores and recaps where applicable:

Boys basketball

4A Wes-King District Tournament

Saturday’s semifinal games

Both to state regionals

At North Creek H.S.

Jackson 49, Issaquah 29

At Jackson H.S.

Mount Si 60, Glacier Peak 53, OT

Saturday’s consolation games

Loser out

At North Creek H.S.

Inglemoor 69, Mount Vernon 56

At Jackson H.S.

Mariner 47, Redmond 42

Monday’s championship game

At North Creek H.S.

Jackson vs. Mount Si, 3 p.m.

Monday’s fifth-place game

Winner to state regionals, loser out

At North Creek H.S.

Inglemoor vs. Mariner 11:30 a.m.

3A District 1 Tournament

Saturday’s championship game

At Everett C.C.

Both to state regionals

Marysville Pilchuck 65, Arlington 47

Today’s consolation games

At Everett C.C.

Winner to state regionals, loser out

Stanwood 59, Shorewood 58

Shorecrest 63, Marysville Getchell 49

2A District 1/2 Tournament

Saturday’s championship game

Both to state regionals

At Mount Vernon H.S.

Lynden 67, Anacortes 35

Saturday’s consolation games

Winners to state regionals, losers out

At Mount Vernon H.S.

Burlington-Ed. 59, Mountlake Terrace 43

Liberty 80, Sehome 73

1A District 1/2 Tournament

Saturday’s championship game

Both to state regionals

At King’s H.S.

Lynden Christian 65, Seattle Academy 54

2B District 1/2/3 Tournament

Saturday’s championship game

Winner to state regionals

At Sedro-Woolley H.S.

Friday Harbor 66, Seattle Lutheran 63

Saturday’s consolation game

Loser out

At Sedro-Woolley H.S.

La Conner vs. Darrington, TBD

Monday’s second-place game

Winner to state regionals, loser out

At Sedro-Woolley H.S.

La Conner-Darrington winner vs. Seattle Lutheran, TBD

1B District 1/2/3 Tournament

Saturday’s semifinal games

Both to state regionals

At Mount Vernon Christian H.S.

Lummi Nation 75, Lopez 31

At Evergreen Lutheran H.S.

Muckleshoot Tribal 69, Neah Bay 58

Saturday’s consolation games

Winners to state regionals, loser out

At Evergreen Lutheran H.S.

Concordia Christian 52, Evergreen Lutheran 31

At Mount Vernon Christian H.S.

Tulalip Heritage 61, CPC-MLT 31

GIRLS BASKETBALL

4A Wes-King district Tournament

Saturday’s semifinal games

Both to state regionals

At Jackson H.S.

Glacier Peak 57, Eastlake 56

At North Creek H.S.

Woodinville 64, Inglemoor 49

Today’s consolation games

Losers out

At Jackson H.S.

Newport 60, North Creek 44

At North Creek H.S.

Issaquah 72, Lake Stevens 48

Monday’s championship game

Both to Regionals

At North Creek H.S.

Glacier Peak vs. Woodinville, 1 p.m.

Monday’s fifth-place game

Winner to state regionals, loser out

At North Creek H.S.

Newport vs. Issaquah, 10 a.m.

3A District 1 Tournament

Saturday’s championship games

Both to regionals

At Everett C.C.

Snohomish 60, Arlington 44

Saturday’s consolation games

Winners to state regionals, losers out

At Everett C.C.

Edmonds-Woodway 58, Ferndale 47

Meadowdale 30, Shorecrest 28

2A District 1 Tournament

Saturday’s championship game

Both to state regionals

At Mount Vernon H.S.

Lynden 54, Archbishop Murphy 41

Saturday’s consolation games

Winners to state regionals, losers out

At Mount Vernon H.S.

Anacortes 50, Sammamish 40

Burlington-Edison 77, Bellingham 40

Monday’s third-place game

At. Mount Vernon H.S.

Both to state regionals

Anacortes vs. Burlington-Edison, noon

1A District 1/2 Tournament

Saturday’s championship game

Both to state regionals

At King’s H.S.

Lynden Christian 60, Overlake 46

1B District 1/2/3 Tournament

Saturday’s semifinal games

Both state regionals

At Mount Vernon Christian H.S.

Mount Vernon Christian 63, Clallam Bay 52

Neah Bay 69, Concordia Christian Academy 55

Saturday’s consolation games

Winners to state regionals, losers out

At Mount Vernon Christian H.S.

Puget Sound Advent 38, Lopez 34

Grace Academy 38, Tacoma Baptist 33

BOYS SWIMMING AND DIVING

State championships

At King County Aquatic Center,

Federal Way

Saturday’s finals

Top finisher and local qualifiers for Saturday’s finals

4A

200 medley relay — 1. Skyline 1:34.47, 6. Jackson (Minuk Kim, Justin Limberg, Shinhwi Umemoto, Jensen Elsemore) 1:39.0. 200 freestyle — 1. Patrick Keough (Curtis) 1:42.00, 2. Maxwell Fang (Kamiak) 1:421.15, 3. Vlad Gilszmer (Kamiak), 1:42.29, 6. Slava Gilszmer (Kamiak) 1:45.05. 200 individual medley — 1. Brandon Stride (North Creek) 1:50.26, 3. Justin Limberg (Jackson) 1:54.04. 50 freestyle — 1. Nathan Ainsworth (Tahoma) 20.97. Diving — 1. Robert Gref (Issaquah) 319.85, 4. Joseph Hofman (Cascade) 307.80, 7. Benson Boone (Monroe) 259.85, 12. Jaden Cardona (Lake Stevens) 250.80, 15. Tyler Cochran (Lake Stevens) 208.20, 17. Christian Pawlak (Lake Stevens) 192.85. 100 butterfly — 1. Patrick Keough (Curtis) 49.72. 100 freestyle — 1. Connor Elwyn (Wenatchee) 45.95, 5. Maxwell Fang (Kamiak) 47.24. 500 freestyle — 1. Vlad Gilszmer (Kamiak) 4:36.27, 3. Slava Gilszmer (Kamiak) 4:43.54. 200 freestyle relay — 1. Kamiak (Maxwell Fang, Brian Park, Slava Gilszmer, Vlad Gilszmer) 1:26.91. 100 backstroke — 1. Kevin Kyi (Newport) 50.87. 100 breaststroke — 1. Justin Limberg (Jackson) 57.08. 400 freestyle relay — 1. Kamiak (Maxwell Fang, Alex Kirby, Slava Gilszmer, Vlad Gilszmer) 3:11.03.

3A

Team scores (winner and locals)—1. Bainbridge Island 414, 10. Shorewood 87.5, 12. Edmonds-Woodway 72, 15. Shorecrest 43, 21. Marysville Pilchuck 19, 25. Snohomish 14, 29. Lynnwood 5.

200 medley relay — 1. Bainbridge 1:32.72, 6. Shorewood (Bennett Vana, Cole Nouwens, Jack Brodersen, Karl Lapham) 1:38.83, 6. Edmonds-Woodway (Jeff Plum, Daniel Eno, Yuteng Wang, Anton Teplouhov) 1:39.73. 200 freestyle — 1. Jude Wenker (Bainbridge) 1:39.93. 200 individual medley — 1. William Waite (Bainbridge) 1:50.68. 50 freestyle — 1. Billy Oates (Gig Harbor) 20.88. Diving — 1. Kiern Liberman (Bainbridge) 443, 2. Isaac Poole (Shorweood) 410.45, 4. Andrew Kallio (Marysville Pilchuck) 346.35, 8. Shane Morrill (Snohomish) 222.55. 100 butterfly — 1. Jam Richardson (Mercer Island) 49.0. 100 freestyle — 1. Jude Wenker (Bainbridge) 45.6, 6. Aric Prieve (Shorecrest) 47.63. 500 freestyle — 1. Jacob Meadrick (Mercer Island) 4:36.56. 200 freestyle relay — 1. Bainbridge 1:24.91, 6. Shorewood (Bennett Vana, Cole Nouwens, Karl Lapham, Jack Brodersen) 1:28.83, 7. Edmonds-Woodway (Anton Teplouhov, Daniel Eno, Niko Inadomi, Lucas Mraz) 1:29.04. 100 backstroke — 1. Jam Richardson (Mercer Island) 48.43, 7. Aric Prieve (Shorecrest) 52.82. 100 breaststroke — 1. Kevin Houseman (Bainbridge) 53.43, T-6. Cole Nouwens (Shorewood) 58.66. 400 freestyle relay — 1. Bainbridge 3:03:95.

2A

Team scores (winner and locals)— 1. Olympic 293, 29. Mountlake Terrace 1.

200 medley relay — 1. Kingston 1:34.3. 200 freestyle — 1. Timo Gallagher (Kingston) 1:40.13. 200 individual medley — 1. Ethan Fox (Kingston) 1:54.28. 50 freestyle — 1. Dietrich Meyer (Olympia) 21.49. Diving — 1. Elijah Drew (Bellingham) 305.8. 100 butterfly — 1. Hold Ellsworth (Pullman) 49.75. 100 freestyle — 1. Dietrich Meyer (Olympia) 46.42. 500 freestyle — 1. Ryan Burchell (Olympia) 4:36.52. 200 freestyle relay — 1. Olympia 1:26.64. 100 backstroke — 1. Timo Gallagher (Kingston) 48.79. 100 breaststroke — 1. Aron Markow (Kingston) 57.06. 400 freestyle relay — 1. Olympia 3:10.88.

Talk to us

More in Sports

Granger ready to bounce back after 1st UFC loss, health scare

Everett-based fighter anxious to return following a scary bout with blood clots after her only loss.

Most fall sports at Everett CC, Edmonds moved to spring

In an announcement, the NWAC also announced a delay to the men’s and women’s basketball season.

WIAA delays start of fall high school sports season

Football practices are now scheduled to start Sept. 5 and all other fall sports will begin Sept. 7.

Sounders, Earthquakes draw in return to action

Stefan Frei makes a number of quality saves as Seattle and San Jose tie 0-0 in the MLS is Back tourney.

90th Snohomish County Amateur golf tournament canceled

The annual event had been postponed, but now won’t be played for the first time since 1931.

Arlington thrower Julia Parra

The standout track and field athlete will continue her career at WSU while studying medicine.

Darrington baseball player Brevin Ross

The shortstop/catcher played five years of varsity baseball and also starred on the basketball team.

Shorewood alum Snell issues apology for part of rant

The Rays pitcher says he wishes he had not said, “I’m not playing unless I get mine.”

Community sports roundup: SnoCo Sports HoF banquet canceled

Plus, Snohomish County FC adds a women’s team, the Snohomish Soccer Dome gets new management and more.

Mariners begin ‘summer camp’ at T-Mobile Park

But the workouts look a whole lot different amid the coronavirus pandemic.

Prep notebook: Kamiak hires new boys wrestling coach

Plus, a Meadowdale junior gets picked for the WIAA LEAP Committee.

Meadowdale softball player Kate Houghton

The standout pitcher will play college softball at Central Connecticut State University.