Prep results for Friday, Feb. 22

Boys and girls state regional basketball begins around the state.

Here are prep results for Friday, Feb. 22 with links to box scores and recaps where applicable, along with schedules for Saturday’s state regional basketball.

BOYS BASKETBALL

4A State Regionals

Friday’s games

Both to state

At Mark Morris H.S.

Union 56, Battle Ground 37

Winner to state, loser out

At Everett CC

Glacier Peak 56, Issaquah 49

At Auburn Mountainview H.S.

Puyallup 57, Chiawana 42

Saturday’s games

Both to state

At University H.S.

Curtis vs. Gonzaga Prep, 6 p.m.

At Puyallup H.S.

Jackson vs. Federal Way, 4 p.m.

Winner to state, loser out

At Auburn Mountainview H.S.

Mariner vs. Kentridge, 6 p.m.

At Ellensburg H.S.

Mount Rainier vs. Wenatchee, 4 p.m.

3A State Regionals

Friday’s games

Both to state

At University H.S.

Mount Spokane 71, Prairie 52

At Garfield H.S.

Rainier Beach 75, Lincoln 57

Winner to state, loser out

At Mount Tahoma H.S.

Wilson 63, Arlington 54, 2OT

Saturday’s games

Both to state

At Issaquah H.S.

West Seattle vs. Eastside Catholic, 8 p.m.

At Everett CC

Kelso vs. Marysville Pilchuck, noon

Winner to state, loser out

At Tumwater H.S.

Shorecrest vs. Capital, 6 p.m.

At Garfield H.S.

Shadle Park vs. Ingraham, 2 p.m.

Stanwood vs. O’Dea, 6 p.m.

2A State Regionals

Friday’s games

Both to state

At Puyallup H.S.

North Kitsap 59, Clarkston 51

Winner to state, loser out

At Mount Vernon H.S.

Anacortes 44, Black Hills 38

At Mount Tahoma H.S.

Liberty 49, Steilacoom 48

At Tumwater H.S.

Renton 55, Mark Morris 53

Saturday’s games

Both to state

At Mount Vernon H.S.

Franklin Pierce vs. Lynden, 8 p.m.

At Battle Ground H.S.

Selah vs. Columbia River, 2 p.m.

At Everett CC

Pullman vs. Burlington-Edison, 2 p.m.

Winner to state, loser out

At Puyallup H.S.

Olympic vs. Fife, noon

1A State Regionals

Friday’s games

Winner to state, loser out

At Ellensburg H.S.

Royal 57, Cascade Christian 45

Saturday’s games

Both to state

At Mount Vernon H.S.

Connell vs. Lynden Christian, 2 p.m.

At Battle Ground H.S.

Deer Park vs. La Center, 10 a.m.

At Davis H.S.

Cashmere vs. Zillah, 6 p.m.

At Wenatchee H.S.

Seattle Academy vs. Okanogan, 6 p.m.

Winner to state, loser out

At Everett CC

Naches Valley vs. King’s, 6 p.m.

At Battle Ground H.S.

Overlake vs. King’s Way Christian, 4 p.m.

At Issaquah H.S.

Seton Catholic vs. Bellevue Christian, noon

2B State Regionals

Saturday’s games

Both to state

At Ellensburg H.S.

Lake Roosevelt vs. Kittitas, 6 p.m.

At Tumwater H.S.

Life Christian vs. Toledo, 4 p.m.

At West Valley H.S. (Spokane)

Willapa Valley vs. Saint George’s 4 p.m.

At Eastmont H.S.

Toutle Lake vs. Brewster, 6 p.m.

Winner to state, loser out

At University H.S.

White Swan vs. Liberty, 8 p.m.

At West Valley H.S. (Spokane)

La Conner vs. Asotin, noon

At Wenatchee H.S.

Napavine vs. Oroville, 4 p.m.

At Tumwater H.S.

Friday Harbor vs. Kalama, 2 p.m.

1B State Regionals

Friday’s games

Both to state

At Cheney H.S.

Almira/Coulee-Hartline 60, Odessa 52

Winner to state, loser out

At Davis H.S.

Riverside Christian 54, Taholah 52

Saturday’s games

Both to state

At Ellensburg H.S.

Naselle vs. Sunnyside Christian, 2 p.m.

At Mount Vernon H.S.

Yakama Tribal vs. Lummi Nation, 10 a.m.

At Jackson H.S.

Muckleshoot Tribal vs. Tulalip Heritage, 2 p.m.

Winner to state, loser out

At West Valley H.S. (Spokane)

Lopez vs. Garfield-Palouse, 10 a.m.

Concordia Christian Academy vs. Oakesdale, 8 p.m.

At Mount Tahoma H.S.

Pateros vs. Neah Bay, 2 p.m.

GIRLS BASKETBALL

4A State Regionals

Friday’s games

Both to state

At Issaquah H.S.

Eastlake 63, Woodinville 54

Winner to state, loser out

At Puyallup H.S.

Hazen 47, Curtis 45

Saturday’s games

Both to state

At Auburn Mountainview H.S.

Inglemoor vs. Kentridge, 4 p.m.

At University H.S.

Glacier Peak vs. Central Valley, 2 p.m.

Bellarmine Prep vs. Lewis and Clark, 4 p.m.

Winner to state, loser out

At Davis H.S.

Newport vs. Sunnyside, noon

At Puyallup H.S.

Puyallup Rogers vs. Todd Beamer, 10 a.m.

At Richland H.S.

Camas vs. Chiawana, noon

3A State Regionals

Friday’s games

Both to state

At University H.S.

Mount Spokane 63, Bethel 32

Winner to state, loser out

At Garfield H.S.

West Seattle 41, Meadowdale 40

Saturday’s games

Both to state

At Battle Ground H.S.

Arlington vs. Prairie, noon

At Issaquah H.S.

Seattle Prep vs. Garfield, 4 p.m.

At Richland H.S.

Peninsula vs. Kamiakin, 6 p.m.

Winner to state, loser out

At Mount Tahoma H.S.

Edmonds-Woodway vs. Gig Harbor, 4 p.m.

At Jackson H.S.

Lake Washington vs. Glacier Peak

At Garfield H.S.

Hudson’s Bay vs. Roosevelt, 4 p.m.

2A State Regionals

Friday’s game

Winner to state, loser out

At Auburn Mountainview H.S.

Sequim 54, Foster 44

Saturday’s games

Both to state

At Mount Vernon H.S.

W.F. West vs. Lynden, 6 p.m.

At University H.S.

Washougal vs. East Valley Spokane, noon

At Richland H.S.

Port Angeles vs. Clarkston, 2 p.m.

At Puyallup H.S.

Archbishop Murphy vs. White River, 2 p.m.

Winner to state, loser out

At Everett CC

Renton vs. Burlington-Edison, 4 p.m.

At Mount Vernon H.S.

North Kitsap vs. Anacortes, 4 p.m.

At Davis H.S.

Black Hills vs. Grandview, 2 p.m.

1A State Regionals

Friday’s games

Both to state

At Ellensburg H.S.

La Salle 50, King’s 27

At Wenatchee H.S.

Cashmere 47, Elma 34

Winner to state, loser out

At West Valley H.S. (Spokane)

Medical Lake 42, King’s Way Christian 31

Freeman 62, Connell 42

At Davis H.S.

Overlake 44, Granger 30

Saturday’s games

Both to state

At Issaquah H.S.

Meridian vs. Bellevue Christian, 2 p.m.

At Mount Vernon H.S.

Annie Wright vs. Lynden Christian, noon

Winner to state, loser out

At Davis H.S.

Montesano vs. Zillah, 4 p.m.

2B State Regionals

Friday’s games

Both to state

At Everett CC

La Conner 54, Liberty 44

Winner to state, loser out

At Tumwater H.S.

Willapa Valley 44, Lake Roosevelt 35

Saturday’s games

Both to state

At Mark Morris H.S.

Davenport vs. Ilwaco, 4 p.m.

Rainier vs. Wahkiakum, 6 p.m.

At Richland H.S.

Auburn Adventist Academy vs. Tri-Cities Prep, 8 p.m.

Winner to state, loser out

At Eastmont H.S.

Mabton vs. Brewster, 8 p.m.

At Wenatchee H.S.

South Bend vs. Liberty Bell, 2 p.m.

At West Valley H.S. (Spokane)

Ocosta vs. Saint George’s, 2 p.m.

1B State Regionals

Friday’s games

Both to state

At Cheney H.S.

Almira/Coulee-Hartline 48, Sunnyside Christian 38

At Mount Vernon H.S.

Neah Bay 58, Mount Vernon Christian 40

Winner to state, loser out

At Wenatchee H.S.

Inchelium 62, Entiat 38

At Mark Morris H.S.

Naselle 67, Clallam Bay 55

Saturday’s games

Both to state

At West Valley H.S. (Spokane)

Concordia Christian Academy vs. Colton, 6 p.m.

At Richland H.S.

Taholah vs. Pomeroy, 4 p.m.

Winner to state, loser out

At Jackson H.S.

Riverside Christian vs. Grace Academy, 4 p.m.

At Garfield H.S.

Selkirk vs. Puget Sound Adventist, 8 p.m.

More in Sports

Lake Stevens senior earns title at prestigious Viking Invite

Wyatt Hall captures the 285-pound title in a tournament filled with top-tier wrestling programs.

Former Marysville Pilchuck star looking for shot in NFL

After being forced to medically retire at UW, Austin Joyner is making himself available for the NFL draft.

Ducks rally, stun Huskies on late 3 in overtime

Washington lets a 16-point second-half lead slip away in a 64-61 loss to No. 8 Oregon.

Silvertips rout rival Thunderbirds

Seven different Everett players record multi-point nights in an 8-0 win over Seattle.

E-W stuns Getchell with furious rally, game-winning 3-pointer

Senior Bryan Bunyatipanon hits the winning shot as the clock expires in the Warriors’ 60-57 win.

Battle steps up big in UW’s win over Oregon State

The former Marysville Pilchuck star gets his first-career start and sparks the Huskies’ victory.

Lakewood hoops star breaks his coach’s all-time scoring record

Alex Jensen, a rare four-year team captain, has helped turn the Cougars’ program into a contender.

Prep stars for Saturday, Jan. 18

Prep stars of the night for Saturday, Jan. 18: Wyatt Hall, Lakes… Continue reading

Prep results for Saturday, Jan. 18

Prep results for Saturday, Jan. 18: BOYS BASKETBALL Wesco 4A Monroe 73,… Continue reading

Most Read