Friday’s prep results

BASEBALL

4A District 1 Tournament

Today’s true second place game

At Meridian Park

Winner to state, loser out

Jackson vs. Glacier Peak, 10 a.m.

3A District 1 Tournament

At Meridian Park

Today’s games

Third/Fourth Place

Both to state

Arlington vs. Snohomish, 1 p.m.

Championship

Both to state

Shorewood vs. Edmonds-Woodway, 4 p.m.

2A District 1 Tournament

Today’s consolations

Loser out

At Daniels Field, Anacortes

Mountlake Terrace vs. Burlington-Edison, 11 a.m.

At Volunteer Park, Anacortes

Anacortes vs. Archbishop Murphy, 11 a.m.

Championship

At Daniels Field

Both to state

Liberty vs. Lynden, 2 p.m.

Third/fourth place

At Volunteer Park

Winner to state, loser out

Mountlake Terrace-Burlington-Edison winner vs. Anacortes-Archbishop Murphy winner, TBD

1A Bi-District 1/2 Tournament

Today’s consolations

Loser out

At Joe Martin Stadium, Bellingham

Bush vs. Meridian, 12:30 p.m.

At Sehome H.S.

South Whidbey vs. Lynden Christian, 12:30 p.m.

Third/fourth place game

At Sehome H.S.

Winner to state, loser out

Bush-Meridian winner vs. South Whidbey-Lynden Christian winner, 3 p.m.

Championship

At Joe Martin Stadium

Both to state

Cedar Park Christian vs. Overlake, 3 p.m.

BOYS SOCCER

4A District 1 Tournament

Today’s true second place game

At Lake Stevens H.S.

Winner to state, loser out

Mariner vs. Kamiak

3A District 1 Tournament

At Shoreline Stadium

Today’s consolation

Both to state

Squalicum vs. Shorecrest, 5 p.m.

Today’s championship

Both to state

Lynnwood vs. Snohomish, 7 p.m.

2A District 1 Tournament

At Sedro-Woolley H.S.

Today’s third/fourth place game

At Sedro-Woolley H.S.

Winner to state, loser out

Cedarcrest vs. Liberty, noon

Saturday’s championship

At Edmonds Stadium

Both to state

Mountlake Terrace vs. Archbishop Murphy, 2 p.m.

1A Bi-District 1/2 Tournament

Today’s games

At Sultan H.S.

Winner to state, loser out

Seattle Academy vs. Sultan, 11 a.m.

University Prep vs. Overlake, 1 p.m.

Championship

Both to state

Bush vs. King’s, 3 p.m.

TRACK & FIELD

Wesco 4A Championships

At Veterans Memorial Stadium

Boys

Team scores—Jackson 329, Lake Stevens 309, Kamiak 239, Glacier Peak 196.5, Monroe 123.5, Mariner 115.5, Mount Vernon 103.5, Cascade 62.

100—Anthony Hutchinson (LS) 11.04; 200—Daniel Arias (J) 22.86; 400—Arias (J) 43.75; 800—Noah Wallace (LS) 1:56.26; 3200—Matthew Watkins (J) 9:25.15; 110 hurdles—Jace Steele (Mon) 15.16; 300 hurdles—Silas Vega-Harris (J) 40.05; 4×100 relay—Kamiak (Josh Binda, Patrick Olson, Taylor Barnes, Adam Alayli) 43.75; 4×400 relay—Kamiak (Olson, Andrew Askew, Alayli, Barnes) 3:25.40; Discus—Matthew Stark (K) 145-0; Javelin—Blake May (LS) 175-0; Triple jump—Hutchinson (LS) 43-3.5; Pole vault—Tristian Norton (Mon) 14-6.

Girls

Team scores—Lake Stevens 417, Kamiak 372, Glacier Peak 251, Jackson 140, Mariner 125, Mount Vernon 102, Monroe 78, Cascade 75.

100—Tamia DeSchmidt (GP) 12.65; 200—DeSchmidt (GP) 26.53; 400—Tracey Hatch (K) 1:00.05; 800—Taylor Roe (LS) 2:09.98; 3200—Roe (LS) 10:51.18; 100 hurdles—Maya McFadden (GP) 15.51; 300 hurdles—Suzy Pace (Mar) 46.43; 4×100 relay—Kamiak (Caroline Ferguson, Savannah Congdon, Emma Harrison, Kailin Wiley) 49.97; 4×400 relay—Lake Stevens (Mackenzie Delgado, Monet Rundle, Miah Allison, Roe) 4:04.01; Shot put—Hannah Aaenson (LS) 39-7.75; High jump—Pace (M) 5-2; Triple jump—Adama Sanoh (LS) 33-7.25.

Wesco 3A North Championships

At Oak Harbor H.S.

Boys

Team scores—Arlington 183, Oak Harbor 119.5, Stanwood 113, Snohomish 112.5, Everett 59, Marysville Getchell 46, Marysville Pilchuck 26

100—Taeson Hardin (OH) 11.43; 200—Kyle Duncan (Stan) 23.0; 400—Mac Nuanez (OH) 50.71; 800—Gregory Panther (MG) 1:57.88; 1600—Aaron Leavens (Sno) 4:29.04; 3200—Leavens (Sno) 9:33.9; 110 hurdles—Tyler Younce (Stan) 15.77; 300 hurdles—Campbell Hudson (A) 41.2; 4×100 relay—Oak Harbor (Andrew Miller, Jordan Washington, Dorian Hardin, T. Hardin) 43.49; 4×400 relay—Oak Harbor (Miguel Guzman, Ozell Jackson, Chris Brown, Nuanez) 3:28.02; Shot put—Douglas Todd (E) 48-4.5; Discus—Chase Strieby (Stan) 146-4; Javelin—Gabriel Green (A) 173-0; Long jump—Elijah Ross-Rutter (E) 21-3; High jump—Jackson (OH) 5-10; Triple jump—Ross-Rutter (E) 43-0.25; Pole vault—Wyatt Hawthorne (A) 13-3.

Girls

Team scores—Stanwood 143, Snohomish 140.5, Arlington 124.5, Marysville Getchell 78.5, Marysville Pilchuck 74, Oak Harbor 72, Everett 59.5.

100—Trina Davis (MP) 12.62; 200—Lily Mays (Sno) 25.38; 400—Caroline Dolan (Stan) 59.07; 800—Kaitlin Morgan (Stan) 2:26.36; 1600—Katie Brandvold (Sno) 5:23.9; 3200—Brandvold (Sno) 11:23.96; 100 hurdles—Sidney Trinidad (A) 15.3; 300 hurdles—Trinidad (A) 44.79; 4×100 relay—Arlington (Juliette Williams, Trinidad, Reagan Beaton, Mary Catherine Meno) 49.74; 4×200 relay—Marysville Getchell (Kiarra Green, Chloe Bishop, Sabrina Farrell, Madeline Grandbois) 1:47.41; 4×400 relay—Stanwood (Dolan, Anna DePew, Morgan, Stephanie Yerigan) 4:10.72; Shot put—Julia Parra (A) 34-10.75; Discus—Julie Jansen (OH) 115-4; Javelin—Taylor Lamb (Stan) 119-6; Long jump—Marlena Urvater (E) 17-0; High jump—Christina Blackmon (E) 5-2; Triple jump—Skylar Benson (Sno) 35-9; Pole vault—Megan Ware (Sno) 10-9.

Wesco 3A South Championships

At Edmonds Stadium

Boys

Team scores—Edmonds-Woodway 126.5, Lynnwood 122, Shorewood 115.5; Shorecrest 115; Meadowdale 63; Ferndale 51, Squalicum 29.

Winners and top local finishers

100—Joseph Williamson (SW) 11.18; 200—Williamson (SW) 22.88; 400—Luke Busby (SC) 53.16; 800—Devan Kirk (SW) 1:56.01; 3200—Matthew Park (EW) 9:26.39; 110 hurdles—Aaron Richardson (EW) 14.97; 300 hurdles—Richardson (EW) 40.97; 4×100 relay—Shorecrest (Sam Jacoby, David Selzler, Cyrus McAllister, Sadath Aboudou) 44.14; 4×400 relay—Shorecrest (Jason Sorg, Busby, McAllister, Selzler) 3:32.26; Discus—Harris Cutuk (L) 157-4; Javelin—1, Ben Broselle (F) 159-2, Connor Bjornson (L) 151-11; Triple jump—Raymond Free (M) 42-3.5; Pole vault—1, Jeffrey Hanlon (Sq) 14-3; 2, Cyrus Marshall (M) 13-0.

Girls

Team scores—Edmonds-Woodway 177, Shorecrest 158.5, Squalicum 85.5, Shorewood 72.3, Lynnwood 69, Ferndale 60.5, Meadowdale 30.7.

Winners and top local finishers

100—Rita Sakharov (L) 12.75; 200—Ella Spillane (EW) 26.45; 400—Lauren Block (SC) 59.8; 800—1, Grace Oswin (Sq) 2:22.37; 2, Livia Glascock (SC) 2:23.45; 3200—Yukino Parle (EW) 10:56.71; 100 hurdles—Marieke Visscher (SC) 15.2; 300 hurdles—Sakharov (L) 45.8; 4×100 relay—Shorecrest (Visscher, Gabby Lacson, Sydney Brandt, Ronna Iverson) 50.06; 4×400 relay—1, Squalicum 4:07.39; 2, Shorecrest (Isabella Berntsen, Glascock, Block, Iverson) 4:15.55; Shot put—1, Gabrielle Edison (F) 38-0; 2, Vernice Keyes (EW) 37-4.5; High jump—Hannah Hicks (EW) 5-0; Triple jump—Brandt (SC) 35-3.

2A Sub-Districts

At Cedarcrest H.S.

Boys

Team scores—Liberty 191, Mountlake Terrace 143, Cedarcrest 110, Archbishop Murphy 103, Sammamish 86, Granite Falls 58.

Winners and top local finishers

100—Anfernee Gurley (AM) 11.44; 200—1, Landon Armstrong (S) 23.13; 2, Daylin Pierce (GF) 23.28; 400—1, Isaiah Owens (L) 52.0; 3, Pierce (GF) 53.1; 800—Ian Fay (C) 2:00.04; 3200—Gran Van Valkenburg (C) 9:31.65; 110 hurdles—1, Andrew Ha (L); 6, Nathan Jennings (MT) 21.47; 300 hurdles—Gunnar Schultz (C) 40.54; 4×100 relay—Archbishop Murphy (Raymond Pimentel, Gurley, Paul Schireman, Max Kelleher) 44.41; 4×400 relay—1, Liberty 3:32.47; 2, Archbishop Murphy (Kelleher, Barret Floyd, Ryan Kenny, Jacob Lucas) 3:37.6; Shot put—Martin Napeahi (AM) 46-2.5; Javelin—Brandon Bach (MT) 188-11; High jump—Duncan Zuvich (C) 6-0; Triple jump—1, Devante Braswell (S) 42-4; 2, Bach (MT) 38-4.75.

Girls

Team scores—Liberty 156, Cedarcrest 113, Granite Falls 110, Mountlake Terrace 108, Archbishop Murphy 98, Sammamish 96.

Winners and top local finishers

100—Tayla Weaver (C) 12.97; 200—Weaver (C) 26.51; 400—Lauren Krause (C) 62.04; 800—1, Brigette Takeuchi (L) 2:17.09; 2, Grace Rinaldi (GF) 2:20.89; 3200—1, Kelsey Takeuchi (L) 11:11.13; 4, Teresa Barron (AM) 11:43.81; 100 hurdles—1, Sophie Wartena (L) 16.12; 4, Logan Otani (MT) 17.75; 300 hurdles—1, Wartena (L) 47.94; 3, Abby McKenzie (C) 51.21; 4×100 relay—Granite Falls (Cassie Collinge, Dayana Diaz, Sam Leitzke, Alexis Rackley) 50.84; 4×200 relay—Granite Falls (Collinge, Leitzke, Rackley, Diaz) 1:46.4; 4×400 relay—Granite Falls (Collinge, Diaz, Rackley, Rinaldi) 4:10.99; Shot put—1, Tiana Graham (S) 34-1.5; 2, Hayley Hansen (GF) 33-9.75; Javelin—Judy Amaral (C) 116-9; Long jump—Briana Devereaux (C) 16-8.5; Pole vault—Kelsey Bassett (GF) 11-9.

Talk to us

More in Sports

Kevin Clark / The Herald

***Silvertips Special Sections*****
Yan Khomenko signals for substitution Sunday night at Xfinity Arena in Everett, Wa on September 6th, 2015

Sports:  Silvertips Special Section
Shot on: 09/06/15
Silvertips add pair in CHL import draft

Everett selects Czechian forward Dominik Rymon with pick 57 and Swiss goalie Tim Metzger 117th overall.

FILE - UCLA guard Jaime Jaquez Jr., right, tries to get by Southern California forward Isaiah Mobley during the second half of an NCAA college basketball game on March 5, 2022, in Los Angeles. UCLA and Southern California are planning to leave the Pac-12 for the Big Ten Conference in a seismic change that could lead to another major realignment of college sports. A person who spoke to The Associated Press on Thursday, June 30, 2022, on condition of anonymity because the schools' talks with the Big Ten have not been made public said the schools have taken steps to request an invitation to join the conference. (AP Photo/Mark J. Terrill, File)
UCLA, USC leaving Pac-12 for Big Ten

The two schools announce they will be exiting the Pac-12 in 2024 in a major blow to the viability of the conference.

Silvertips’ Niko Huuhtanen and Giants’ Jaden Lipinski fight for the puck during the playoff match up against the Vancouver Giants on Saturday, April 23, 2022 in Everett, Washington. (Olivia Vanni / The Herald)
Silvertips will look to replace Huuhtanen in CHL import draft

The standout forward who scored 37 goals this past season recently signed a professional contract to play in Finland.

Seattle Mariners' Jesse Winker reacts after grounding out against the Oakland Athletics during the fourth inning of a baseball game Friday, July 1, 2022, in Seattle. (AP Photo/Ted S. Warren)
Mariners muster just four hits in loss to Athletics

Seattle, missing a number of key pieces on offense, falls to last-place Oakland 3-1.

AquaSox's manager, Louis Boyd, Funko Field at Everett Memorial Stadium in Everett on July 28, 2019. (Kevin Clark / The Herald)
Marte’s big night lifts AquaSox over Emeralds

The top Seattle Mariners prospect homers and drives in four runs in Everett’s 10-6 win.

The roof-top sign for Climate Pledge Arena is shown next to the Space Needle, Wednesday, Oct. 20, 2021, ahead of the NHL hockey Seattle Kraken's home opener Saturday against the Vancouver Canucks in Seattle. The historic angled roof of the former KeyArena was preserved, but everything else inside the venue, which will also host concerts and be the home of the WNBA Seattle Storm basketball team, is brand new. (AP Photo/Ted S. Warren)
Seattle to host NBA preseason game between Blazers, Clippers

Seattle Mayor Bruce Harrell declined to comment on any recent conversations with NBA officials about expansion to the city.

Evergreen Speedway remains closed due the stay-at-home order while NASCAR will run it's first race since the pandemic began on Sunday. (Kevin Clark / The Herald)
Community roundup: Evans tops podium at Mark Galloway Shootout

Also, EvCC athletes named All-American, Tulalip native signs with MLB organization and more.

Seattle Seahawks running back DeeJay Dallas (31), wide receiver Cade Johnson (88), and wide receiver Aaron Fuller (13) walk off the field after NFL football practice Wednesday, June 8, 2022, in Renton, Wash. (AP Photo/Ted S. Warren)
Seahawks announce training camp registration date for fans

Fans must register through the team’s website starting Wednesday at 10 a.m.

Seattle Mariners' Julio Rodriguez rounds the bases after hitting a two-run home run against the Baltimore Orioles during the fourth inning of a baseball game, Wednesday, June 29, 2022, in Seattle. (AP Photo/Caean Couto)
Rodriguez hits 12th home run, Mariners topple Orioles

Seattle tops Baltimore 9-3 for its seventh win in the past nine games.

Most Read