Lake Stevens’ Tyler Fouts (top) is among the many state-bound local wrestlers heading to the Tacoma Dome for Mat Classic XXXII. (Kevin Clark / The Herald)

Lake Stevens’ Tyler Fouts (top) is among the many state-bound local wrestlers heading to the Tacoma Dome for Mat Classic XXXII. (Kevin Clark / The Herald)

Hot Tickets: What to watch this week in high school sports

Mat Classic, state swim meets and district basketball tournaments highlight an action-packed week.

A few of the many high school sports events to watch during this busy week of postseason action:

Girls and boys basketball: 4A Wes-King Bi-District semifinals, Tuesday at Jackson H.S. The Glacier Peak girls (19-2) face Inglemoor (18-5) at 5:30 p.m., followed by the Glacier Peak boys (21-0) against Skyline (17-6) at 7:15 p.m. The winners clinch state regional berths and advance to Friday’s bi-district title games, while the losers drop to the consolation brackets.

Girls basketball: 3A Northwest District semifinals, Tuesday at Mariner H.S. No. 2 seed Arlington (19-2) faces No. 3 seed Ferndale (16-5) at 6 p.m., followed by top-seeded Shorecrest (20-1) against No. 4 seed Snohomish (11-10) at 7:45 p.m. The winners secure state regional berths and advance to Saturday’s district title game, while the losers drop to the consolation bracket.

Boys basketball: 2A Northwest/Sea-King Bi-District semifinals, Tuesday at Mount Vernon H.S. No. 3 seed Mountlake Terrace (16-5) faces No. 2 seed Lynden (19-2) at 6 p.m., followed by No. 4 seed Lakewood (13-8) against top-seeded Burlington-Edison (20-1) at 7:30 p.m. The winners clinch state regional berths and advance to Saturday’s bi-district title game, while the losers drop to the consolation bracket.

Boys basketball: 3A Northwest District semifinals, Wednesday at Jackson H.S. No. 2 seed Stanwood (16-5) faces No. 3 seed Shorecrest (17-4) at 6 p.m., followed by top-seeded Marysville Pilchuck (19-2) against No. 4 seed Edmonds-Woodway (15-6) at 7:45 p.m. The winners secure state regional berths and advance to Saturday’s district title game, while the losers drop to the consolation bracket.

Boys and girls wrestling: Mat Classic XXXII, Friday-Saturday at Tacoma Dome. The six state tournaments (4A boys, 3A boys, 2A boys, 1A boys, 2B/1B boys and all-classification girls) begin Friday and continue Saturday. The finals for all tournaments are set to begin at 5 p.m.

Boys swim and dive: State championships, Friday-Saturday at King County Aquatic Center (Federal Way). The state championships begin with Friday’s preliminaries and continue with Saturday’s finals. The 4A finals begin at 9:15 a.m., followed by the 2A/1A finals at 2:10 p.m. and the 3A finals at 7 p.m.

Talk to us

More in Sports

‘Let Russ Cook?’ Seahawks QB would be fine with that

Like many fans, Russell Wilson would love it if Seattle opened up its offense more early in games.

Moore turning into ‘absolute stud’ for Mariners

The utilityman is off to a hot start after adjusting his approach and adding muscle in the offseason.

Pac-12 leaders cancel fall sports, including football

The league shuts down all athletic competitions until at least Jan. 1 due to the ongoing pandemic.

Community sports roundup: Perkins wins ARCA race in Monroe

Plus, Miranda Granger’s fight is called off, a local track athlete is headed to EWU and more.

Carroll thrilled to see Adams in Seahawks uniform

The newly acquired safety hit the field for the first time with his teammates Wednesday.

Emerald Sound Conference opts to start play during Season 2

The 14-team league will make its debut in Season 2 with basketball and wrestling.

Silvertips’ season delayed further due to pandemic

The WHL announced Thursday that the target start date for the 2020-21 season is now. Dec. 4.

Storm rout Dream for 6th straight win

Jewell Loyd and Sami Whitcomb star as streaking Seattle rolls to a 100-63 victory.

Mariners melt down late in loss to Rangers

Seattle’s bullpen blows a two-run lead in the eighth inning and the M’s lose to Texas 7-4.

Most Read